Gloria Steinem, novinarka i feministica koju zbog izgleda nisu shvaćali ozbiljno

Novinarka Gloria Steinem često je pisala o tabu temama te se najviše zagovarala za ravnopravnost žena, kako u poslovnom tako i u bračnom životu

profimedia-0175931227.jpg
Foto: www.profimedia.hr

Kada pričamo o feminizmu, prvo ime koje nam pada na pamet je Gloria Steinem. Upravo je njezin aktivizam u zadnjih 50 godina potpuno promijenio život žena diljem svijeta, a njezina tajna infiltracija u Playboy vilu jedan je od najjačih simbola istraživačkog novinarstva i danas. No njezin put ka stvaranju boljeg svijeta nije bio lak, pa se činio idealan trenutak da provjerimo njezinu životnu priču.

Image
Uzor svim novinarima

Katharine Graham: Žena koja je s vlasti srušila najmoćnijeg čovjeka svijeta

Gloria Marie Steinem je rođena 25. ožujka 1934. u američkoj saveznoj državi Ohio. Njezina majka Ruth bila je njemačkog i škotskog porijekla dok je otac bio židov koji je migrirao iz Njemačke. Njegova majka, Pauline Perlmutter Steinem, bila je utjecajna sufražetkinja koja se borila za žensko pravo obrazovanja, a spasila je i mnoge članove obitelji od strahota Holokausta. Njezini roditelji život su proveli u prikolici s kojom su putovali od mjesta do mjesta i prodavali antikvitete.

Prije nego što je Gloria rođena, njezina majka doživjela je živčani slom zbog kojeg se njezina osobnost potpuno promijenila. Iz vesele žene pune ljubavi pretvorila se u nasilnu osobu koja nije mogla koncentrirati svoje misli. Ubrzo je vrijeme provodila u mentalnim ustanovama što je na posljetku dovelo do razvoda Glorijinih roditelja. Gloria je kasnije izjavila da ne zamjera ocu na tome jer shvaća koliko je teško živjeti s nasilnom i nepouzdanom osobom.

Ovo bolno iskustvo s majkom je Gloriju od malih dana naučilo nepravdi, nepravdi kako je njezina majka tretirana od strane doktora, ali i poslodavaca samo zato što je žena. Nakon što je završila srednju školu upisala se na Sveučilište Smith s kojim i danas surađuje. Nakon fakulteta je nekoliko godina provela u Indiji gdje je radila u uredu Vrhovnog suda. Nakon Indije preselila se u New York kako bi postala novinarka.

Karijeru je Gloria započela glasno i jasno. Njezin prvi zadatak bio je napisati članak o revoluciji kontracepcije i pojavi kontracepcijske tablete što je u to vrijeme bilo vrlo skandalozno. Idući zadatak koji je obavila obilježio ju je za cijeli život. Glorija se, naime, prerušila u Playboyevu zečicu i provela 10 dana u Playboy klubu kako bi otkrila kako se muškarci u njemu ponašaju prema ženama. Zečice su tada trebale zavaljati biznismene i utjecajne muškarce i posluživati ih, ali ugovor nije podrazumijevao razne seksualne usluge i maltretiranje koje su doživljavale. Sve te strahote Gloria je otkrila javnosti koja je bila šokirana. Uvjeti u kojima zečice rade su se poboljšali, ali je Steinem za cijeli život ostala označena kao Playboy zečica.

Zbog statusa zečice Gloria nakon objave članka nije mogla pronaći posao. Iako se radilo o tajnom zadatku, i dalje su ju svi karakterizirali kao zečicu. No to se promijenilo vrlo brzo kada je Gloria pronašla još jednu tabu temu o kojoj se malo priča - pobačaj. Iako je pobačaj u Americi legaliziran tek 1973., Steinem je o njemu započela dijalog još 1969. u New York magazinu. U priči je spomenula i vlastiti abortus kojem se podvrgnula kada je imala 22 godine, a pričala je i o tome koliko je takav pothvat veliki korak naprijed za feminizam.

Nastavak karijere posvetila je širenju feminizma. U 1971. Glorija i Afro-Američka aktivistica Dorothy Pitman Hughes osnovale su Ms. magazin. Narednih nekoliko godina Steinem je provela skoro svaki drugi dan u zrakoplovu. Ona je, naime, putovala po svijetu i mnogima ukazivala koliko je važno osnažiti žene i dati im priliku za iste pozicije u društvu kao i za muškarce.

Nepravdu tadašnjeg seksističkog društva osjećala je i na svojim leđima. Kako ju je u to vrijeme pratila titula ženskog novinara, Gloria je imala problema s iznajmljivanjem stanova. Muškarci su u to vrijeme smatrali da žena nije dovoljno financijski odgovorna da si sama priušti kuću ili stan, te je tako Gloria, kao slobodna žena, teško pronalazila mjesto za život.

Kroz svoje borbe Gloria Steinem postala je glavno lice feminističkog pokreta zbog čega je bila jedan od najvećih neprijatelja konzervativaca. Iako su ju suradnicu uvijek opisivali kao pažljivu, osjećajnu i snažnu ženu, u očima protivnika bila je najveći neprijatelj tradicionalnim obiteljskim vrijednostima. Ono što je bila njezina najveća prednost, ali i mana je njezin fizički izgled. Gloria je bila vrlo privlačna mlada žena i zbog toga ju mnogi nisu shvaćali ozbiljno.

Njezina ljepota također joj nije donijela ni puno uspjeha u ljubavnom životu. Žena koja se protivila tradicionalnim pravilima braka nije bila najpoželjniji 'ulov'. Iako se borila protiv vrijednosti braka koje su promovirane tijekom 70-ih i 60-ih, Gloria se 2000. udala za Davida Balea, oca slavnog glumca Christiana Balea. I na to je primila mnogo kritika, ali ih je sve utišala kada je objasnila da se njezini stavovi prema braku nisu promijenili nego su se promijenila pravila braka.

Gloria je sada u kasnim 80-ima, ali njezina borba ne staje. Primjer je kako žena može dostojno stariti, ali i zadržati snažne stavove čak i u starijoj dobi. Često se šali kako joj je najdraža stvar kod starosti gubitak libida jer se može lakše koncentrirati na važnije stvari. Velika je prijateljica mnogih snažnih žena poput Jane Fonde. Nadamo se da je pred njom još mnogo godina aktivizma kojem se divimo.