Istraživanje

'Fontana mladosti': Mame koje imaju više djece - žive dulje?

Mame troje i više djece znaju koliko život može biti ponekad težak, ali čini se da mame s više djece također imaju neke prednosti

profimedia-0056865870.jpg

Ne postoji noćna krema ili čarobna tableta koja nas može zauvijek održati mladima, no studija s kanadskog sveučilišta Simon Fraser tvrdi da majčinstvo skoro pa možemo usporediti s izvorom mladosti.

Image

Nemoj zaboraviti na sebe: Pet navika sretnih mama koje će ti olakšati svakodnevicu

Naime, istraživači su otkrili da što žena ima više djece, njezini su telomeri duži (zaštitni krajevi naše DNA). Skraćivanje telomera povezano je sa starenjem, pa je svima u cilju da telomeri što duže ostanu što dulji. U osnovi, ovo istraživanje tvrdi da što majka ima više djece, to dulje ostaje mlađa.

Studija je proučavala 75 žena koje žive u ruralnoj Gvatemali i kojima je na početku istraživanja izmjerena duljina telomera, a zatim 13 godina kasnije. "Sporiji tempo skraćivanja telomera otkriven je kod sudionica studije koje imaju više djece, međutim, može se pripisati dramatičnom porastu estrogena, hormona koji se stvara tijekom trudnoće", objasnio je profesor Pablo Nepomnaschy u priopćenju za medije.

Iako je studija objavljena još 2016. godine, u nedavnim se medijskim izvještajima Nepomnaschyjev rad ponovno pojavljuje u naslovima, ali ima nekih novijih istraživanja na tu temu koja bi trebalo također uzeti u obzir. Prema studiji iz 2018. objavljenoj u Scientific Reports, dijete može postariti majčine stanice do dvije godine.

U ovom su istraživanju istraživači proučavali duljinu telomera 821 žene (sve u ranim dvadesetim godinama) na Filipinima i otkrili da su telomeri izgledali starije za majke koje su imale više djece. "Duljina telomera i epigenetska dob stanični su biljezi koji neovisno predviđaju smrtnost, a obje su se činile 'starijima' kod žena koje su imale više trudnoća u reproduktivnoj povijesti", objasnila je Calen Ryan, doktorica iz biološke antropologije na Northwestercu i vodeća autorica studije.

Za žene koje su sudjelovale u istraživanju u Gvatemali (gdje je prosječna dob mama bila 39 godina), više djece ih je održavalo mladima, ali za žene na Filipinima, više djece ih je samo postaralo.

Mogu li nas fizički zahtjevi majčinstva postariti u dvadesetima, ali sustav socijalnih potpora koji stvaramo kroz majčinstvo činiti mlađima kasnije u životu?

Kao što objašnjavaju istraživači iza gvatemalske studije: "Reprodukcija uključuje ulaganje energetskih resursa i povećane zdravstvene rizike, međutim, trudnoća i odgoj potomstva može privući veću društvenu podršku koja rezultira neto energetskim dobitkom, što zauzvrat može usporiti proces starenja."

Očito je potrebno više naučiti o utjecaju trudnoće i majčinstva na telomere i starenje. Kao i puno toga u roditeljstvu, i tvoj životni put može varirati, ali bez obzira na to, radi o doista zanimljivoj temi o kojoj bismo voljele naučiti više.