5 greški kojima usporavate metabolizam (i svoje napore da smršavite)

Mnogo stvari utječe na metabolizam. Izbjegavajte ove česte greške kako biste što brže sagorijevali masne naslage

5 greški kojima usporavate metabolizam (i svoje napore da smršavite)

Znam, znam... već ste ovo čuli – kako bismo ubrzali metabolizam potrebno je povećati mišićnu masu, piti hladnu vodu i zeleni čaj, ali i kretati se što više. To je sve točno, ali postoji još mnogo faktora koji pridonose aktivnijem (ili sporijem) metabolizmu, a moguće je i da vi sami sebe sabotirate i usporavate si metabolizam jer nesvjesno radite upravo ove greške. Prepoznajte ih i promijenite ove navike:


Pojačavate grijanje

Za sagorijevanje masnoća, smanjite temperaturu na termostatu. Osobama koje su mjesec spavale u sobama u kojima je temperatura bila niža od 19ºC udvostručila se količina smeđeg adipoznog tkiva – vrste masnih naslaga koje troše i izgaraju kalorije umjesto da ih talože. Smeđe masno tkivo postaje aktivnije na hladnijim temperaturama kako bi tijelo zadržalo toplinu, a što je aktivnije vaše smeđe adipozno tkivo, to više kalorija sagorijevate u toku cijelog dana. Iako znanstvenici još istražuju koliko je točno potrebno vremena provoditi na hladnijoj temperaturi za optimalno sagorijevanje kalorija – spavanje u hladnijoj prostoriji i bavljenje sportskim aktivnostima na otvorenom i u zimskim mjesecima imat će primjetan učinak na vaše zdravlje.  



Žurite s vježbama snage

Pregib bučicama, potisak na ravnoj klupi i mrtvo dizanje odlični su za izgradnju mišića. No, prebrzo vježbanje (prebrzi pokreti) znači da tijelo (i metabolizam) ne iskorištava (ili dobiva) najbolje od vježbanja – posebice ekscentričnog vježbanja (kada spuštamo uteg ili ga vraćamo u početni položaj). Ekscentrični pokreti jače oštećuju mišiće, pa zahtijevaju više napora od vašeg tijela za popravak i oporavak u odnosu na koncentrični (kada se mišići stežu da bismo podigli uteg). To znači i više potrošenih kalorija. Znanstvenici u Grčkoj otkrili su da su žene, koje su jednom tjedno obavljale trening snage koji je bio usredotočen na ekscentrične pokrete, povećale sagorijevanje masnih naslaga za 9 posto nakon samo 8 tjedana.  


Birate krive grickalice

Umjesto posezanja za niskokaloričnim grickalicama kao što su rižini keksi, radije odaberite orašasto voće. Istraživanja pokazuju da polinezasićene masne kiseline, osobito u orasima, pojačavaju aktivnost određenih gena koji kontroliraju sagorijevanje masnih naslaga – pa ćete trošiti više kalorija u toku dana. Mjera neka vam bude manja šaka oraha dnevno.


U hranu dodajete morsku sol

Ljudi često misle kako je morska sol zdravija od one obične kuhinjske. Kad govorimo o nutritivnoj vrijednosti, morska sol ima više minerala, ali ta količina je toliko mala da je zanemariva. Međutim upravo ova kuhinjska ima više joda, ključnog elementa za pravilno funkcioniranje štitnjače koja kontrolira vaš metabolizam. Bez dovoljno joda vaša štitnjača ne može proizvesti potrebne hormone i vaš metabolizam se usporava. Zato razmislite o zamjeni morske za kuhinjsku sol obogaćenu jodom. Oko ¼ čajne žličice je dovoljno za 50 posto dnevne potrebne količine joda. Međutim ne pretjerujte sa solju samo da biste tijelo opskrbili jodom ( držite se preporuka dnevnog unosa u rasponu od 1,5 do 2,3 grama soli)! Joda ima i u brojnim namirnicama: češnjaku, morskim algama, plodovima mora (posebno bakalaru), mlijeku, puretini, krumpiru, špinatu, blitvi, bijeloj repi, tikvicama, jajima, bundevama, brusnicama, jagodama...


Vježbate u krivo vrijeme

Dnevna svjetlost je ključna za zdravlje vašeg metabolizma, pa otiđite trčati ili hodati odmah ujutro. Znanstvenici su dokazali kako osobe koje upijaju najviše sunčeve svjetlosti rano ujutro imaju niži indeks tjelesne mase (BMI) u odnosu na one koji su na suncu kasnije popodne. Znanstvenici s prestižnog Sveučilišta Northwestern nagađaju kako rano jutarnje sunce može pomoći regulirati cirkadijurni ritam, koji kontrolira brojne funkcije u tijelu, uključujući koliko kvalitetno spavate, koliko hrane konzumirate i koliko energije trošite - sve važnih dijelova zdravog metabolizma.

Foto:  © Piotr Marcinski - Fotolia