Trener Spevan objašnjava što je sindrom 'mrtve stražnjice' i kako spriječiti bolove u donjem dijelu leđa

Kada duže vrijeme sjedimo, slabe mišići u donjem dijelu tijela te dovodimo leđa u nepravilan položaj. Zbog toga dolazi do bolova u kukovima, a nadalje do bolova u donjem dijelu leđa. Evo kako ih se riješiti

Posljednjih se mjeseci nismo kretali intenzivno kao prije cijele situacije s koronavirusom, a i oni koji jesu, sigurno su smanjili intenzitet kretanja ili treninga. Opće je poznata činjenica da je kretanje, hodanje, trčanje ili bavljenje bilo kojom tjelesnom aktivnošću, dobro za cjelokupno čovjekovo zdravlje. No, što se događa s našim tijelom uslijed smanjene aktivnosti, a pogotovo tijekom višesatnog sjedenja ili sjedilačkog načina života radi posla?

Image

Trener Vedran Spevan napravio je primjer kućnog treninga i objasnio kako ostati u formi

Jedno od stanja koje se javlja nosi stručni naziv "glutealna amnezija". Glutealna amnezija ili "sindrom mrtve stražnjice" javlja se kada stražnjica "zaboravi" kako se aktivirati. Dolazi do tzv. recipročne inhibicije kod koje prevelika zategnutost jednog mišića (u ovom slučaju fleksora kuka - mišića s gornje prednje strane bedra) dovodi do izduženosti suprotne mišićne skupine (u ovom slučaju stražnjice). Ako to stanje predugo traje, neuroni koji prenose informaciju za kontrakciju (stezanje) mišića su "zbunjeni" i stražnjica ne može generirati silu (aktivirati se) kada je to potrebno.

Kada duže vrijeme sjedimo, slabe mišići u donjem dijelu tijela te dovodimo leđa u nepravilan položaj. Stražnjica prirodno ne može podnositi toliki pritisak sjedenja te dolazi do slabljenja funkcija gluteusa - mišića stražnjice. Kada je gluteus "izvan funkcije" zbog neaktivnosti, opterećenje se prebacuje na druge mišiće i zglobove radi čega se javlja disbalans tijela koji dovodi do brojnih problema.

Kada gluteus nije u normalnom stanju, poremeti se stabilnost zdjelice, što automatski dovodi do bolova u kukovima, a nadalje, kao lančanom reakcijom, do bolova u donjem dijelu leđa. Zatim su tu i problemi s koljenima i gornjim leđima jer tijelo konstantno pokušava pronaći balans, a za to koristi različite načine kojima kompenzira gubitak potpune funkcije neaktivnih mišića stražnjice.

Svi žele imati čvrstu, podignutu i zaobljenu stražnjicu. Iako se na stražnjicu većinom gleda kao na estetski dio tijela, ona ustvari ima važnu funkciju - održava posturu tijela, stabilizira zdjelicu, održava ravnotežu, omogućuje normalno hodanje, trčanje, penjanje te sve ostale aktivnosti. Zato, kada radite vježbe za stražnjicu, osim što će lijepo izgledati, ona će zadovoljiti i svoju funkciju.

Najvažnije je često kretanje i bavljenje nekom aktivnošću. Ako radite u uredu ili na nekom drugom radnom mjestu koje zahtijeva konstantno sjedenje, preporuka je da posjetite fitness centar ili teretanu dva do tri puta tjedno kako biste održavali tijelo ili mišiće aktivnima. 

Pilates i joga su odlični treninzi za jačanje cijelog tijela i pogoduju zdravlju zglobova, smanjenju stresa te povećavaju mobilnost i fleksibilnost tijela. Neki od fizički zahtjevnijih treninga, dodatno će oblikovati mišiće i dovesti do bolje kondicije. Svakako odaberite program koji će vam najviše odgovarati i osjećat ćete se dobro kad vježbate.

Image


(Foto: Pexels)

U drugom slučaju, ako izbjegavate ili nemate mogućnost korištenja fitnessa, češće se dignite i prošećite na par minuta da protegnete noge, kako bi tijelo dobilo impuls da se ipak nešto događa i da je potrebno održavati krvotok i aktivnost mišića. Isto tako izbjegavajte dizala, koristite stepenice. Ako svakodnevno napravite samo nekoliko čučnjeva, iskoraka, potrčite za autobusom, preskočite lokvu u kišne dane, već ćete biti u puno boljem stanju.

Dobar trik za kraj je pilates lopta u uredu koja povremeno može zamijeniti stolicu. Aktivirat će mišiće trupa, nogu i stražnjice jer neprestano morate balansirati u sjedećem položaju, a zadržat ćete i ravnija leđa.

Što god od navedenog radite, nemojte dozvoliti svome tijelu da se opusti. Aktivirajte se, krećite se i vježbajte - tijelo će vam biti zahvalno.

Ako nemate ideju za trening koji možete odraditi kod kuće i izbjeći sindrom mrtve stražnjice, a pritom aktivirati i ostale mišiće, naš trener Vedran Spevan je za vas pripremio nekoliko treninga.