Prepustili ste se ljetnom ljenčarenju? Zadržite formu (i kilažu) tijekom i nakon ljeta

Nemojte dozvoliti da vam propadne trud koji ste uložili tijekom zime i proljeća

Prepustili ste se ljetnom ljenčarenju? Zadržite formu (i kilažu) tijekom i nakon ljeta

Prije ljeta ste bili opsjednuti time da se dovedete u formu, skinete što je više moguće kila prije nego se skinete u bikini, a sada ste se za vrijeme ljeta posve opustili i zaboravili da biste i dalje trebali paziti na svoje tijelo? Ako je vaš proljetni režim zdrave prehrane i redovitog vježbanja posustao na ljetovanju (što još i možemo razumjeti jer svakome treba pauza) ili nakon njega – vrijeme je da se ponovo vratite na pravi put.

Ovakvim privremenim maltretiranjem prije ljeta, samo da biste na sve zaboravili za vrijeme i nakon ljeta – nema nikakvog smisla, i time samo mučite svoje tijelo. Koliko god bilo teško ponovo se vratiti u režim zdravog života morate to učiniti zbog svog zdravlja, a ovi koraci će vam pomoći u tome.

Napravite plan

Znamo da je teško držati se rutine i bez ludila kojeg donose svi ljetni planovi, pa je osobito važno obratiti pozornost da se redovito držite režima vježbanja, odnosno kako ne biste prečesto pokleknuli pred "imam previše obaveza" izgovorom. Jednako kao što planirate vrijeme za poslovne sastanke ili za druženje s prijateljima, tako odvojite vrijeme i za vježbanje, po mogućnosti odmah na početku tjedna napravite plan za idućih sedam dana. Ovo će vam pomoći da ostale aktivnosti planirate oko vježbanja, umjesto da ga izostavljate.

Prestanite sabotirati samu sebe

Opušteni ljetni dani znače da ste skloniji pokleknuti pred kaloričnim slasticama (slanim ili slatkim, ili pak kaloričnim koktelima), i iako je važno povremeno si ipak priuštiti ono što najviše volite, previše popustljivosti za vrijeme ljeta može doista narušiti sav trud koji ste si dali tijekom zime i proljeća. Svi ti roštilji, obiteljske večere i izlasci koji svi oko vas stalno organiziraju neće vam pomoći, pa zato ipak pripazite dok ste tamo – ili malo smanjite porcije koje jedete ili pak preskočite najkaloričnija jela.

Pojačajte intenzitet

Konačno odlučiti ponovo početi vježbati, a onda i krenuti vježbati tek je pola bitke. Ako želite vidjeti stvarne promjene onda intenzitet vježbanja mora stalno biti visok. A to je lakše reći nego napraviti kada je vruće i sparno. Nemojte da vam vrijeme ili temperature pokvare sve što ste do sada postigli. Pobrinite se da su vam treninzi svejedno dovoljno intenzivni da vam pokrenu metabolizam i sagore višak kalorija. Kada je prevruće – svoj redovni trening zamijenite odlaskom na plivanje (poslužit će more ili bazeni), ili se dignite ranije prije nego se zrak i asfalt ugriju.

Ovi će vam savjeti pomoći kod vježbanja za vrijeme vrućina:

1. Pijte dovoljno vode! Pijte redovito, po 1.5 do 2 dcl svakih 15 minuta dok trčite (ili svakih 2-3 km). Preporučuje se i da popijete 500 ml tekućine otprilike 2 sata prije vježbanja ili natjecanja kako biste osigurali adekvatnu hidraciju kao i izbacivanje suvišne tekućine iz organizma. Vodu morate nadoknaditi i nakon vježbanja (pola litre), a pijte je i redovito kroz ostatak dana. Po vrućinama nam treba najmanje 2.5 do 3 litre vode.

2. Ako se bavite intenzivnim vježbanjem samo voda vam nije dovoljna. Elektroliti i natrij su također važni, pa u svoj režim ubacite i niskokalorične izotonične napitke.

3.Manje je više? Ne kada je vruće! Što se odjeće tiče – odaberite tanju, gusto tkanu odjeću koja dopušta koži da diše. I nemojte zaboraviti namazati se kremom za sunčanje.

4.Pripazite i kakve ćete čarape obući. Danas se na tržištu može pronaći sve više čarapa sam primjesama sintetike u kojima će vam se noge još više znojiti. Prave čarape moraju biti prozračne i propuštati znoj i toplinu.

5. Kožu ste zaštitili, a zaštititi morate i oči – ako trčite po suncu – kvalitetne sunčane naočale sa UPF zaštitom su obavezne!

6.Krenite polagano. Dobro zagrijavanje temelj je svakog vježbanja – dajte svom tijelu priliku da se navikne na aktivnost, ali i vremenske uvjete koji vani vladaju – nemojte šokirati organizam.

7.Nadoknadite energiju. Da, voda je bitna, ali jednako je bitno i da nahranite organizam i mišiće – i to kombinacijom zdravih ugljikohidrata i proteina. Primjerice: sendvič od nemasne puretine, piletine, šunke ili tune s integralnim kruhom, light jogurt i voće, cjelovite žitarice (bez šećera) s mlijekom, suho voće i orašaste plodove, omlet s povrćem, voćni frape s nemasnim mlijekom, nemasni svježi kravlji sir i voće...