Umjesto dijete ubrzajte metabolizam

Drastične dijete najčešće završavaju dobivanjem još više kilograma nego što ste imali. Otkrijte zašto…

Umjesto dijete ubrzajte metabolizam

Jeste li znali da što više ste na dijeti, tijelo će imati potrebu pohranjivati još više masnoća. Naime, za vrijeme dijete povećava se broj i aktivnost LPL enzima koji su zaslužni za pohranjivanje masnoća u tijelu. problem nastaje kada osoba prestane s dijetom. Naime, njihov broj i aktivnost se ne smanjuje tako dugo dok tijelo ne dođe na početnu težinu. Kako biste prevarili enzime, potrebno je ubrzati metabolizam, odnosno brzinu kojom tijelo troši hranu. U slučaju sporijeg metabolizma, hrana koju neka osoba konzumira će se pretvarati u masnoće. Zato je ključno njegovo ubrzanje. Evo kako!

Recite „ne“ dijetama

Prije nego odgovorimo kako ubrzati metabolizam, potrebno je znati određene činjenice kada su u pitanju dijete, posebno one drastične u kojima se tijekom dana unosi do 1200 kalorija. Za odraslu osobu, bilo žensku, bilo mušku to je svakako premalo kalorija za normalno funkcioniranje organizma i zdravlje. Ukoliko se upustite u takvu dijetu, tijelo će vrlo brzo reagirati na manjak hrane. Makar ćete u početku gubiti dosta kilograma, a tijelo vrlo brzo priviknuti na manjak hrane, s time će organizam polako gasiti svoje funkcije kako bi se zaštitilo. Dakle, i sam metabolizam će se usporiti, a razine energije dodatno pasti. Jednom kada počnete jesti veće količine hrane, metabolizam će i dalje biti spor, a sav višak će ići u pohranu masnoća.

Kako se hraniti?

Upravo zbog toga, kvalitetnije i mnogo zdravije rješenje za sam gubitak kilograma je ubrzavanje metabolizma, pravilnom prehranom i redovitom tjelesnom aktivnošću s kojom ćete potrošiti višak kalorija unesenih u organizam. Krenimo od prehrane. Tri glavna obroka dnevno, razlomite na pet ili šest manjih obroka. Manji i češći obroci će cijelo vrijeme održavati brzinu organizma. Svakako je potrebno napomenuti da prehrana mora biti raznovrsna, a u najvećoj mogućoj mjeri izbjegavajte kupovnu procesuiranu hranu s mnogo soli i šećera. Jedite zdrave namirnice – meso, voće, povrće, cjelovite žitarice…

Nemojte zaboraviti da je doručak najvažniji obrok u danu, jer s redovitim i zdravim doručkom moguće je ubrzati metabolizam za čak 10 posto.
Za ubrzavanje metabolizma pijte mnogo vode i čajeve bez sladila, smanjite unos duhanskih proizvoda i alkohola.

Provjerite štitnjaču

Ako ne možete nikako ubrzati metabolizam, svakako provjerite rad štitnjače, odnosno proizvodnju hormona TSH, T3 i T4. Također, uzimanje određenih medikamenta može usporiti metabolizam. Tu su i drugi faktori koji djeluju na usporavanje metabolizma, kao što su genetika, godine života, unos alkohola, dijabetes, izloženost živi, olovu, pesticidima, radijaciji, stresu i podvrgavanje operaciji.

Vitamini i minerali

Nedostatak minerala kao što su jod, željezo, selen, cink te vitamina A, B2, B6 i B12  mogu uzrokovati usporavanje metabolizma. Ako imate osjećaj da vam nedostaje energije, svakako povećajte unos vitamina B1, B3, B6, B9, B12. Posebno za energiju je važan vitamin B12. Uz hranu bogatu vitaminom B, kao što su špinat, šparoge, grah, lubenica, brokula, riba, piletina i jaja, nabavite dodatke prehrani koji sadrže dnevne doze potrebnih vitamina.

Krećite se

Nema ubrzavanja metabolizma bez redovite tjelovježbe. Naime, vježbanje će ubrzati potrošnju energije, a s time i ubrzati metabolizam za čak 10 posto u sljedećih 20-ak sati. Osim toga, razvijena mišićna struktura troši mnogo više energije za vrijeme vježbanja, što znači da će se eventualni viškovi kalorija lakše trošiti. Najbolji način za ubrzavanje metabolizma je svakodnevno intervalno vježbanje od 20 do 30 minuta.

Budite realni

Naravno, potrebno je biti realan. Osobe koje unose previše kalorija u organizam, moraju smanjiti unos. Najbolji način je da se osim promjene režima prehrane, biranja zdravih namirnica i redovitu tjelovježbu smanji dnevni unos hrane za 500 kalorija. Posavjetujete se na koji način najlakše izračunati unos kalorija.