5 tehnika za uklanjanje stresa kod djece

Lista faktora koji pridonose stresu kod djece može biti prilično dugačka

5 tehnika za uklanjanje stresa kod djece

Da li je vaša dijete pod stresom? Neki misle da samo odrasli doživljavaju stres, no on pogađa i djecu. Evo kako pomoći djetetu da zadrži svoje osjećaje pod kontrolom.

Često gledamo na svoju djecu kao na vesele male ljude bez briga. Ali i djeca mogu doživjeti stres. Ne samo da mogu osjećati tjeskobu zbog stvari u njihovom svijetu – zbog škole, prijatelja, pritiska vršnjaka- već ih mogu i jako potresti vanjski faktori poput rata, prirodnih katastrofa i drugih loših svjetskih događaja.

Zapravo, lista faktora koji pridonose stresu kod djece može biti prilično dugačka. Mnogi uzroci stresa su rezultat obiteljskih problema poput rastave roditelja, smrti ili otkaza jednog od roditelja, ali postoje i manje vidljivi faktori, poput selidbe u drugi grad ili rođenje brata ili sestre.

Kao roditelj, možete obratiti više pažnje tome što je normalna količina tjeskobe za vaše dijete, a što nije. Ako primjetite nešto neuobičajeno, probajte slijedećim tehnikama pomoći djetetu da se bolje nosi sa tom situacijom.

1. Uskladite se sa njihovim raspoloženjem

Obratite pozornost na ponašanje vašeg djeteta. Uzmite vremena i popričajte sa svojim djetetom kako bi otkrili srž problema. Pitajte ga pitanja poput “Kako se osjećaš?”, “Što ima novo u školi?” ili “Kako se slažeš sa prijateljima?”

Kada pokažete zanimanje za njihove probleme, osjećaju podršku i lakše će odgovoriti na tu vašu pažnju.

2. Gledajte iste emisije kao i oni

Ako imate manju djecu, sigurno ne želite da gledaju strašne i tužne svakodnevne vijesti. Dječji um je poput spužve – upijaju gotovo sve što vide ili čuju.

Osobito su osjetljivi na negativnu energiju, bol i patnju. Televizijske emisije, poput vijesti, mogu biti traumatične i djelovati stresno na manju djecu.

Bitno je da razgovarate sa njima o tome što su vidjeli. Ne možete im reći da se to nikada neće dogoditi njima, ali možete reći: “Učinit ćemo sve što možemo da te zaštitimo”. Također je dobro da im kažete koga treba nazvati u sličnim situacijama i što trebaju učiniti ako se dogodi neki nesretni slučaj.

3. Usredotočite se na pozitivno

Očito nema načina da se dijete zaštiti od velikih trauma poput smrti u obitelji, požara ili prirodne katastrofe. Umjesto toga pomozite djetetu da nabroji zbog čega je sve sretno i zašto treba biti zahvalno. Utješite i ohrabrite ih riječima “Snažni smo i preživjet ćemo to”. I koliko god vam to bilo teško, probajte zadržati svakodnevnu rutinu.

Za mnoge mlade žrtve poplava ili vatre, na primjer, povratak u školu, čak i u drugom gradu, može pomoći kod uspostavljanja normalnog stanja u njihovim uznemirenim životima. Ono što također može pomoći jest da djeca imaju pozitivan odušak poput fizičke aktivnosti, odlazaka u kino ili druženja sa prijateljima.

4. Vodite djecu dajući im primjer

Djeca se često suočavaju sa stresom oponašajući način na koji vi reagirate u stresnim situacijama. Čak i ako ne kažete djetetu da ćete dobiti otkaz ili da vas muči što vam se brak raspada, oni mogu osjetiti vaš stres.

Možda neće shvaćati razloge, ali mogu čuti napet i povišen ton vašeg glasa, što im prenosi poruku da se nešto događa što bi moglo i na njih utjecati.

Zato je tako bitno da im pokažete svoju sposobnost nošenja sa situacijom. Ako zapalite cigaretu, popijete čašicu alkohola ili psujete kad ste pod pritiskom, vaše dijete bi to moglo usvojiti kao svoju metodu nošenja sa stresom.

Umjesto toga, budite uzor svojim ponašanjem u stresnim situacijama, tako da napišete dnevnik o svemu, okupate se u toploj pjenušavoj kupki, dijeleći svoje osjećaje bez optužbi ili bijega.

5. Ulijevajte povjerenje

Kada su djeca malena, mogu se dogoditi slučajevi u kojima ćete ih trebati braniti i pomoći im da se nose sa teškom situacijom. Ali kako stare, trebate im omogućiti da se zauzmu za sebe, što gradi njihovo samopouzdanje i povjerenje u mogućnost da mogu sami razriješiti svoje probleme.

Jedan od vaših zadataka kao roditelja je da znate kada se trebate umiješati, a kada suzdržati od intervencije. Vaš odgovor će ovisiti o djetetovom temperamentu, zrelosti i konkretnoj situaciji.

Na primjer, vaše dijete koje ide u treći razred osnovne škole može se samo suočiti sa zadirkivanjem od strane školskih kolega, ali ozbiljan slučaj maltretiranja od strane školskog nasilnika će zahtijevati vašu pažnju.

Pa ipak, pobrinite se da vaše dijete zna da im čuvate leđa. Recite im: “Probaj prvo sam riješiti problem, no ako trebaš pomoć, reci mi i pomoći ću ti”.