Ugljikohidrati nisu "zli". Oni pomažu smršaviti!

Saznajte kako...

Ugljikohidrati nisu "zli". Oni pomažu smršaviti!

Ni sama ne znam koliko smo već tekstova napisali o mršavljenju, ali znam da su u dosta njih ugljikohidrati među glavnim krivcima za prekomjernu težinu ili otežan proces mršavljenja. Nekoliko smo puta, pišući o proteinskim dijetama i varijacijama na tu temu, čak i preporučivali da u potpunosti izbacite ugljikohidrate i zamijenite ih proteinima i zdravim masnoćama.

Činjenica jest da većina proizvoda ugljikohidrata na našem tržištu loše za zdravlje i mršavljenje, oni nemaju nikakvu nutricionističku vrijednost i ne služe za ništa drugo osim da nas udebljaju (i dobijemo dijabetes od njih).

Pa što ćemo onda prvo preporučiti da izbacite iz svoje prehrane ako želite smršaviti (i postati zdraviji)?

U pravi ste! Ugljikohidrate!

Pitanje je samo – koje ugljikohidrate.

Ako želite na zdrav način smršaviti ugljikohidrati su prva stvar koje se morate riješiti. Međutim, nisu svi ugljikohidrati loši. Pod ugljikohidratima koje morate izbaciti iz prehrane mislimo na procesirane šećere i brašna (kad govorimo o šećerima njih treba svesti na minimum minimuma, i pripazite kada kupujete hranu jer se šećer  krije pod raznim imenima: Glukoza, fruktoza, Laktoza, Saharoza…) Integralna brašna i cjelovite žitarice mogu biti veoma korisni za vaše zdravlje i mršavljenje.

No, neki ljudi pretjeruju sa izbacivanjem ugljikohidrata iz prehrane, odnosno oni u potpunosti izbace apsolutno sve što sadrži ugljikohidrate - uključujući povrće, voće, orašaste plodove, sjemenke, mahunarke i avokado – koji sadrže prirodne ugljikohidrate, ali imaju puno veću nutritivnu vrijednost od obrađene hrane. Takva hrana ima i niski glikemijski indeks (što znači da ne povećava razine šećera u krvi), sadržava vlakna, i ima mnogo vitamina i nutritivnih tvari. Upravo je zato veoma važno da se nalaze u našoj prehrani, a predlažemo čak i da ponekad – jednom na dva tjedna ili na tjedan, imate "slobodni obrok" (ili čak dan) u kojem ćete moći pojesti svoje omiljene namirnice s puno ugljikohidrata.

Ovo je 6 razloga zbog čega je potrebno da jedete (barem malo) ugljikohidrata:

1. Čini vas sretnima. Ne ne trebate lijekove - vi trebate neke ugljikohidrate. Ako ne jedete dovoljno ugljikohidrata može vas se dogoditi da budee neraspoloženi i depresivni, a to ne želite. Zato jedite ugljikohidrate, ali neka to budu zdravi ugljikohidrati i nemojte pretjerivati.  

2. Daju vam energiju. Imate problema s vježbanjem, jer nemate dovoljno energije – jedite ugljikohidrate posebno prije treninga, dat će vašim mišićima gorivo koje im je potrebno. Što intenzivnije vježbate to ćete više kalorija sagorjeti, a što više kalorija sagorite to ćete više masnoća izgubiti. Za još veći uspjeh isprobajte kombinirano intervalno vježbanje – naizmjence jaki, pa slabiji intenzitet.

3. Povećava vam kvocijent inteligencije. No, dobro ovo je možda malo pretjerano, ali znanstvenici su dokazali da vas ne jedenje ugljikohidrata zaglupljuje. Ekstremno izbjegavanje ugljikohidrata (znači, u potpunosti) oštećuje funkcije mozga i smanjuje sposobnost koncentracije.

4. Ubrzava vaš metabolizam. Nakon što ste vrijedno odradili trening bilo u teretani, nekoj dvorani ili na otvorenom – nahranite ponovo svoje mišiće ugljikohidratima kako bi oni što dulje radili. Što dulje oni rade, to dulje vi gubite masne naslage, čak i dok ništa ne radite.  

5. Glad. Vi ne možete smršaviti ako svaki put prekršite dijetu i na kraju se prejedete jer ste gladni i to više ne možete izdržati. Spriječite ovo jedući neke od sporo probavljivih ugljikohidrata poput zobene kaše koja će vas zasititi puno dulje nego li nekakva bijela peciva ili slični proizvodi.  

6. Ubrzava oporavak. Vaše tijelo treba ugljikohidrate nakon vježbanja kako bi vam pomoglo da oporavite i popravite svoje mišiće, da ojačate i budete spremni za svoj sljedeći trening. Zato se pobrinite da pojedete jedan (mali) obrok u roku jednog sata nakon završetka vježbanja. U taj obrok ubacite i proteine.

Koje ugljikohidrate preporučamo?
Ove namirnice uz ugljikohidrate posjeduju i vitamine, minerale te vlakna: tjestenina od integralnog brašna, integralna riža punog zrna, žitne pahuljice (neobrađene, bez dodanog šećera), kruh pripravljen od integralnih cjelovitih žitarica, grah i mahunarke, sjemenke, leća, krumpir, salate od svježeg povrća i voće.

Koje je najbolje vrijeme za konzumiranje ugljikohidrata?
Ako vam je cilj izgubiti masne naslage, ugljikohidrate ograničite najviše na doručak, nešto manje za ručak, te prije i poslije vježbanja.

Ne trebate smršaviti?
Jedite ih kad god – samo neka budu zdravi ugljikohidrati i budite umjereni.