Dobrodošli u knjižnicu: otvorite djetetu prozor u svijet knjige, učenja i zabave

U knjižnici se potiče razvoj čitateljskih sposobnosti djece, razvija njegovu maštu, budi znatiželju

Dobrodošli u knjižnicu: otvorite djetetu prozor u svijet knjige, učenja i zabave

Knjiga je najbolji prijatelj i uz nju nikada nije dosadno. Knjižnica je prozor u taj svijet znanja, mašte, kreativnosti, učenja i zabave. Zato svakako upišite svoje dijete u knjižnicu, omogućite mu što prije susret s knjigama koje su neiscrpan izvor znanja i informacija. U knjižnici se potiče razvoj čitateljskih sposobnosti djece, dostupna je svoj djeci bez obzira na godine, socijalno podrijetlo, spol, mjesto u kojem živi. Osim toga, knjižnica podržava cjeloživotno učenje koje je postalo jedan od ključnih čimbenika razvoja i napredovanja u dinamičnom radnom i profesionalnom okruženju današnjice.

Nove generacije čitatelja

Čitanje djetetu od najranije dobi obogaćuje njegov rječnik, razvija njegovu maštu, budi znatiželju. Ono potiče zbližavanje djece s knjigom i čitanjem te omogućuje njihov rast i razvoj u kulturnom okruženju. Djetetu kojemu se čita učenje postaje prirodan proces radoznalosti, igre i zabave. Česti odlazak djeteta u knjižnicu, dodir s knjigama te čitanje djetetu od najranije dobi potiču razvoj djetetovih sposobnosti govora, slušanja, razumijevanja i predčitateljskih vještina, koje kasnije omogućuju uspješno učenje čitanja i pisanja. Jedan od  glavnih ciljeva knjižnice je poticanje čitateljskih navika, stoga su u knjižnicama dio redovitog programa zanimljivi projekti za poticanje čitanja.

Rad s djecom i mladima u knjižnici

Upišite dijete u knjižnicu  jer djeca s ponosom primaju na dar člansku iskaznicu sa svojim imenom. Dolazite s djetetom zajedno u knjižnicu i dajte mu da samo brine o svojim obavezama, kao što je pružanje iskaznice i knjiga knjižničaru, biranje knjiga. U knjižnici se provode aktivnosti usmjerene na promicanje čitanja, usvajanje raznih vrsta pismenosti, umjetnički odgoj, učenje, druženje i zabava, te kreativno provedeno slobodno vrijeme. Članovima knjižnice na raspolaganju je velik broj knjiga različitog sadržaja. Na policama su  podjednako zastupljene slikovnice, lektira, detektivski, pustolovni i povijesni romani, te znanstveno-popularna literatura i stručna literatura za studente, roditelje, učitelje, odgajatelje i sve ostale znatiželjnike. Knjižnice često pozivaju u goste dječje pisce, izlozi knjižnica su ogledalo maštovitosti, kreativnosti i inventivnosti. Izmjenjuju se izložbe likovnih umjetnika, učenika osnovnih i srednjih škola, studenata, polaznika likovnih radionica, ili pak autorske izložbe knjižničarki, održavaju se znanstveno-popularna predavanja, česta su i edukativna predavanja. U knjižnicama se održavaju kvizovi znanja, a kako bi lektira bila što zanimljivija, održavaju se i sati lektire za više i niže razrede. Na kreativan način učenike se upoznaje s lektirom .

Prednosti upisa u knjižnicu  

Upisom u knjižnicu dijete postaje član i dobiva člansku iskaznicu. Kod svakog dolaska u knjižnicu potrebno je predočiti člansku iskaznicu, dok članarina vrijedi godinu dana od dana upisa. Knjižnice obično imaju pravilo da član može posuditi 3 knjige na rok od 30 dana, a za svaku sljedeću knjigu postoji i određena nadoplata u nekim knjižnicama. Član može i rezervirati knjigu, a rok posudbe u dogovoru s knjižničarom može se produžiti. Obično se ne produžuje rok posudbe rezerviranim knjigama i lektiri. Za prekoračenje roka posudbe obično se naplaćuje zakasnina od jedne kune po danu po knjizi. Dijete u knjižnici može, osim posuđivanja i čitanja knjiga, koristiti i audiovizualnu i elektroničku građu, npr. CD-ove i CD-ROM-ove, DVD-e. U nekim se knjižnicama mogu posuditi igračke. To je mjesto gdje mogu čitati i listati dječje časopise, te dobiti pomoć pri izradi domaćih zadaća i referata.

Otkrij zanimljive knjige!

Svaka dječja knjižnica ima različite slikovnice i knjige za djecu mlađe i starije školske dobi. Dio njih pripada tzv. lijepoj književnosti. To su priče, pripovijetke, novele, romani, drame ili poezija. One druge, koje sadrže informacije iz različitih područja znanosti i umjetnosti, zabave i sporta, pripadaju znanstveno-popularnoj i stručnoj literaturi. Ima čak i knjiga za roditelje, odgojitelje, učitelje i knjižničare.

Bonton u knjižnici

  • Nikada ne šaraj, ne izrezuj ili na drugi način ne uništavaj knjige.
  • Knjigu ne stavljaj na policu ako joj ne znaš točno mjesto – pitaj knjižničara.
  • Ne oštećuj CD-ove, DVD-ove ili igračke namjerno.
  • Ne lupaj po tipkovnici i ne guraj na silu CD ili CD-ROM u kompjutor.
  • Ne galami i ne trči po knjižnici tamo gdje odrasli biraju knjige ili čitaju.!
  • Ne ulazi u knjižnicu s hranom, utišaj mobitel.


Zašto (ni)su djeca učlanjena u knjižnicu?

U Hrvatskoj je provedeno istraživanje o razlozima upisa predškolske djece u knjižnicu. Rezultati su pokazali da je najčešći razlog upisa djeteta u knjižnicu taj što knjižnica pruža širok izbor raznovrsnih knjiga uz mogućnost dobivanja stručnoga savjeta o dječjoj literaturi. Najzastupljeniji razlog nezadovoljstva roditelja knjižnicom nedostatak je organiziranih sadržaja za djecu; roditelji jednostavno traže nešto više od posuđivanja slikovnica i knjiga. Rezultati ankete upućuju na to da roditelji djece predškolske dobi nisu dovoljno upoznati s potencijalima dječje knjižnice na području rada s predškolskom djecom.

Inače, kao razlozi zašto dijete nije učlanjeno u knjižnicu roditelji često navode kako je dijete još premalo za knjižnicu. To pokazuje da ne znaju što knjižnice nude predškolskoj djeci. Sljedeći razlog je, nepostojanje roditeljske navike, očekivan s obzirom na rezultate o slaboj učlanjenosti roditelja uopće. Za razvoj knjižnične mreže važan je podatak da ne tako mali postotak roditelja navodi kao razlog zašto dijete nije član knjižnice taj što ne postoji knjižnica u njihovome mjestu stanovanja.

(M.G.)