Surova stvarnost

Stop nasilju nad ženama: I ove slavne žene hrabro su progovorile o svom iskustvu

Nasilje nije nešto što se događa nekim nepoznatim ženama, često je vrlo blizu nas i događa se našim majkama, sestrama, prijateljicama, susjedama i kolegicama,a 22.rujna obilježava se naš nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

kat-j-7I1wrtRz5QQ-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se kako bi se podigla svijest o svim oblicima nasilja nad ženama. Ovaj datum, 22. rujna, odabran je zbog posebno tragičnog slučaja koji se dogodio 1999., tada su na Općinskom sudu u Zagrebu ubijene tri žene - sutkinja Ljiljana Hvalec, odvjetnica Hajra Prohić i stranka Gordana Oraškić. Ubojstva je počinio suprug stranke za vrijeme brakorazvodne parnice. No, od te 1999. znamo da se nije puno toga promijenilo, broj ubijenih žena sve više raste, kao i prijave zbog obiteljskog nasilja, a nažalost sustav ne pokazuje da može zaštititi žene u ovakvim slučajevima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, situacija se pogoršala i tijekom pandemije, čak je 40% više prijava za obiteljsko nasilje i 30% više za silovanje. A i sve je veći broj zahtjeva za smještajem u skloništa, a ovi brojevi samo pokazuju koliko je situacija alarmantna iako je ove godine izmijenjen kazneni zakon kako bi se lakše kažnjavalo počinitelje.

Ženama koje se nalaze u ovim situacijama savjetuje se da nasilje prijave: policiji, zdravstvenoj ustanovi, nadležnom centru za socijalnu skrb, državnom odvjetništvu, nevladinoj organizaciji ili pravobraniteljici za ravnopravnost spolova. Međutim, iako postoje institucije koje žene trebaju zaštititi od nasilnika i nevladine udruge koje se trude pomoći ženama, svi smo svjesni da je potrebno povećati svijest o onome što se događa oko nas jer žrtve vrlo često osjećaju sram i nemoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak 70 posto žrtava obiteljskog nasilja čine žene, a zbog straha ili stigmatizacije žrtava, na jedan prijavljeni slučaj nasilja u obitelji, neprijavljenih je čak 10. Ovo je tema o kojoj svaka žena treba progovarati, čak i ako se ne nalazi u toj situaciji. U Hrvatskoj je vrlo teško jer će čak i žene osuđivati žene, a svaki glas je važan.

1/5