Proljetna detoksikacija ljekovitim čajevima (II. dio)

U našoj neposrednoj prirodi nalaze se više ili manje neugledne biljke koje imaju nevjerojatna svojstva koja mogu pomoći u zdravlju organizma…

Proljetna detoksikacija ljekovitim čajevima (II. dio)

Već smo u prvom dijelu teksta „Proljetna detoksikacija ljekovitim čajevima“ pisali o kurama detoksikacije ljekovitim biljem, te opisali sve blagodati i način pripreme koprive, breze i maslačka. No, prije nego što vam otkrijemo još ljekovitih biljaka, ponovit ćemo zbog čega je detoksikacija vrlo važna. Iako se njoj vrlo mnogo priča, mnogi ne znaju o čemu se u stvari radi.

Svi živimo u zagađenom okruženju te iz njega udišemo različite štetne čestice, naša koža upija različite štetne sastojke, te jedemo procesuiranu i tretiranu hranu koja dodatno truje naš organizam. Tu su naravno i lijekovi, masna hrana i tako dalje… Nakupljanjem, odnosno presporim izbacivanjem tih štetnih tvari iz organizma može doći do ozbiljnih poremećaja metabolizma, te pojave kroničnih, pa i potencijalno smrtonosnih bolesti.

Kako se preko zime mnogo manje krećemo, jedemo masniju hranu, s puno manje vitamina i minerala (koji pomažu u detoksikaciji), češće smo bolesni pa u organizam unosimo i više lijekova, proljeće je pravo vrijeme kad na vrlo jednostavan način možete pomoći tijelu u čišćenju i ponovnoj revitalizaciji.

Nemojte zaboraviti da detoksikacija vrlo dobro djeluje ne samo na općenito zdravlje organizma, nego i na raspoloženje, tijelo dobiva više snage, obnavlja se koža, kosa, nokti i općenito cjelokupni izgled.
Isprobajte neke od čajeva i osjetite sve njihove blagodati.

Poljska preslica

Kako biste spremili proljetni čaj od preslice, uberite mlade, zelene vegetativne izdanke, koje upravo možemo naći na proljeće. Mlade izdanke uberite, svežite u snop, objesite naopačke i osušite na tamnijem i suhom mjestu. Poljska preslica u sebi sadrži velike količine silicijeve kiseline, saponina i flavona, što pomaže u izlučivanju mokraće.

Čaj od preslice pripremite na način da četiri vrhom pune žličice preslice prelijete s pola litre hladne vode, te ostavite da odstoji 12 sati. Nakon 12 sati ocijedite vodu, te popijte tri šalice dnevno. Najbolje jednu ujutro, jednu popodne i jednu navečer.
Poljsku preslicu možete pomiješati i s biljkama koje smo spomenuli već u prvom djelu teksta, dakle koprivom, maslačkom i brezom.

Spomenutu mješavinu od ove četiri biljke pripremite na način da uzmete po jednu četvrtinu žličice od svake biljke, prelijete s četiri decilitra kipuće vode i naglo prokuhate. Ostavite da mješavina biljaka pokrivena odstoji 10 minuta, te ju nakon toga procijedite. Pije se po dvije šalice dnevno, ujutro i navečer) dva tjedna.

Celer

Kada govorimo o ljekovitim sastojcima celera, najdjelotvorniji sastojci su eterično ulje, kumarin, bazične mineralne tvari i vitamini. Celer pomaže u izlučivanju mokraće, te djelovanju probavnih žlijezda, čisti krv i oživljava metabolizam. Također, djeluje i na raspoloženje.

Za pripremu čaja od celera upotrebljavaju se suhi listovi, na način da se dvije čajne žličice preliju s 250 mililitra kipuće vode, te se sve ostavi da odstoji 10 minuta u pokrivenoj posudi. Čaj se pije ujutro i navečer prije jela.

