Zdrave veze

Zaglavila si u suovisnoj ljubavnoj vezi? Prepoznaj znakove na vrijeme

Svi ovisimo jedni o drugima. No, postoji razlika između zdrave ovisnosti i suovisnosti

BeFunky-collage (2).jpg
Foto: Unsplash

Postoje određene riječi koje često čujemo kada se opisuju razlike između nezdrave i zdrave veze, ali i one kod kojih zastanemo i zapitamo se što znače jer većina ljudi nije sigurna. "Suovisnost" je jedna od tih riječi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Teret prošlosti

Znakovi uzbune: 6 znakova da nije prebolio bivšu ljubav

Možda odnos svojih roditelja opisujemo kao suovisan kada se opet počnu svađati oko neke sitnice. Prijateljica koja ne može prekinuti sa nevjernim dečkom označena je kao "suovisna", kao i prijateljica koja svom mužu alkoholičaru stalno donosi piće i ne želi priznati da on ima veliki problem.

No, je li riječ "suovisan" doista univerzalna za svaku nezdravu vezu? Je li ovisnost o nekome nužno loša stvar? Ne postoji ništa loše u tome da smo potrebiti. Svi koristimo jedni druge kako bismo zadovoljili svoje potrebe jer kako bi inače izgledao ovaj svijet?

Melody Beattie popularizirala je izraz "suovisni" u svom bestselleru iz 1986. "Codependent No More: How to Stop Controlling Others and Start Caring for Yourself". Nakon objavljivanja knjige, riječ se postala svakodnevna, a Beattie je postala jedno od najvećih imena u svijetu samopomoći. Ona opisuje suovisnost kao toliku uvučenost u tuđe probleme da osoba gubi iz vida svoje vlastite potrebe. Ovo ponašanje obično ima korijene u djetinjstvu i često se pojavljuje u obiteljima pogođenim ovisnošću ili mentalnom bolešću. Djeca u tim kućanstvima rano uče da se ne mogu osloniti na svoje roditelje i često preuzimaju ulogu skrbnika u pokušaju održavanja mira u kaotičnom domu, piše Shesaid.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Unsplash

Dakle, kako nazivamo prirodnu i zdravu potrebu koju svi imamo jedni za druge? To je "međuovisnost" i razlikuje se od suovisnosti. Međuovisnost ukazuje na zdravu ovisnosst koja ne uključuje zanemarivanje vlastitih potreba, pokušaj kontroliranja ili osjećaj nesreće u ime pokušaja usrećivanja nekog drugog.

Psihoterapeut Leon F. Seltzer piše na Psychology Today da se u suovisnoj zajednici "dvije osobe toliko oslanjaju jedna na drugu da su oboje izvan ravnoteže. Odnos je takav zato što im omogućuje da izbjegnu suočavanje sa svojim najgorim problemima. Zbog toga se oba partnera osjećaju osamljeno, neadekvatno, nesigurno i nedostojno."

Može li suovisnost biti uzrok tvog nezadovoljstva? Provjeri možeš li pronaći ove znakovi suovisnosti u svom odnosu:

1/9