Najčešće ženske financijske pogreške

Jesmo li zaista glupe kad se radi o novcu i ulaganjima?

Najčešće ženske financijske pogreške

Kad govorimo o financijama i ulaganju, žene se, na žalost, uglavnom još uvijek drže po strani. Mnogima je pitanje novca prekomplicirano i sklonije su tu „brigu“ povjeriti nekomu drugomu (uglavnom mužu). Upravo zbog toga žene stvaraju ovisnost o drugima i nemaju dugoročnu financijsku sigurnost niti financijski osiguranu budućnost. Jesu li žene svjesne svojih pogrešaka u financijama?

Kim Kiyosaki, autorica knjige „Bogata žena“, frustrirana je ženskim glupostima kad se radi o novcu. Ona želi razbiti mit o ženskom stereotipu u financijama. Prvi korak u tomu je „popis gluposti“ koje mi žene činimo kad se radi o novcu:

-    Udajemo se radi novca.
-    Ostajemo u braku ili lošim vezama jer se bojimo da financijski ne bismo mogle same uspjeti.
-    Dozvoljavamo muškarcu da donosi sve ključne financijske odluke.
-    Prihvaćamo mit da su muškarci bolji u rukovanju novcem.
-    Ne želimo preispitivati financijske odluke koje muškarac donosi jer ne želimo izazvati probleme i povrijediti njegov ego.
-    Primamo financijske savjete od takozvanih „stručnjaka“ jer mislimo da nismo dovoljno pametne.
-    Ostajemo predugo na istom mjestu ili u istoj vezi jer nam je (barem financijski) dobro.
-    Muškarac je izgubljen, ali ne pita za put... a mi ga slijedimo.
-    Zadovoljavamo se obećanjima.
-    Trpimo svašta na radnom mjestu samo zbog redovite plaće.
-    Osjećamo krivnju kad radimo duže umjesto da vrijeme provodimo s djecom.
-    Netko drugi dobije promaknuće koje smo mi zaslužile... a mi se ne osvrćemo na to, ili ne odemo iz te tvrtke.
-    Prihvaćamo nižu plaću od naših muških ekvivalenata i često na kraju radimo njihov posao.
-    Često gledamo prema budućnosti i razmišljamo: „Jednog dana...“1

Koliko vas se prepoznalo barem u jednoj od gore navedenih rečenica?

Prepuštanje kontrole
Najveće greške koje radimo odnose se na prepuštanje kontrole drugima.
Mnogo žena uopće ne zna kakav je tijek novca u njihovom kućanstvu. Ne znaju koliki su računi za režije, kad dospijevaju, koliko rata kredita imaju još za otplatiti, po kojoj kamatnoj stopi, je li kredit u kunama ili je vezan za valutu, (Što je uopće bolje? Je li to bitno?), na kojim računima i u kakvim štednjama drže novac, jesu li osigurani i na koliko... Njihova računica vezana za kućanstvo većinom se odnosi na kupnju namirnica, kućanskih potrepština, odjeće i obuće obitelji te izdvajanja za školovanje djece. Sve izvan toga kao da ne postoji. Ovaj stil ponašanja najčešće je naslijeđen i kulturno uvjetovan.

No, zastanete li na trenutak i objektivno promislite, je li mudro u cijelosti vjerovati dobrim namjerama i financijskim vještinama vašeg muža? Uzmite vremena i sudjelujte u svim većim financijskim odlukama vaše obitelji. Potrudite se saznati koliki su zaista troškovi vašeg kućanstva, imate li kredit i pod kakvim uvjetima, jesu li članovi vaše obitelji i vaše kućanstvo osigurani, kakvi su uvjeti osiguranja, gdje sve „držite“ novac... i svakako ove informacije primite s razumijevanjem. Dakle za svaku stavku koja vam nije jasna, pitajte (muža, vašeg osobnog bankara, prijateljicu koja se razumije u financije ili pak potražite odgovor na internetu).  

Oslanjanje na muškarce
Ovo je velika financijska pogreška. Nemojte se oslanjati isključivo na to da će muž ili dečko brinuti o vama. Bitno je da imate vlastiti izvor zarade. Naravno, u današnje vrijeme gotovo je nemoguće preživjeti na jednoj plaći pa svaki prihod u kućanstvu dobro dođe. Probajte dio prihoda izdvojiti u vlastitu „kasicu za crne dane“. Na žalost, nikad ne znate što se može dogoditi: muž vam može ostati bez posla, može vas ostaviti samu s djecom zbog mlađe žene... Sve su to moguće opcije, a tada je dobro imati barem nekakvu sigurnost.

Nisam dovoljno pametna
Nikada niste bili dobri s brojkama, a čitanje financijskih izvještaja ili izvještaja s burze vam je manje poznato od turskog. Želite li postati financijski neovisni i osigurati si budućnost, morat ćete uložiti u sebe i svoje razumijevanje financija.  Za početak vam je potrebno obrazovanje. Nije tako teško kao što mislite, a jednom kad svladate osnove, više nikada nećete morati prepustiti upravljanje financijama drugima. Da biste uopće znali u kojem pravcu krenuti s obrazovanjem, morate znati što želite. Ako se želite riješiti dugova, proučite to područje. Imate li hobi na kojem želite zaraditi, proučite što i kako možete prodati. Imate li novac koji želite u nešto uložiti, razmislite što vas najviše privlači. Je li to iznajmljivanje nekretnine, otvaranje kozmetičkog salona, ulaganje u dionice, stavljanje novca na štednju, turizam, ulaganje u tvrtku koja započinje s poslovanjem, a za koju smatrate da ima perspektivu... Bez obzira što vas privlači, odvojite vremena i naučite nešto korisno na radionici, proučavajući knjige ili kroz razgovor sa stručnjacima. Nemojte misliti da je to nešto što vi a priori ne možete razumjeti i u čemu nikada nećete biti dobri, odnosno bolji od muškaraca, jer to naprosto nije istina!

(pnal)


1 izvor: Kim Kiyosaki, Bogata žena, Katarina Zrinski d.o.o., 2010. g.