Makrobiotička prehrana savršena za sva godišnja doba

Ono što vam pojednostavljuje makrobiotičku prehranu je da ju prilagođavate godišnjem dobu, odnosno dobavljivim namirnicama...

Makrobiotička prehrana savršena za sva godišnja doba

Vjerojatno nema osobe koja nije čula za makrobiotičku prehranu, no zanimljivo je da nešto više o njoj zna vrlo malo ljudi. Princip makrobiotičke prehrane je da se hrana mora uzimati u skladu s godišnjim dobom, što pomaže u održanju ravnoteže između kalija i natrija te kiselina i lužina u tijelu. Fokus ove prehrane je na fizičkom i spiritualnom aspektu.

Možda je jedan od razloga što se radi o vegetarijanskoj prehrani uz iznimku konzumiranja riba i morskih plodova. Ovaj način prehrane je pun vlakana s vrlo malim količinama masti, s naglaskom na cjelovite žitarice i povrće. Kada ste se odlučili na makrobiotičku prehranu, trebate znati da se između 50 i 60 posto jela treba sastojati od cjelovitih žitarica, grahorica oko 10 posto, dok između 25 i 30 posto se sastoji od povrća. Od svog povrća koje jedete tijekom jednog dana, 35 posto treba biti sirovo, dok se između 5 i 10 posto hrane sastoji od miso juhe i juhe od soje (japanska jela).

Morske alge su, također, vrlo važan sastojak makrobiotičke dijete, a u prehranu je potrebno uključiti soju i proizvode od soje, te tofu, no ono što je najvažnije je kada se pridržavate makrobiotičke prehrane, je da ju kreirate prema svojim preferencijama i ukusu, naravno, unutar zadanih okvira.

Bez mesa, samo riba

Ono što vam definitivno pojednostavljuje makrobiotičku prehranu je da ju prilagođavate godišnjem dobu, odnosno dobavljivim namirnicama, drugim riječima, ne morate smišljati „toplu vodu“. Sve što trebate je zaviriti na lokalnu tržnicu i u trgovinu i vidjeti što se nudi. S vremena na vrijeme, u prehranu možete uključiti ribe i morske plodove. Koliko je god moguće, držite se podalje od bilo koje vrste mesa, a ako baš imate potrebu za mesom, jedite bijelo meso.

Evo kako bi trebala izgledati makrobiotička prehrana u jednom danu:

Doručak: Jedna zdjelica cjelovitih žitarica, koje mogu biti pomiješane sa sojinim mlijekom ili ih možete skuhati u vodi. Također, sa žitaricama možete pojesti sezonsko voće.

Međuobrok: Pola zdjelica sezonske salate – krastavci, rajčica, mrkva, cikla... i tako dalje. Najbolje bi bilo kada biste ju pojeli bez ikakvih umaka, no možete koristiti limun i začinsko bilje.

Ručak: Zdjelica miso juhe ili juhe od soje, a s juhom možete pojesti nekoliko krekera od cjelovitih žitarica. S obzirom da su juhe pune vlakana, biti ćete siti dulje vrijeme.

Međuobrok: Možete birati između voća i salate od povrća. Neka vam i dalje mjera bude jedna zdjelica.

Večera: Možete spraviti smeđu rižu u kombinaciji s miješanim povrćem. Također, dodajte soju u rižu, kako biste ju obogatili proteinima. Ako ne volite soju, obavezno pojedite još pola posudice miso juhe.


Image




RECEPTI

Miso juha

Dashi temeljac – spravlja se višesatnim namakanjem, odnosno kuhanjem ispod razine vrenja kombu algi, shiitake gljiva, te fermentirane tunom (koju je nemoguće kupiti), pa onda samo koristite prve dvije namirnice.

Ostale namirnice – sezonsko povrće:
mrkva
celer
peršin
koraba
luk
paprika
cvjetača
brokula
grašak i tako dalje
malo soli i slatke mljevene paprike.

Sve to skupa kuhajte u loncu kojih pola sata, da bude kuhano, ali ne prekuhano. Ako se koje povrće kuha dulje, a drugo kraće, dodajte ga postepeno u lonac. Umjesto soli na kraju možete staviti soja sos. Nakon što je juha kuhana, povrće izvadite iz posude, a temeljac koji vam je ostao, rasporedite u lončiće od dva do tri decilitra i zamrznite.
Kuhano povrće možete pomiješati s rižom i pojesti ili propasirati te napraviti ukusan gusti umak.
Kada planirate jesti juhu, odmrznite temeljac i na količinu stavite jednu žličicu miso paste. Također, u odmrznutu miso juhu možete staviti nasjeckani vlasac.
Kada otapate juhu, ne smije zavriti jer će promijeniti okus, te će izgubiti sve hranjive sastojke koji su vrijedni u toj juhi.



Juha od soje

Sastojci
1 i pol šalica soje (u zrnu)
1 šalica nasjeckanog luka
1 šalica narezane mrkve
1 narezana repa
1 lovorov list
2 trake alge kombu (5 cm svaka)
1 žlica soli
1 žlica soja sosa (tamari)
1 žlica ulja od sezama
5-6 šalica vode
peršin (nasjeckani)

Zrna soje namačite u vodi preko noći, a ujutro ih ocijedite, stavite u sjekač te usitnite. Maknite pjenu koja će vam se stvoriti po površini, premjestite u lonac te dodajte narezane mrkve, luk, repu, peršin, kombu i lovorov list, te vodu.
Neka vrije kojih 45 minuta, dodajte sol, tamari, te ostavite da vrije još kojih 10 minuta. Nakon što je kuha kuhana, prema želji možete ju propasirati. Možete na kraju posipati s još malo peršina.