Mjesečeva dijeta: senzacionalna metoda mršavljenja ili opasna obmana?

Malo je onih koji se u nekoj fazi života nisu odlučili na neku od brzih metoda za skidanje kilograma, a jedna od najpoznatijih svakako je mjesečeva dijeta

Mjesečeva dijeta: senzacionalna metoda mršavljenja ili opasna obmana?

Što se krije iza najdugovječnije dijete koju trendovi još uvijek nisu pregazili? Djeluje li doista i na koji način? U teoriji, mjesečeva se dijeta temelji na djelovanju gravitacijske sile Mjeseca koja, poput razine vode u oceanima, utječe i na razinu vode u ljudskom tijelu. Budući da je ljudsko tijelo sastavljeno od minimalno 60% vode, mjesečeva dijeta djeluje obećavajuće.

Pravila su vrlo jednostavna, a rezultati, navodno, zapanjujući; dovoljno je pričekati prvi puni mjesec te sljedeća 24 sata ne smijete u organizam unijeti ništa osim vode ili svježe cijeđenih sokova. Nakon toga biste trebali izgubiti do tri kilograma. Rezultati mogu biti mnogo bolji ako se odlučite za nešto radikalniju verziju koja traje četiri dana za svaku od četiri mjesečeve faze.

No što o svemu kažu nutricionisti?

Za početak, ne postoje čvrsti znanstveni dokazi da ćete ovim postom postići išta zamjetnije rezultate na noć punog mjeseca nego na bilo koji drugi dan. Postoji vrlo mala vjerojatnost da gravitacija Mjeseca može utjecati na težinu ljudskog tijela, no čak i da jest tako, vjerojatnije je da će se gubitak težine mjeriti u gramima, a ne kilogramima.

Osim toga, u 24 sata nemoguće je postići ikakve vidljive rezultate. Pokušat ćemo to staviti u kontekst; prosječnoj ženi težine 60 kilograma potreban je dnevni unos od 2.100 kalorija. Imajući na umu znanstveno dokazanu činjenicu da je jedan kilogram ekvivalent 7.700 kalorija, malo je vjerojatno da ćete u ta 24 sata izgubiti više od 0.25 kilograma. Tjelovježba bi vam svakako mogla poboljšati statistiku, no niti onda nije izvjesno da ćete izgubiti tri kilograma u jednom danu.

Ako se odlučite na mjesečevu dijetu, pretpostavljamo da želite izgubiti masne naslage. Ovom ćete dijetom izgubiti višak vode u tijelu koju ćete, pak, nadoknaditi u sljedeća 24 sata, te dio toksina nakupljenih lošom prehranom, stresom i lijekovima. Masnim naslagama treba mnogo više vremena da ih tijelo počne trošiti kao zalihe energije.

Ovakva rigorozna dijeta može imati neželjene i opasne posljedice na zdravlje, pogotovo ako se prakticira duže vrijeme. Kada organizam ne dobiva hranjive sastojke, mozak to tumači kao glad, odnosno potencijalno opasnu situaciju. Zbog toga žlijezdama u tijelu šalje poruke da proizvode veće količine određenih hormona kako bi iskoristio zalihe energije i tijelo opskrbio tvarima koje su mu potrebne za normalno funkcioniranje. Ovo može dovesti do poremećaja u izlučivanju hormona i žuči, pojave bubrežnih kamenaca te ostalih ozbiljnih problema. Nedovoljan unos hranjivih tvari može uzrokovati i gubitak mišićne mase.

Ipak, budući da mjesečeva dijeta traje samo 24 sata, ne postoje nikakvi veći rizici na zdravlje, sve dok je ne prakticirate prečesto. No čak i ako se odlučite samo isprobati, poželjno je da se savjetujete s liječnikom. Mjesečeva se dijeta ne preporučuje određenim grupama ljudi, poput trudnica i ljudi oboljelih od dijabetesa.

Vrlo je vjerojatno da ćete se nakon mjesečeve dijete osjećati lakše te da ćete izgubiti malo na težini. To može biti kratkotrajna motivacija kojom ćete podići samopouzdanje, no nikako ne bi trebala zamijeniti prokušane recepte; smanjivanje porcija, uravnoteženu prehranu i tjelovježbu.

Preuzeto s: Naturala.hr