Zašto trbuščić ne želi nestati?

Loša prehrana i manjak tjelovježbe nije jedini razlog zbog čega se ne možete riješiti trbuščića

Zašto trbuščić ne želi nestati?

Povećani trbuh, odnosno prekomjerno nakupljanje masnog tkiva na području trbuha kod žena ne mora biti samo odraz prekomjerne tjelesne težine, premale tjelesne aktivnosti, nezdrave prehrane, trudnoće i slično, nego može biti i pokazatelj mogućeg razvoja srčanih bolesti, dijabetesa, pa čak i tumora.

Ako pravilna prehrana ili dijeta za smanjenje tjelesne težine i tjelovježba ne pomažu u smanjenju trbuha, vrijeme je da preispitate koji bi mogao biti uzrok…

Starite

Kako tijelo stari, metabolizam se usporava, što može dovesti do nakupljanja neželjenih kilograma. U tom slučaju, potrebno je smanjiti unos kalorija, odnosno manje jesti. Žene nakon početka menopauze su zbog hormonalnih promjena sklonije nakupljati masnoće na području trbuha.

Radite krive tjelovježbe

Redovito kardio vježbe, koje jesu odlične za kondiciju, zdravlje srca i krvožilnog sustava i općenito metabolizam, ali one vam neće pomoći u gubitku trbušnog masnog tkiva, barem ne u mjeri u kojoj biste vi željeli. Potrebna je kombinacija kardio vježbi s vježbama za jačanje mišića, dizanje utega i slično. Veća mišićna masa, znači veću potrošnja kalorija, ne samo za vrijeme vježbanja, nego i cijelog dana. Ako pak radite sve vježbe za povećanje mišićne mase, posebno na području trbuha, a rezultati nisu zadovoljavajući, neprestano pojačavajte njihov intenzitet i pomicati granice izdržljivosti. Potražite pomoć trenera koji vam mogu pokazati možda dodatne vježbe za koje niste znali.

Jedete previše procesuirane hrane

Kod mnogih osoba razlog nakupljanja masnog tkiva na području trbuha je prehrana bazirana na polugotovoj i gotovoj hrani, brzoj hrani, grickalicama, slatkišima… Kuhajte kod kuće i koristite svježe, neprerađene namirnice.

Jedete krive masnoće

Već je poznato da nisu sve masnoće jednake, odnosno nisu jednako zdrave i nemaju isti utjecaj na organizam. Naravno, preporuča se izbjegavanje zasićenih masnoća, barem u većim količinama. Općenito smanjite unos hrane s visokim udjelom masnoća. U manjim količinama i one zasićene masnoće neće imati značajan utjecaj na organizam.

Previše stresa

Poslovni rokovi, pritisci, novčani problemi i bračni problemi, briga oko djece sve su to razlozi zbog kojih može doći i do poremećaja rada metabolizma i nakupljanja neželjenih masnoća. Konkretno, zbog stresa se u tijelu proizvode povećane količine hormona kortizola, koji može pospješiti zadržavanje masnoća u organizmu.

Premalo sna

Premalo sna = prevelika tjelesna težina. Znanstveno je dokazano da osobe koje spavaju manje od šest sati dnevno s vremenom nakupljaju i do 15 kilograma više u odnosu na osobe koje spavaju sedam i više sati.  

Građeni ste poput jabuke

Genetika se nikako ne može zanemariti. Možda ste jednostavno zbog tjelesne građe koju ste naslijedili od svojih predaka više skloni nakupljati masnoće na području trbuha. No, ta predispozicija ne znači, da se masnoća nije moguće riješiti i imati ravan trbuh. Sigurno je da će vam trebati više truda.

Policistični jajnici

Žene koje imaju probleme s policističnim jajnicima, odnosno proizvodnjom viška testosterona, mogu imati probleme s nakupljanjem viška masnoća na području trbuha. Također, povećani trbuh može biti indikator pojave dijabetesa.

Niste motivirani

Za gubitak viška masnoća po cijelom tijelu, pa tako i području trbuha potreban je kombinirani pristup zdravog načina života koji prvenstveno uključuje zdravu prehranu, redovitu i pravilnu tjelovježbu, smanjenje razina stresa, stavljanje zdravstvenih problema pod kontrolu. Uz sve to potrebna je motivacija da se zaista dođe do željenog cilja. Bez toga, rezultati će biti poražavajući.