7 razloga zbog kojih vam kasni mjesečnica, a nisu povezani s trudnoćom

Stres, zdravstveni problemi i promjene u kilaži samo su neki od razloga zbog kojih vam menstruacija može kasniti.

7 razloga zbog kojih vam kasni mjesečnica, a nisu povezani s trudnoćom

Svaka se žena barem jednom u svom životu susrela s kašnjenjem mjesečnice. Ono što nam prvo pada napamet u trenutku kad shvatimo da mjesečnice kasni je pitanje 'jesam li trudna'?

Dakako, da prilikom kašnjenja mjesečnice najprije treba provjeriti ne radi li se o trudnoći. Postoje mnogi drugi razlozi zbog kojih menstruacija može kasniti, a nisu povezani s trudnoćom. Naime, naš menstrualni ciklus izuzetno ovisi o našem fizičkom, ali i mentalnom stanju.

Stres, zdravstveni problemi i promjene u kilaži samo su neki od razloga zbog kojih vam menstruacija može kasniti.  

Normalan menstrualni ciklus traje između 21 i 35 dana, a samo krvarenje traje između 2 i 6 dana.  Menstrualni ciklus svake žene je jedinstven i znatno varira te ovisi o raznim životnim fazama, načinu života i mnogim drugim faktorima.

Neke od najčešćih razloga zbog koji mjesečnica kasni ili je ciklus izostao, izdvajamo u nastavku.


Problemi sa štitnjačom

Štitnjača je žlijezda koja proizvodi hormone koji utječu na funkcije svih organa. Kada radi ispravno, pomaže nam da uravnotežimo apetit, energiju pa čak i razinu stresa. Štitnjača izlučuje i hormone koji utječu na rad jajnika pa ako postoje određene abnormalnosti u menstrualnom ciklusu žene, velika je mogućnost da štitnjača svoj posao ne obavlja kako treba. Sumnjate li na probleme sa štitnjačom svakako posjetite svog liječnika i napravite testove kako biste utvrdili u čemu je problem.

Endometrioza

Endometrioza je stanje kod koje se otoci endometrija, sluznice maternice koja se normalno nalazi samo unutar nje, nalaze izvan maternice. Mnoge žene imaju endometriozu, a da nisu ni svjesne toga. Može izazvati bolne menstruacije, grčeve, probleme s ciklusom pa čak i neplodnost. Imate li neke od navedenih simptoma, posjetite ginekologa i napravite ultrazvuk. Iako ne postoji lijek za endometriozu, postoje načini koji će vam olakšati da se s njome nosite.

Stres

Upravo je stres jedan od najčešćih uzročnika za poremećaje menstrualnog ciklusa kod žena. S obzirom na brzi način života koji svi živimo, i ne čudi da mnoge žene zbog velike razine stresa i svih obaveza koje su im nametnute imaju problema s ciklusom. Naime, kad smo pod stresom luči se hormon kortizol koji može negativno utjecati na proizvodnju reproduktivnih hormona koji su nužni za normalan menstrualni ciklus. Ako ste pod velikim stresom, pokušajte na dan izdvojiti barem 10 minuta za rituale opuštanja. To može biti meditacija, šetnja prirodom, kupka ili čitanje knjige. Što god da vas opušta, priuštite sebi te male slatke rituale koje ste zasigurno zavrijedili.

Policistični jajnici

Ciste na jajnicima vrlo su česte, a većina žena će ih imati barem jednom u svom životu. Oni su obično bezopasni te prođu sami od sebe, no oko 10 posto žena u dobi od 15 do 44 godine ima problema sa sindromom policističnih jajnika koji mogu uzrokovati neravnotežu u menstrualnom ciklusu te u krajnjem slučaju izazvati neplodnost. Žene koje pate od sindroma policističnih jajnika imaju višak muških hormona, a u međuvremenu njihovi jajnici ne proizvode dovoljno ženskih hormona zbog čega se pojavljuju problemi s ciklusom. Neki od znakova koji ukazuju na mogući problem s policističnim jajnicima su dlakavost, visoke razine šećera u krvi te nepravilni ciklusi. Imate li neke od navedenih simptoma svakako se posavjetujte sa svojim ginekologom. Najučinkovitiji lijek za policistične jajnike je hormonska terapija.

Promjene u težini

Naglo debljanje ili pak naglo mršavljenje također može biti jedan od uzroka zbog kojih menstruacija kasni. Ako ste podložni fluktuacijama kad je težina tijela u pitanju, vrlo je moguće da ćete imati probleme s ciklusom. Redovito vježbanje, zdrava i uravnotežena prehrana te održavanjae normalne tjelesne težine pomoći će vam da uspostavite stabilan menstrualni ciklus. Ekstremne dijete, ekstremno vježbanje ili pak prejedanje mogu izazvati mnoge zdravstvene probleme, uključujući i izostanak menstruacije odnosno amenoreju.

Uterinski fibroidi ili polipi

Polipi maternice su u većini slučajeva dobroćudne izrasline koje se nalaze na unutarnjem zidu materišta, a mogu se nalaziti i na vratu maternice. Utvrđuju se ginekološkim pregledom. U slučaju da se ultrazvukom utvrdi postojanje polipa ili fibroida, potrebno ih je nadzirati a liječenje može uključivati i hormonsku terapiju lijekovima.

Rak vrata maternice

Rak vrata maternice najčešći je zloćudni tumor ženskih spolnih organa, a važno je otkriti ga na vrijeme jer se u tom slučaju može izliječiti. U Hrvatskoj svake godine obolijeva više od 300 žena, a umre ih nažalost 100. Upravo je zbog toga vrlo bitno odlaziti na redovite ginekološke preglede i barem jednom godišnje obavljati 'PAPA' test. Jedan od glavnih uzročnika nastanka raka vrata maternice je dugotrajna kronična (neliječena) upala koja je prouzročena humanim papiloma virusom (HPV) koji pak se prenosi spolnim putem. Najčešće obolijevaju žene u dobi od 45 do 74 godine ili one koje su već prošle kroz menopauzu. Liječenje uključuje hormonsku terapiju, a ponekad je nužni i operativni zahvat.


Izvor: Prevention.com
Foto: Depositphotos.com