Strategije koje će vam pomoći da zavolite svoje tijelo

Prihvaćanje svog tijela može se činiti lakšim nego što to stvarno jest – no ove će strategije pomoći da zavolite sebe onakvu kakva jeste

Strategije koje će vam pomoći da zavolite svoje tijelo

Istina, mnoge od nas sanjaju o tanjim bedrima, čvrstoj stražnjici ili zategnutom trbuščiću... No, ako vi krećete sa samokritiziranjem svaki puta kada se ugledate u ogledalu (stražnjica je prevelika, prevelik nos, premale grudi...) vrijeme je da se počnete fokusirati na neke druge stvari.

Mi žene smo same sebi najgori neprijatelji. Konstantno same sebe omalovažavamo, prekritički razmišljamo o sebi, uspoređujemo se s drugima i pokušavamo se mjeriti s nemogućim idealom koji nam nameću modni dizajneri i modni časopisi. A ni muškarci nisu pošteđeni: istraživanja pokazuju da i muškarci mogu imati nisko samopouzdanje i kritičan stav prema sebi jednako kao i žene.

Prihvaćanje vlastitog tijela nije lako svima nama. Manjak samopouzdanja po ovom pitanju neke ljude obilježi za cijeli život. No, to ne mora biti tako. Vi možete promijeniti način razmišljanja o svom tijelu. Počnite od pozitivnih stvari, a ne od negativnih i počet ćete više cijeniti ono što imate.

To, naravno, ne znači da ćete se odmah zavoljeti od glave do pete – voljeti svaki aspekt svog tijela je preteško i nerealistično. Ali zato možete doći do stadija u kojem prihvaćate sve aspekte svog izgleda. Evo i kako:


Prestanite s negativnim razmišljanjem i samoomalovažavanjem

"Prva stvar na koju se ljudi fokusiraju kada pogledaju u ogledalo jest ono što im se najmanje sviđa kod njih samih", kaže Leslie Heinberg, dr. Med, ravnateljica bihevioralne službe na Barijatrijskom i metaboličkom institutu u Clevelandskoj klinici. "Mnoge od tih misli su automatske – mi niti ne shvaćamo da postoje."

Samoomalovažavanje pomalo ruši vaš osjećaj vlastite vrijednosti. Jednom kad shvatite da to radite – prestanite s tim! Zapitajte se – biste li tako okrutne stvari rekli nekome drugome? Vjerojatno ne biste. Zamijenite te grube riječi s riječima samoprihvaćanja – nečim što biste čuli od bliske i drage prijateljice. Umjesto prebiranja po vlastitim manama, usredotočite se na nešto što vam se sviđa kod vas samih. A ako nikako ne možete prestati s kritikom, barem je izbalansirajte s pozitivnim laskanjem onim stvarima koje vam se sviđaju na vama. da Umjesto da provjeri svoje nedostatke, usredotočiti na nešto vam se sviđa o sebi.

"Ako ćete očajavati nad svojim bedrima, onda barem istu količinu vremena provedite komplimentirajući sama sebi na onom aspektu koji vam se sviđa", kaže Heinberg. "Možda vam bedra baš i nisu bajna, ali imate divne oči ili uzak struk, ili pune usne."


Promijenite program, odvratite pogled

Svaki dan mediji nas bombardiraju sa slikama navodnog fizičkog savršenstva. Prestanite gledati TV tabloide, časopise i reklame zbog kojih se sramite sebe same i vlastitog tijela.

Kako naše društvo s jedne strane postaje sve deblje, s druge strane ideali ljepote postaju sve mršaviji i mršaviji, pa je i sve veći jaz između onog što nam se servira kako bismo trebali izgledati i kako u stvari izgledamo. Zato nije niti čudno što se sve više žena loše osjeća u vlastitom tijelu. Ako vidite reklamu s predivnom glumicom ili modelom koja ima savršeno čvrstu stražnjicu koju vi nemate još od svoje desete godine života, promijenite program, odvrnite glavu od police s časopisima – i podsjetite se da su takve slike (i video) potpuno retuširani i da ne prikazuju stvarnost.

"Budite svjesni da ta snimanja ne traju po cijele dane bez razloga. Fotograf može potrošiti sate i sate pokušavajući uslikati savršen trenutak – a nakon svega toga slijedi još i retuširanje fotografija", ističe Heinberg. "Ta predivna ljepotica, koja je toliko ljepša i mršavija od vas, ne izgleda tako u stvarnom životu. "


Zahvalite koži u kojoj se nalazite

S godinama većina nas se osjeća sve ugodnije u vlastitom tijelu. Prestajemo se brinuti o beznačajnim stvarima. Borice, pa čak i strije, postaju karta našeg života. A ako još niste u toj fazi samoprihvaćanja isprobajte ovo: koliko god čudno zvučalo, pokušajte tom dijelu tijela (ili cijelom tijelu) napisati pisamce.

Mrzite svoja bedra? Uzmite papir i na njemu se svojim bedrima ispričajte zbog sve ljutnje koju ste usmjerili prema njima. Zahvalite im za sve što vam pružaju (na primjer – slobodno kretanje, plesanje, igranje s djecom...). Možda zvuči pomalo blesavo, ali isprobajte ovaj psihološki trik i tretirajte taj dio tijela kao neku drugu osobu i tako ćete postepeno prihvatiti taj dio sebe, a s vremenom ga možda i zavoljeti.

Nastavite sa zapisivanjem popisa afirmacija – na primjer, "Biram prihvatiti svoje tijelo i težinu kakva je u ovom trenutku", ili, "Moju vlastitu vrijednost ne određuju izgled tijela, važno je i ono kakva sam iznutra.", ili, "Volim samu sebe upravo onakva kakva jesam, pa čak i ako imam kvržicu na nosu."  A ako ih ne možete sami smisliti, onda zamolite svoje voljene osobe da kažu nešto lijepo o vama.

Jednom kad imate svoj popis afirmacija – ponavljajte ih svaki dan. S ponavljanjem vidjet ćete promjenu u vlastitom razmišljanju o svom tijelu. Možete ih napisati i na papiriće pa zalijepiti na ogledalo da ih vidite svako jutro. Ovi mali podsjetnici pomoći će vam da vidite i pozitivno na/u sebi.

Nemojte zaboraviti da je vaš izgled – samo to, vaš izgled. Kad se pogledate u ogledalo prisjetite se da su to samo koža, mišići i, da, poneka masna naslaga. To je samo vaše tijelo. Fokusirajte se na svoje pozitivne strane, svoje talente i ljude koji vas vole – i svijet će odmah biti ljepše i ugodnije mjesto...

Foto: © Konstantin Yuganov - Fotolia.com