Djeca i opasnost od trovanja

Kako ih zaštiti, koji su simptomi otrovanja, te što poduzeti kada posumnjate na trovanje?

Djeca i opasnost od trovanja

Zbog velike radoznalosti i istraživanja u prvim godinama života djeca su sklona prinositi ustima sve što im se nađe na putu. Upravo su djeca do pete godine života najčešća dobna skupina u kojoj se bilježe brojni slučajevi trovanja. Većina trovanja su slučajna i događaju se kod kuće, anajčešći uzroci trovanja su: lijekovi, kozmetički proizvodi, sredstva za čišćenje, deterdženti, kiseline, alkohol.

Istražili smo kako najmlađe zaštiti od otrovnih tvari, koji su simptomi otrovanja, te što poduzeti kada posumnjate na trovanje. Zapamtite, prevencija je najvažnija, sve opasno ne smije biti nadohvat znatiželjnih malih ručica.

Spriječite nezgode otrovanjem

Otrovne tvari treba držati van domašaja djece, osobito manje, jer su ona sklona stavljati stvari u usta. Tako tablete mogu smatrati bonbonima ili ih mogu privući tekućine različitih pakiranja, boja i mirisa. Svi su lijekovi opasni i otrovni za djecu, bilo da se radi o tabletama za spavanje ili sredstvima protiv bolova. Zato nikada lijekove koje koristite ne ostavljajte na dosegu djeteta. Kućnu ljekarnu čuvajte na vrhu ormarića na nevidljivom mjestu, najbolje zaključanu. Ne držite lijekove na noćnom ormariću!

Kemijska sredstva ne ostavljajte u plastičnim bocama različitih gaziranih pića i sokova!  U kuhinji i kupaonici nalazi se mnogo sredstava koja djeci mogu naškoditi. Sva takva sredstva treba držati pod ključem odnosno izvan domašaja djece, naprimjer na najvišoj polici. I inače bi sve potencijalno opasne tvari trebalo spremiti i zaključati izvan djetetova dosega i vidokruga.

Stvorite naviku vraćanja svih opasnih predmeta natrag na isto mjesto. Nikad ne ostavljajte takve predmete na nepredviđenom mjestu, čak niti na trenutak, jer ćete zaboraviti gdje ste ih odložili, pa se lako mogu naći u dječjim rukama. Izbjegavajte kupovati sredstva za čišćenje i deterdžente u privlačnim pakiranjima, neka budu označena znakovima upozorenja i u pakiranjima koje dijete ne može otvoriti.

Najčešći uzroci trovanja

Među potencijalno opasne izvore trovanja spadaju ponajprije tablete, medicinski sirupi i lijekovi, alkoholna pića, medicinski alkohol, živa, aspirin, borna kiselina, bjelilo, kozmetika, deterdženti, boje i lakovi, otrovi za insekte i glodavce, kerozin, kuglice protiv moljaca i naftalin, različita eterična ulja, sredstva za čišćenje, tablete željeza, herbicidi, sredstva za čišćenje odvoda, parfemi, benzin.

U kući su najčešći slučajevi gutanja otrovne tvari, a potom slijedi udisanje otrovnih plinova ili isparavanja, a zatim dodir preko kože, sluznice usta ili očiju. Najčešće tvari koja uzrokuju trovanje gutanjem su lijekovi, zatim slijede kozmetički proizvodi i sredstva za pranje i čišćenje, a u manjoj mjeri pesticidi i herbicidi, razne biljke, gljive.

Image



Što poduzeti kod trovanja?

U slučajevima kada su djeca pospana ili nesvjesna, treba posumnjati na trovanje. Simptomi mogu obuhvaćati mučninu, povraćanje, bolove u trbuhu, konvulzije, komu. Najčešće se posljedice trovanja manifestiraju na koži i očima. Kod kuće pokušajte izazvati povraćanje  no, ne izazivajte povraćanje dok dijete leži na leđima ili izgleda pospano. Može udahnuti ono što je povratilo i ugušiti se.

Kada posumnjate da je došlo do trovanja, dijete treba odvesti odmah u bolnicu. Ako dijete popije nešto otrovno, potrebna je naime hitna liječnička intervencija. Što duže otrov ostane u probavnom sustavu, više će ga se apsorbirati u krvotok i ozbiljnije će biti posljedice.

Prvi korak je identificirati otrov. Ukoliko je u blizini bila sumnjiva prazna bočica treba ju ponijeti sa sobom. Važno je kod doktora dati precizne podatke o tome što se dogodilo, pogotovo ako je dijete životno ugroženo, kako bi mu se moglo adekvatno i što je brže moguće pomoći. Bitni su podaci o tome čime se dijete otrovalo, vrijeme trovanja, kako se otrovalo, je li riječ o gutanju otrovne tvari, udisanju.

Bez obzira o kakvom je trovanju riječ, dijete će ostati u bolnici na promatranju tijekom 24 sata, i za to vrijeme se prati njegovo opće stanje, te provodi laboratorijska dijagnostika. Kod različitih trovanja kod djece se provodi postupak ispiranja želuca i to tako da se u želudac unosi fiziološka otopina i aktivni ugljen. Razrjeđivanje pak otrova kod pružanja prve pomoći pomoću vode ili mlijeka može čak i štetiti jer otapa određene lijekove i ubrzava njihovo djelovanje. Razrjeđivanje je korisno kada se sprečava djelovanje otrova putem kože ili spojnice oka. U slučaju trovanja lijekovima daju se sredstva koja smanjuju ili sprečavaju učinak otrova.

(M.G.)