Produljite trajanje baterije na mobitelu

Ne da vam se puniti ga svaki dan? Donosimo 10 načina kako to spriječiti

Produljite trajanje baterije na mobitelu

Tehnologija je daleko dogurala i svako malo na tržište izlaze novi mobiteli i koliko god ti novi "pametni" android mobiteli bili fantastični, svejedno još uvijek imaju veliku manu – a to je kratak vijek trajanja baterije. Androidi su osmišljeni kako bi ostali povezan s Internetom konstantno na duže vrijeme, pa tako razni widgeti za primanje maila, stalna sinkronizacija s Facebook i ostalim socijalnim mrežama, news i RSS readeri, vremenske prognoze, GPS lokatori i ostale aplikacije na Android smartphone uređajima obavljaju mnogo mrežnog prometa, što crpi više energije nego što bi trebalo. A tu su onda i sve veći ekrani koji, naravno, troše više energije.

Ako vam svakodnevno punjenje ide na živce, vrijeme je da zauzdate pod kontrolu stavite svoju potrošnju energije. Ovdje ćete naći savjete koji će vam pomoći da produljite trajanje baterije svog mobitela što je najviše moguće.

1. Šaljite SMS
Osim ako ne tipkate jako, jako sporo – tipkanje SMS-a u pravilu traje manje od jednog prosječnog razgovora na mobitel, pa samim time i troši manje energije. Ako trebate kontaktirati nekoga pošaljite mu kratki SMS umjesto čavrljanja na mobitel.

2. Ako morate zvati, neka bude kratko
Ponekad se poziv ne može izbjeći, no tada pazite koliko dugo pričate na mobitel. Tako ćete uštediti i novac i trajanje baterije.

3. Smanjite svjetlost ekrana
Ekran je jedan od najvećih potrošača baterija na modernim telefonima, pa je ovo dobar način kako produljiti trajanje baterije. Koliko trebate smanjiti? Koliko god ide, a da  svejedno možete normalno koristiti telefonom.

4. Koristite ton (zvuk), a ne funkciju vibriranja
Ako još niste isključite sve nepotrebne zvukove koje proizvodi vaš mobitel (ne treba vam zvoniti za svaku akciju koja se dogodi na mobitelu, kao što je zvuk tipki i slično – dovoljni su poruka, poziv i alarm), a zatim isključite i vibriranje koje troši više energije od zvuka poziva.

5. Nemojte koristiti Facebook i druge aplikacije društvenih mreža
Facebook, Twitter i druge slične aplikacije se stalno"osvježavaju" i cijelo vrijeme troše energiju baterije.

6. Isključite sve aplikacije koje ne koristite
Možda toga niste svjesni, ali kada ne isključite do kraja neku aplikaciju, ona svejedno "radi" i sinkronizira se u pozadini. Prijenos podataka putem mobilne mreže je veliki potrošač energije, zato isključite sve što ne koristite i prestat ćete nekontrolirati trošiti bateriju.

7. Isključite 3G i 4G
Kad vaš mobitel traži mrežu, troši bateriju, pa je pri prolasku kroz područja slabijeg signala dobro isključiti 3G ili 4G povezivost, jer u suprotnom uređaj se na sve načine pokušava spojiti i crpi energiju. Savjet je koristiti EDGE povezivost, kada se ne surfa Internetom, jer mrežni promet ne zahtijeva velike brzine prijenosa.

8. Isključite i Wi-Fi, GPS, bluetooth i infrared
Kada ih ne koristite i ne trebate, isključite ih jer "jedu" bateriju. Aktivirajte ih onda kada ih zaista i trebate!

9. Isključite Adobe flash
Ima li vaš Android pametni telefon instaliran Adobe Flash (dostupan od verzije 2.2.) automatski će učitavati svaki komadić web stranice koji je u flashu. Ovu je postavku moguće promijeniti tako da internet preglednik učitava flash samo onda kada vi to želite. U tom slučaju otvorite internet preglednik > odaberite tipku „postavke“ > opcija „omogući dodatke“ > namjestite „na zahtjev“.

10. Stavite običnu pozadinu
Izbjegavajte pokretne ili animirane (Live) pozadine ili videe jer one brže troše bateriju. Kad već govorimo o pozadinama, ako imate  AMOLED ekran bio bi dobro staviti tamniju, crnu,  pozadinu jer ona troši puno manje energije od bijele.