Izbjegnite pet najvećih grešaka u mršavljenju

Možda niti ne znate da sami sebi kočite proces mršavljenja

Izbjegnite pet najvećih grešaka u mršavljenju

Gotovo da nema žene koja u svojem životu nije bila na dijeti, a i svaka od nas ima svoje razloge za to... Neke misle na zdravlje, netko želi ljepše izgledati, netko oboje... Bez obzira na to jeste li odlučili smršaviti promjenom načina prehrane ili određenim dijetom, moguće je da svejedno griješite u svojim naporima. Self magazin istražio je kojih su to pet najvećih grešaka u mršavljenju i kako ih riješiti...

1. Loše biranje namirnica

Zašto je to problem: U nama je naprosto "programirano" da više jedemo kad je pred nama više hrane i mnogo izbora te hrane, odnosno da više kupujemo kad smo u dućanima prepunima lijepo upakiranim proizvodima. Ovaj mehanizam daje nam prednost kad se radi o nisko kaloričnoj, zasitnoj hrani kao što su povrće i nemasni proteini, no u današnje vrijeme police u dućanima prepune su hranom koja obiluje aditivima, masnoćama i šećerom. I uz to te su namirnice jeftinije od "zdravih", pa je često i to razlog zašto ih odabiremo.

Kako riješiti problem: U redu je imati nekoliko nezdravih namirnica u kući, ali ograničite se na tek dvije vrste. Ostalo zamijenite zdravijom i hranjivijom verzijom. Što se cijena tiče, one su takve kakve su, no ako ste odlučni da promijenite prehranu uspjet ćete pronaći zdravije za ne toliko veću cijenu. Na svu sreću, proizvođači su polako počeli shvaćati da zdrava hrana "prolazi". Sve je više proizvođača, pa padaju i cijene. Možda ćete morati pribjeći i tkz. studentskom/umirovljeničkom shoppingu - što znači praćenje cijena i popusta u više dućana. U svakom je nešto povoljnije, pa tako i kupujte.

2. Izbjegavanje uzimanja repeta

Zašto je to problem: Kad smo ograničeni na jednu porciju, želimo da bude "poštena". U ljudskoj je prirodi da se "natrpamo" dok možemo. Problem je u tome što - ako natrpate tanjur, osjećat ćete se dužnim do kraja "počistiti" ga. Ako znate da imate prilike uzeti još, prvi puta ćete uzeti puno manje, a dok dođete do druge porcije već ćete osjetiti da ste siti, pa ili nećete uzeti ponovo ili ćete uzeti veoma malo.

Kako riješiti problem: Počnite se kontrolirati. Počnite tako da na tanjur stavite 20 posto manje nego obično. Onda nakon 20 minuta (vrijeme potrebno da osjetimo jesmo li siti) vidite jeste li još gladni. Još imate apetit? Uzmite još, ali ovog put veoma malu porciju. Ovakav način hranjenja je mnogo bolji od toga da se previše natrpate odjednom.

3. Koristite vježbanje kao izgovor da više jedete

Zašto je to problem: Nažalost, vježbanje ne sagorjeva onoliko kalorija koliko mislimo ili koliko bismo željeli. Trideset minuta na orbitreku potrošit će otprilike jedan komad kolača ili jednu čokoladicu. Ako ozbiljno trenirate neki sport, možda se morate hraniti više nego "obični" ljudi jer vam je potrebna dodatna energija. Ali ako to nije slučaj s vama, redovito vježbanje ne traži dodatni unos kalorija, zato ga nemojte koristiti kao izgovor da opustošite cijeli frižider.   

Kako riješiti problem: Zapravo vježbanjem - ali ne iz razloga koje možda zamišljate. Dok kardio vježbe neće pomoći da potrošite sve što ste za vikend pojeli, ono će vam ipak pomoći da steknete ili zadržite kondiciju i smanjite rizik od srčanih bolesti. Osim toga od vježbanja se osjećate bolje (ne odmah na početku, već kad steknete naviku), a to vam može biti motivacija i da se počnete bolje hraniti.

4. Kupovina premale odjeće za motivaciju

Zašto je to problem: Možda mislite da vas kupovina premale odjeće ili fotografije mršavih modela motiviraju da smršavite, ali niste u pravu. Neke se žene samo osjećaju lošije kad vide mršavice na televiziji i u novinama. Ako se loše osjećate u svojoj koži teže će vam biti držati se plana prehrane i vježbanja, i lakše ćete odustati od svega.

Kako riješiti problem: Koncentrirajte se na uspjehe, ne na vaše nedostatke. Kad primijetite da svoje tijelo uspoređujete s djevojkom na susjednoj traci za trčanje, prestanite. Radije pomislite - sada mogu trčati čak deset ili petnaest minuta dulje nego prije mjesec dana. I nemojte se fokusirati na krajnji cilj (primjerice da morate izgubiti 10 kilograma), radije odaberite nekoliko kratkoročnijih kao što je - ovog tjedna otići ću najmanje tri puta vježbati ili ovog tjedna ću samo zdravo kuhati.

5. Mislite da su voće i povrće hrana koju možete jesti koliko želite

Zašto je to problem: Voće i povrće moraju biti na jelovniku svakog dana, ali pazite što birate. Ako preferirate slatko, kalorično sušeno voće ili sokove od voća, te škrobno povrće - pripazite. Grašak, kukuruz i krumpir imaju više kalorija od drugog povrća koje ima veći udio vode kao što su krastavci ili brokula. Osim toga vama dnevno treba tri do pet porcija povrća, i samo dvije do četiri porcije voća. Komad voća u prosjeku ima oko 60 kalorija, a povrća oko 25.

Kako riješiti problem: Birajte povrće s više vode kao što su tikvice, patlidžani, špinat... i voće bogatije vlaknima kao što su jabuke, bobičasto voće... I zamijenite masne kupovne dresinge (s vrhnjem i majonezom) onim zdravijima - malo maslinovog ulja i ocat ili sok od limuna.

Izvor: Self Magazine