Bol kod dojenja

Kućni lijekovi koji će vam pomoći kod upaljenih i bolnih bradavica

Bol kod dojenja

Bol kod dojenja se obično javlja iz dva razloga. Ili dijete nije dobro položeno ili nije ispravno prihvatilo dojku ili oboje. Dojenčad uči pravilno dojiti tako da siše mlijeko iz dojke, kad je pravilno pripijeno na prsa. Problemi sa dojenjem se često javljaju zbog lošeg položaja djeteta, pa ono razvlači i grize bradavicu umjesto da je prihvati i doji. Bol koja je posljedica nepravilnog položaja djeteta je najjača dok namještate bebu, a obično se smanji tijekom dojenja, kad dijete prihvati dojku.

Bol se može javiti i zbog gljivične upale (Candida albicans). Kod gljivične infekcije bol se može javiti u obliku pečenja, a bradavica boli tijekom cijelog dojenja, a može se nastaviti i nakon toga. Gljivičnu infekciju trebate liječiti i vi i beba, jer će vam inače ona ponovno inficirati bradavice.

Dojenje treba biti ugodno iskustvo za dijete i za majku. Ako vam nije udobno za vrijeme dojenja, nježno stavite mali prst bebi u usta da biste je odvojili od dojke i počnite ponovno. Bebi je potrebno vrijeme da nauči, stoga budite strpljivi i nastavite pokušavati.

Bez obzira na bol morate nastaviti s izdajanjem, a ne odmarati, jer bi se upaljene bradavice mogle zakomplicirati u mastitis, pa čak i apsces. Dijete će vam najbolje isprazniti dojku, ali ako zbog bola ne možete dojiti dan ili dva, trebat ćete se nježno ručno izdajati.

Majčino mlijeko je najbolja hrana za novorođenče. Ništa drugo ne opskrbljuje dijete sa svim potrebnim hranjivim tvarima koje će mu trebati u životu. Majčino mlijeko se najlakše probavlja i istovremeno pruža zaštitu od infekcija, sprečava pojavu budućih alergija na hranu, pomaže kod rasta zubiju i najvažnije, povoljno djeluje na razvoj mozga.

Liječenje bolnih bradavica

Stavljanje hladnih kompresa na bradavice ili trljanje kockicom leda prije dojenja može pomoći kod problema s bolnim bradavicama. Dajte djetetu da prvo siše bradavicu koja je manje bolna, jer je prvo sisanje najčvršće. Mijenjajte dojke kod svakog hranjenja, kako biste izbjegli pritisak dječjih usta na isti dio dojke.

Krema ili mast od nevena su vrlo korisni za liječenje ispucalih bradavica ili drugih ozljeda dojke. Nanesite je odmah nakon dojenja i očistite prije sljedećeg hranjenja. Krema od aloe vere vam može pomoći u liječenju upaljenih i ispucalih bradavica.

Dok hranite dijete na desnoj dojki, izdojite malo mlijeka i stavite ga na lijevu dojku i obratno. Ovo ponavljajte dok se upala ne povuče. Mlijeko iz dojke je izvrstan lijek za brzo zacijeljivanje ispucalih ili upaljenih bradavica.

Koristite vitamin E za ispucale bradavice. Primjetite li ranicu na bradavici, na kožu nanesite malo vitamina E (naglasak je na „malo“). Kad završite s dojenjem, uzmite kapsulu vitamina E, istisnite je i sadržaj nanesite na bradavicu. Ali nanesite vrlo malu količinu.

Kako bi spriječili pucanje kože i ranice na bradavicama, nanesite maslinovo ili bademovo ulje, ili pak mast od lanolina ili gaveza. S ovim počnite već u kasnijem stadiju trudnoće i u prvim tjednima dojenja. Izbjegavajte sapun, dezodoranse, parfeme ili puder na bradavicama ili dojkama. Izbjegavajte prečesto pranje bradavica sapunom jer će vam isušiti kožu.