Pronađi unutarnji mir

Kako možeš ostati mirna u stresnim situacijama?

Jednostavni savjeti koji zaista pomažu

Žena
Foto: Unsplash

Život katkad može biti jako nepredvidiv, stresan i izazovan, a protekle smo se godine u to itekako uvjerili. Pandemija koronavirusa i potresi natjerali su nas da pritisnemo pauzu i da se fokusiramo na one stvari koje se uistinu bitne.

Image
Naučili smo preživjeti

Kako sačuvati psihički mir? Savjeti koji će ti koristiti u ovoj godini

2020. godina bila je ispunjena stresnim situacijama, a potresi s kojima smo se suočili kod mnogih su prouzročili mješavinu negativnih emocija poput straha, panike i nemoći, ali i izazvali traumatsko iskustvo i anksioznost.

U takvim situacijama malo tko može ostati smiren i pribran, no ponekad je nužno zadržati onaj unutarnji mir jer nas upravo takva mirnoća može spasiti od tragičnih događaja. Nakon takvih događaja vrlo je važno znati suočiti se s vlastitim emocijama i pustiti ih te se nekako riješiti straha i panike.

Želiš li naučiti kako ostati mirna u takvim opasnim i stresnim situacijama, u nastavku ti otkrivamo nekoliko važnih savjeta koje vrijedi pročitati.

Foto: Unsplash

Duboko diši

Tehnike dubokog disanja u stresnim situacijama mogu biti izuzetno korisne. Vrlo je jednostavno i pomaže kod panike i anksioznosti. Kad god osjetiš da si pod stresom ili se suočavaš s napadajima straha, uzmi pauzu, zatvori oči i počni duboko disati. Osim toga, možeš isprobati i meditirati. Meditacija će pozitivno utjecati na disanje, ali će ti pomoći i da naučiš bolje kontrolirati svoj um.

Image

Izađi na zrak

Boravak u prirodi može učiniti čuda za naše mentalno zdravlje. Umjesto da po cijele dane budeš zatvorena u svom domu, izađi na zrak. Prošeći gradom ili pak šumom. Idealno bi bilo cijeli dan provesti vani. Unatoč sivilu i tmurnom vremenu, priroda je i zimi vrlo magična. Nastoj svaki dan barem pola sata provesti na svježem zraku.

Image

Budi fizički aktivna

Fizička aktivnost također je vrlo dobra za fizičko, ali i psihičko zdravlje. Vježbati možeš u toplini svog doma, no možeš i izaći i baviti se aktivnostima kao što su brzo hodanje, bicikliranje, planinarenje... Izbora je zaista mnogo pa se pokreni i puno ćeš se bolje osjećati jer fizička aktivnost potiče izlučivanje endorfina koji je zaslužan za dobro raspoloženje.

Image

Pronađi zabavan sadržaj

Dobro je biti informiran, no prestani opsesivno pratiti vijesti jer ćeš se loše osjećati od svih tih negativnih priča. Pogledaj vijesti jednom na dan, a ostatak svog vremena iskoristi za nešto što će te zabaviti i opustiti. Kada se osjećaš loše, pogledaj zabavan film ili pak pročitaj nekoliko stranica svoje omiljene knjige.

Image

Opusti se uz kućne ljubimce

Dokazano je da vrijeme provedeno s kućnim ljubimcima može na nas terapeutski djelovati, osobito u stresnim situacijama. Imaš li psa ili mačku, budi uz njih ovih dana jer su i oni proživjeli veliki stres od potresa i petardi. Istraživanja su pokazala da samo 10 minuta maženja ili pak igre s četveronožnim prijateljima može znatno umanjiti količinu stresa koji osjećamo.

Image

Fokusiraj se na nešto što te opušta

Tijekom svog slobodnog vremena pronađi aktivnosti i hobije koji te opuštaju i skreću ti pozornost s loših stvari i događaja. Tako ćeš okupirati svoj um s nečim drugim pa ćeš zaboraviti na strah. Izađi van, poslušaj glazbu, crtaj, peći kolače, skuhaj večeru ili pak nazovi prijateljicu. O čemu god da je riječ, fokusiraj se na nešto što će ti omogućiti da budeš smirenija.

Image

Razgovaraj sa stručnom osobom

Anksioznost i depresija mogu izazvati ozbiljne posljedica za mentalno zdravlje pa ako ti ništa ne pomaže da se riješiš panike i svojih strahova, možda je vrijeme za razgovor sa stručnjakom. Odlazak kod psihologa nije nešto čega bi se trebala sramiti, a o svom mentalnom zdravlju važno je brinuti jednako kao i o onom fizičkom. Nemoj se bojati zatražiti profesionalnu pomoć ako primijetiš da strah vlada velikim dijelom tvog života.

Image