Ima li vaše dijete probleme s noćnim morama ili terorima?

Za početak potrebno je razlikovati noćne more i terore, kako biste znali pravilo postupati kada se oni dogode

Ima li vaše dijete probleme s noćnim morama ili terorima?

Svi znamo da bebe i djeca mogu imati noćne more, no jeste li ikada čuli za noćne terore? Iako se u početku može činiti da se radi o vrlo sličnoj stvari, činjenica je da su uzroci, ali i postupanje kada su oni u pitanju, drugačiji. Neka djeca imaju samo povremene „probleme“ s noćnim morama i terorima, dok se kod druge djece to može javljati svaki dan, po nekoliko puta na noć i može potrajati godinama, što može biti vrlo iscrpljujuće i stresno.

U teoriji, za sve postoji pomoć, no u praksi katkad ništa ne funkcionira. Za početak, potrebno je znati razlikovati more i terore, kako biste uopće mogli primijeniti neke preporučenih savjeta. Na kraju, svaki roditelj poznaje svoje dijete najbolje, pa se uz savjete stručnjaka može i doći do najboljega vlastitog rješenja.

Razlika između noćnih mora i terora

1. Noćni se terori najčešće događaju tijekom ranih faza sna, odnosno utonuća u san ili između faza dubokog sna. Noćne se more najčešće događaju u kasnijim fazama sna, odnosno REM faze.  
2. Noćni terori nisu san (more), nego iskustvo koje dijete proživljava tijekom tranzicije iz jedne faze sna u drugu. Noće su more normalni snovi koji mogu postati loši.
3. Dijete se neće sjećati noćnih terora, dok se može sjećati noćnih mora.
4. Djeca tijekom noćnih terora sjedaju na krevet, viču, plaću, čak i hodaju po sobi i vidljivo je da su zapravo u nekom stanju polusna. Kada imaju noćnu moru, ona spavaju i možda će se probuditi kada san završi.
5. Djeca za vrijeme noćnih terora nisu svjesna vaše prisutnosti i nije ih moguće smiriti. Kada se dijete probudi iz noćne more, možete ga umiriti.
6. Nakon noćnog terora dijete će brzo zaspati, dok nakon noćne more, ako se dijete probudi, možda će teže ponovno zaspati.

Uzroci i lijek protiv noćnih terora

Svako ljudsko biće kada spava prolazi kroz nekoliko faza sna. Od laganog sna, preko REM faze, do dubokog sna. U prvim satima sna, ljudski mozak vrlo brzo tone u duboki san, koji može biti isprekidan fazama lakog sna. Tijekom tih tranzicijskih faza događaju se noćni terori. Bebe i mala djeca mogu se tijekom toga osjećati uznemireno i preplašeno (reakcija u mozgu) i zbog toga počnu plakati.

Noćni terori mogu biti vrsta zbunjujućih događaja, kada je dijete uznemireno, ali ne i preplašeno. Najbolji lijek je da ne pokušavate buditi dijete, pa ni dirati, nego ga pustiti da epizoda prođe i samo dalje zaspi. Možda pomogne da dijete tijekom dana isto ima dovoljno sna i da svaki dan ide na vrijeme spavati, odnosno da uspostavite potrebnu rutinu. Na žalost, ponekad je potrebno prebroditi tu fazu, jer pomoći nema.  

Uzroci i lijek protiv noćnih mora

Noćne se more najčešće javljaju ako dijete ne spava dovoljno ili je preumorno kada ide na spavanje, kada ima probavne smetnje ili je doživjelo neko loše ili uzbudljivo iskustvo tijekom dana. Crtani filmovi i ostali TV program, te kompjuterske igrice, mogu izazivati noćne more.
Naravno, noćne more ne možemo kontrolirati, no možemo pomoći da se one događaju što rjeđe.

Prije spavanja pokušajte umiriti dijete što je više moguće, kao što je pjevanje, čitanje priča, maženje… Djetetova soba ne smije biti prevruća, zagušljiva, a mjesto gdje spava mora biti udobno.

I na kraju, bez obzira ima li vaše dijete epizode noćnih terora ili mora, pokušajte tijekom njih ostati mirni i strpljivi. Dijete bi trebalo s vremenom prerasti te probleme, no teško je reći kada će se to dogoditi.

Imate li vi kakvih iskustva s noćnim terorima ili morama kod svoje djece i kako ste postupili?