Što učiniti s poklonima koji vam se ne sviđaju?

Možete ih prodati putem web-a, pokloniti, donirati ili zamijeniti...

Što učiniti s poklonima koji vam se ne sviđaju?

Koliko puta ste dobili poklon koji vam se nije svidio ili ste već imali predmet koji ste dobili pa vam je jednostavno bio višak? Vjerojatno ne možete niti izbrojiti.  
Kaže se da se „poklonjenom konju zubi ne gledaju“, što je definitivno istina, no što s poklonima koje nikada nećete upotrijebiti, obući ili bilo što slično. Je li ih bolje baciti, spremiti na dno ormara ili spremišta i nikad ih više ne pogledati ili možda ipak nešto korisno učiniti s njima?

Ukoliko su pokloni od neke bliske osobe koju ne želite povrijediti zato što vam poklon ne treba ili vam se ne sviđa, e tu se možete naći pred problemom, jer ćete ga vjerojatno morati zadržati.

Na žalost, uvijek će biti poklona koje ćete morati čuvati, ali s obzirom da živimo 21. stoljeću i nudi nam se bezbroj mogućnosti i rješenja, evo nekoliko korisnih savjeta kako se riješiti neželjenih poklona, a da i vi sami imate koristi od toga.

Prodajte ih

U doba Interneta možete kupiti i prodati preko weba gotovo sve što vam srce zaželi. Jedna od najpoznatijih takvih web stranica je „e-Bay“, iako nije jedina. Dakle, poklon koji vam se ne sviđa, fotografirajte, detaljno opišite, odredite razumnu cijenu (ne previsoku, ali niti prenisku). Preporučamo da prije nego što odredite cijenu potražite slične ili iste predmete na toj stanici i pogledajte po koliko se prodaju. Gotovo uvijek će se naći neki kupac koji će htjeti upravo predmet koji prodajete. Ukoliko ga prodate i po manjoj cijeni nego što vrijedi, više ćete dobiti nego da ste ga zadržali.

Zamjena ili donacija

Na sreću mnogi vaši članovi obitelji i prijatelji, dopuštaju mogućnost zamjene poklona ukoliko vam se stvarno ne sviđa. To je vjerojatno najbolja solucija za vas. Na žalost u malom broju trgovina moći ćete zamijeniti robu ukoliko nemate račun, pa vam preporučamo da u trgovinu odete s osobom koja vam je poklon i dala. Iako su male šanse da i onda nećete saznati cijenu vašeg poklona, osoba koja vam je kupila poklon, vjerojatno se neće osjećati povrijeđeno.
Ukoliko osoba koja vam je kupila poklon ne želi da vi mijenjate poklon, nego ponudi da će vam ga ona zamijeniti, pokušajte se dogovoriti što će vam uzeti. Ako pak imate sreće, dobit ćete račun od poklona i zamijeniti ga.

Poklonite dalje

Poklon uvijek možete pokloniti nekome dalje. Ukoliko ne želite uvrijediti ili povrijediti osobu koja vam je poklon poklonila, dajte ga nekome tko nije u doticaju s tom osobom.
Naravno, poklon poklonite osobi za koju znate ili barem pretpostavljate da će joj se svidjeti. Nemojte činiti istu grešku. Ukoliko se poklon sastoji od više predmeta, možete ih razdvojiti i pokloniti različitim osobama. Na taj način riješit ćete se stvari koje ne trebate, uštedjeti jer nećete morati kupovati poklone i naposljetku razveseliti nekog svojim poklonom.
Poklon također uvijek možete nekom donirati, kao što je Caritas ili Crveni križ ili neka druga dobrotvorna organizacija. Ukoliko znate za neku siromašnu obitelj, možete ih osobno razveseliti poklonom.

Recite što volite, a što ne

Na žalost u našoj zemlji još uvijek nema mnogo trgovina s rabljenom robom, gdje bismo mogli prodati određene predmete. Trgovine u kojima je kupljena roba, teškom mukom zamjenjuju robu, a povrat novca je nemoguće dobiti.
U Sloveniji je ove godine otvorena  trgovina gdje možete donijeti svoj božićni poklon, te izabrati neki drugi koji će vam se više svidjeti. U Hrvatskoj, naravno, možemo samo sanjati o tome.
Uvijek možete članu obitelji za kojeg znate da vam redovito kupuje poklone koji vam se ne sviđaju ili ih ne trebate, na indirektan način tijekom godine reći što volite dobivati, a što ne. Možete angažirati oko tog „problema“ svoje članove obitelji ili prijatelje koji bi mogli toj osobi ukazati što volite, a što ne.
U darivanju nema pravila, na vama je da se snađete kako najbolje znate i umijete.

(vam)