6 načina kako da podignite samopouzdanje u vezi svog tijela

Osjećajte se dobro u svom tijelu

6 načina kako da podignite samopouzdanje u vezi svog tijela

Jeste li ikada napravili nešto od sljedećega:

  • uhvatili se za kožu il šlaufiće oko trbuha
  • gledali gdje sve imate celulit na tijelu
  • željeli da ste drugačije građe
  • gledali časopis i željeli tuđe tijelo
  • bili na dijeti u posljednja 3 mjeseca
  • barem malo zavidjeli svojoj mršavoj prijateljici
  • uspoređivali se s drugima po pitanju tijela

Ako ste odgovorili potvrdno na nešto od navedenog, ne brinite niste samo. Većina nas pogledala se u ugledalo i pronašla nešto što nam se ne sviđa... U stvari, mnogi od nas, koliko god bili svjesni toga da se ne bismo morali toliko zabrinjavati vanjskim izgledom, osjećaju se nezadovoljno svojim izgledom. Čak i kada sami sebi kažemo da smo sretni i da se ne bismo trebali uspoređivati s drugima, negativne misli često su jače od svega toga. Zašto? Jer nemamo konkretnih načina kako se oduprijeti takvom načinu razmišljanja...

1. Primjećujte

Ne možete promijeniti ono što ne primjećujete, pa počnite obraćati pozornost na svoje misli. Budite svjesni svega na što vam se um fokusira u toku dana. Primjećujte samo-razgovore i ponašanja koja vas ograničavaju i čine da se osjećate loše. Osluškujte negativne uzorke u svojoj glavi. Jesu li to često iste teme? Zapišite ih? Moguće je da sami sebe i nesvjesno  "hrani" mislima kao što su: debela sam, ružna sam, nitko me ne voli zato što ovako izgledam... Primjećivanje ovih negativnih misli je prvi korak do promjene.

2. Zaustavite negativne misli – svoje i tuđe

Ne kaže se bez veze da je žena ženi - vuk. A to se posebno odnosi na komentare po pitanju izgleda. Ako ste okružene ženama koje vole negativno pričati o svojem ili tuđem izgledu ili težini zaustavite to i kažite im nešto u stilu: "Nije li interesantno koliko se često, uvijek kada se mi žene okupimo, u razgovoru pojavljuje riječ "debela" (ili "ružna" ili što god na tu temu)? Mi smo uspješne, pametne, divne žene, i ovo je tema kojom se mi najčešće bavimo?" A zatim promijenite temu. S prijateljicama možete dogovoriti i zabranjene teme – u koje ćete uvrstiti upravo pitanje omalovažavanja vlastitog ili tuđeg izgleda.

3. Obratite pozornost na okidače

Ako televizija, internet, društvene mreže, modna industrija, industrija prehrane ili časopisi u vama pobuđuju negativne osjećaje ili osjećaje manje vrijednosti, klonite ih se (koliko je to moguće) barem neko vrijeme. To ne znači da nećete prolistati novine ili pogledati televiziju, već ćete pametnije birati što mislite o njihovom sadržaju i nećete dozvoljavati da vas pogađaju te stvari.

4. Funkcionalnost i pozitivne strane tijela

Pomaknite fokus s izgleda vašeg tijela na njegovu funkcionalnost i sve fantastične stvari koje možete raditi zbog njega. Umjesto da kažete – "Mrzim svoja bedra", zapitajte se – što sve mogu zahvaljujući svojim nogama? Mogu hodati, trčati, plesati... Kada počnete o sebi misliti i govoriti pozitivno u smislu svega što vaše tijelo zapravo može, počet ćete mijenjati i  mišljenje i svom tijelu. Prepoznajte i fokusirajte se više i na dijelove tijela koje volite na sebi – što god to bilo – grudi, ramena, stražnjicu, ruke... Ako pred ogledalom naglas izgovorite nešto u stilu – "Stražnjica mi izgleda odlično u ovim trapericama", onda ćete to i početi vjerovati i osjećati.

5. Imajte bolje mišljenje o samoj sebi

Zašto ne biste prema sebi bili dragi i ljubazni kao i prema ljudima koje volite? Zapitajte se – biste li tako nešto rekli svojoj najboljoj prijateljici, sestri ili majci? Ako ne možete zamisliti da biste takve negativne stvari govorili osobi koju volite (ili dozvolili da oni to sami za sebe govore), zašto biste onda tako nešto mislili ili govorili o sebi?

6. Prepoznajte veliku četvorku

Nemojte nastojati biti savršeni: umjesto toga vježbajte prihvatiti se takvi kakvi jeste. Prestanite se ocjenjivati i prosuđivati po izgledu. Svaka osoba vrijedi puno više od onoga koliko teži na vagi – radije se fokusirajte na svoje snage i pozitivne osobine.
Pazite sve svog unutarnjeg kritičara – radije budite zahvalni za sve ono što imate.
Nemojte ostati zaglavljeni u mentalitetu žrtve. "Jadna ja" sindrom je onaj koji vas drži zaglavljenima i nesretnima u životu.

Kako se vi borite protiv negativnih misli vezanih za izgled? Koji je vaš savjet kako da se uhvatimo u koštac s tim problemom?

Foto: © michael spring - fotolia