I 'pločice' i zdravlje

Ništa bez trbušnjaka i trebala bi ih raditi redovito, evo zbog čega

Kada si posljednji put radila trbušnjake? Ako se ne sjećaš, krajnje je vrijeme da legneš na prostirku i aktiviraš svoje zaboravljene mišiće jer kako kažu stručnjaci, trebala bi ih raditi redovito

bruce-mars-HHXdPG_eTIQ-unsplash.jpg
Foto: Pexels

Svaka od nas želi vitak struk i ravan trbuh, no najčešće iz pogrešnih razloga. Estetika nikako ne bi trebala biti glavna motivacija kada je o vježbanju riječ, a osobito kada se radi o trbušnjacima, odnosno abdominalnim mišićima.

Jaki abdominala muskulatura ključna je za zdravlje i vitalnost. Prevenira ozljede, ukliještenja živaca, bolove, zbog njih si mobilna, drži se uspravno, treninzi su ti čisti užitak i postižeš bolje rezultate na natjecanjima. Naime, jak trup (a što su trbušni mišići, nego dio onih koji podupiru kralježnicu, odnosno trup) je ključan za stabilnost i pravilnu raspodjelu težine. Osim toga, trbušni mišići imaju važnu ulogu u pravilnom držanju, sprječavanju hiperekstenzije lumbalne kralježnice, zaštiti i potpori unutarnjih organa te kod podizanja teškog tereta, ali i kod kihanja i kašljanja.

Sjedilački način života dovodi do slabljenja mišića što nikako nije dobro. Nemoj čekati da dođe do toga da te ukliješti u leđima pa kreneš s vježbama tek na fizioterapiji, već sad učini nešto dobro za sebe i počni raditi trbušnjake kako do bolova i ozljeda ne bi ni došlo. Osim što ćeš poraditi na zdravlju, poradit ćeš i na figuri pa isklesati svoje trbušne mišiće. Vitka linija bit će nagrada za tvoj trud.

Image
Pločice do ljeta

Vježbaj kod kuće s Ivanom: Trening trbušnih mišića


Abdominalni mišići sastoje se od skupina rectus abdominis (oni koji su zaslužni za six pack), vanjskih i unutarnjih kosih trbušnih mišića te transversus abdominis, odnosno poprečnog mišića). Ovaj posljednji, poprečni mišić, smješten je u najdubljen sloju trbušne šupljine, a primarna mu je uloga stablizirati lumbalnu kralježnicu i zdjelicu prije, no što napraviš pokret.

U videu koji smo priložile prikazane su osnovne vježbe za trbušne mišiće, trening u trajanju od deset minuta koji možeš raditi svakodnevno ili, ako ti je to previše, triput tjedno. Kada radiš trbušnjake vrlo je bitno da donji dio leđa "zalijepiš" za pod kako bi smanjilia rizik od ozljeda. Također, trebaš se kratko zagrijati prije vježbanja, a nakon treninga istegnuti. Sve skupa uzet će ti maksimalno 15 minuta vremena, što zaista nije puno, ako znaš koje benefite dobivaš.