Lišće od celera možete pomiješati i s lišćem od koprive i maslačka. Po jednu trećinu žličice svake biljke pomiješajte s 250 ml vrele vode i ostavite da odstoji 10 minuta u pokrivenoj posudi. Pije se tri tjedna ujutro i navečer. Ovaj čaj se posebno preporučuje osobama koje imaju problema sa zglobovima i općenito reumatske tegobe.

Vodopija ili divlja cikorija

Ova ljekovita biljka poznata je još iz pradavnih vremena, što nije niti čudno jer je bogata gorkim tvarima, mineralima, vitaminima, specifičnim bjelančevinama i slobodnim aminokiselinama. Ova biljka potiče djelovanje želuca i crijeva, poboljšava izlučivanje mokraće i žući, poboljšava djelovanje jetre, a to znači i izbacivanje štetnih tvari iz organizma. Iznimno dobro djeluje na kožu.

Za pripremu čaja upotrebljavaju se suhi listovi i korijeni. Priprema je nešto duža, pa ju zato dobro proučite. Navečer dvije čajne žličice suhog korijenja vodopije prelijte s 250 mililitara hladne vode. Ostavite da odstoji 12 sati. Tekućinu u kojoj se korijenje namakalo preko noći ocijedite u drugu šalicu, dok to isto korijenje prokuhajte u 250 mililitara nove vode. Kada je voda zavrela, dodajte dvije čajne žličice suhog lišća od vodopije, pokrijte, te ostavite da odstoji 10 minuta. Nakon toga dolijte vodu u kojoj se namakalo korijenje. Pijte po jednu šalicu čaja tri puta dnevno, najbolje ujutro, popodne i navečer, prije jela, u periodu od tri tjedna.

Image



Trnina

Ova ljekovita biljka sadrži flavonoide, tanin, glikozide, te vitamine i minerale. Vrlo je dobra za izlučivanje mokraće i znoja, te općenito rad probavnih organa. Također, se preporučuje osobama koje imaju probleme s aknama jer čisti kožu.

Čaj se priprema od sušenih pupova cvjetova i listova, na način da jednu čajnu žličicu pupova i jednu čajnu žličicu lišća prelijete s 250 mililitara kipuće vode, poklopite posudu i ostavite da odstoji 15-ak minuta. Čaj se pije ujutro i navečer u periodu od tri tjedna.

Potočarka

Ovo je vrlo zanimljiva biljka jer je izvrsna za detoksikaciju makar sadrži malo vitamina i minerala, organskih baza i eteričnog ulja. Potiče djelovanje probavnih organa, probavnih žlijezda, bubrega, potiče izmjenu tvari, stvaranje krvi, izlučivanje žuči. Zanimljivo je i to da se od nje ne sprema čaj, nego mješavina koja se uzima tri puta na dan. Također, ona se bere i konzumira svježa, jer sušena u potpunosti gubi svoj učinak.

Potočarku je dakle potrebno ubrati svježu i sasjeckati u električnoj sjeckalici. Također, prije upotrebe potočarku potrebno oprati u slanoj vodi, u slučaju da ne bi bila zaražena metiljem. U sasjeckanu potočarku dodajte vode onoliko koliko ima potočarke, te nekoliko kapi jestivog ulja prema želji. Uzima se po jedna žličica ujutro, popodne i navečer prije jela.

Ako želite, umjesto kašaste smjese, možete spremiti i salatu od svježe potočarke, začinjenu jabučnim octom ili sokom od limuna.

Osobe koje imaju problema s mjehurom bolje neka izbjegavaju potočarku, jer može izazvati preosjetljivost mjehura.

Oštrolist ili božarina

Biljka koja se često nalazi u mediteranskim vrtovima, a često je i samonikla. Sadrži mnogo sluzi i gorkih tvari, mikroelemenata, saponina i vitamina. Poboljšava izlučivanje mokraće, znoja, te drugih štetnih tvari iz organizma. Također, vrlo dobro djeluje na izgled kože koja postaje mekanija i glatkija. Kod nje se beru mladi listovi, te se priprema kao i potočarka.

(vam)
Foto:  naama / Foter.com / CC BY-SA