Kakve proteinske napitke trebate piti?

Svatko može spremiti svoj proteinski napitak kod kuće, no većina ipak više preferira već gotove napitke. No, koji odabrati?

Kakve proteinske napitke trebate piti?

Zdrav i uravnotežen način prehrane najbolji je način za zdravo mršavljenje, a u posljednje vrijeme sve više „u modu“ dolaze razni energetski napitci koji nisu dodatak prehrani, već zamjena za obrok ili međuobrok. Ono što je u njima posebno privlačno jest da mogu zamijeniti jedan zdravi obrok, vrlo su praktični za nošenje, posebno za osobe koje imaju užurbani način života.

Ipak, nutricionisti preporučuju konzultaciju s doktorom prije dužeg i svakodnevnog perioda konzumiranja tih napitaka. Također, preporučuju da umjesto kupovnih napitaka sami spremite svoj energetski napitak kod kuće. Evo i kako:

  • 1 jogurt, voćni ili običan, prema želji
  • 1 manja šaka voća (može miješanog smrznutog) ili 1 banana ili neko drugo voće po izboru
  • 1 manja šaka badema
  • 2 dl vode
  • ¼ šalice zobenih pahuljica
  • mala žličica meda ili stevije
  • nekoliko žličica proteina riže


Sve to dobro pomiješajte u mikseru, te popijte kada želite (do tada držati na hladnom.

Proteini i sladila

Ako ste se ipak odlučili za već gotove napitke, nikako nemojte zaboraviti da tijelo treba i zdravu „krutu“ hranu, a da su ti zdravi napitci samo jedan mali dio vašega zdravog režima prehrane i vježbanja, koji vam može pomoći u gubitku kilograma. Ti proizvodi koji dolaze najčešće u obliku shakeova mogu se razlikovati prema sastavu, a najčešće imaju između 200 i 400 kalorija (po napitku), 24 grama lako probavljivih proteina, te isti omjer ugljikohidrata. Imaju vrlo malo soli, te brojne potrebne vitamine i minerale. Na primjer, zamjenjuju obrok koji se sastoji od dva i pol do tri jaja.

Kada birate napitak koji ćete konzumirati, odaberite onaj koji u svojem sastavu ima proteine riže ili grahorica, a ako je moguće, izbjegavajte napitke s proteinom soje, što se posebno odnosi na osobe koje su osjetljive na laktozu. Također, birajte pripravke koji su zaslađeni stevijom, medom ili ksilitolom, nikako nekim drugim sladilima (američki proizvodi često imaju u sebi kukuruzni sirup (corn syrup) ili bijeli šećer.

Ulja i vlakna

Masnoće u takvim napitcima vrlo često dolaze u obliku kokosovog ulja ili ulja uljane repice, ali i maslinovog ulja, suncokretovog ulja, te ulja palme. Moguće da će biti uključeno i ulje sezama te konjugirana linolna kiselina. Sve su to masnoće koje se smatraju zdravim brzo sagorivim masnoćama.

Također, provjerite kakva su vlakna stavljena u proizvod koji kupujete jer najčešće ih nema mnogo, a što više, to bolje. Naime, poznato je da su vlakna vrlo važna za probavu, što pak može biti odlična obrana od mnogih bolesti. Osim toga, vlakna mogu pomoći u smanjenju gladi, regulaciji šećera u krvi, što će pomoći u smanjenju želje za slatkim i naglom padu šećera u krvi.

U pravilu, ovakvi napitci imaju vrlo malo soli, pa zbog toga ne trebate pretjerano brinuti, no nije na odmet provjeriti ima li u napitku i kalija, koji može pomoći u reguliranju prevelike količine soli u organizmu.

Nikako nemojte kupovati proteinske napitke prije nego što provjerite njihov sastav. Iako određeni poznati brandovi  imaju svoje standarde kvalitete, nemojte se dati smesti zvučnim imenom i lijepim omotom. Važno je ono što ćete na kraju unijeti u sebe, te hoće li to na pravilan način  ostvariti svoju svrhu.

(vam)
Foto: © WavebreakmediaMicro - Fotolia