Samosuosjećanje važnije je za poslovni uspjeh od samopouzdanja

Previše samopouzdanja vodi do napuhanog ega, samosuosjećanje vodi do napretka

Samosuosjećanje važnije je za poslovni uspjeh od samopouzdanja

Samopouzdanje i samopoštovanje pomoći će vam daleko dogurati u životu, no u poslovnom okruženju sposobnost opraštanja samome sebi i učenje iz pogrešaka puno su vrjedniji od čistog ega. Samosuosjećanje pomoći će vam da učite i rastete, što je ključ uspjeha u svakoj karijeri.

Dr. Heidi Grant Halvorson s Poslovne škole na Columbia sveučilištu objasnila je u članku objavljenom na portalu The Harvard Business Review kako je samopouzdanje manje vrijedno za karijeru ili profesionalni uspjeh nego li sposobnost učenja iz vlastitih grešaka ili opraštanja samom sebi zbog tih grešaka:

"Sve više istraživanja, uključujući i nove studije koje su provele Juliana Breines i Serena Chen s Berkeley sveučilišta, pokazuju kako je samosuosjećanje, a ne samopouzdanje, ključ koji otvara pravi potencijal za poslovni uspjeh. Znam da su neki od vas skeptični o terminu kao što je 'samosuosjećanje'. No, ovo je znanstveno, podatcima potkrijepljen argument, a ne nekakva popularna kvazi-psihologija. Zbog toga pokušajte o tome razmisliti otvorenog uma. Samosuosjećanje je sposobnost da sagledate svoje vlastite greške i mane s ljubaznošću i razumijevanjem prema samom sebi – to znači prihvatiti činjenicu da griješiti zaista jest ljudski. Kada ste samosuosjećajni dok se suočavate s teškoćama, ne sudite sami sebi prestrogo, niti nemate potrebu zaštitnički se fokusirati na sve vaše kvalitete kako biste zaštitili svoj ego. Ne čudi da samosuosjećanje vodi do, kao što mnoga istraživanja dokazuju, viših razina osjećaja osobne dobrobiti, optimizma i sreće, i do manje anksioznosti i depresije."

Na kraju poanta koju Heidi Grant Halvorson želi istaknuti jest da ćete puno vjerojatnije uspjeti ako ste spremni vidjeti vlastite slabosti kao promjenjive stvari koje možete ispraviti, razumjeti kada griješite ili kada vam netko ukaže da griješite, i nastaviti dalje ispravljajući ih, stalno učeći i pokušavajući se poboljšati. Svatko radi greške, objašnjava dr. Halvorson, no zaista uspješni ljudi nauče nešto iz njih i nastave napredovati upravo zato što znaju kako si najprije oprostiti što su učinili tu grešku.

Izvor: lifehacker.com