Zdravlje iznutra, vidljivo je izvana

Sve o gljivičnoj upali rodnice

Zdravlje iznutra, vidljivo je izvana

Od gljivične upale rodnice obole tri od četiri žene barem jednom u životu. Ako upalu ne liječimo, ona se može ponavljati ili uzrokovati komplikacije.

Gljivice su mikroorganizmi koji se prirodno nalaze na vlažnim mjestima i kožnim naborima. Vlažna, tamna i topla okruženja su idealna za njihov razvoj. Možemo ih naći u zemlji, na životinjama i ljudima. Iako smo potpuno zdravi i nemamo zdravstvenih poteškoća, gljivice su uvijek prisutne u tijelu – u ustima i probavnim organima, a kod žena i u rodnici. Gljivice u rodnici ostaju neprimjetne jer ne uzrokuju nikakve probleme dok se ne počnu prekomjerno razmnožavati.
Gljivičnu infekciju može uzrokovati nošenje uske odjeće, najlonki i sintetičkog donjeg rublja, stres, promjene u klimi, pretjerana konzumacija alkohola ili neravnoteža normalne vaginalne flore što se može dogoditi prilikom drugih infekcija.
Osim već navedenih uzročnika za nastanak upale, među rizične čimbenike spadaju i pretjerana higijena, koja uključuje učestalo pranje spolovila te uporaba mirisnih sapuna, losiona i dodataka kupkama.

Premda se o toj upali rijetko priča, ona je učestala kao i gljivična upala kože ili noktiju. Naime, približno 75% žena imalo je barem jednom u životu, a mnoge žene i više puta, gljivičnu upalu rodnice (kandidozu) koju uzrokuje malena, neprimjetna gljivica Candida albicans. Iako upala nije opasna, može biti vrlo neugodna, budući da zbog svrbeža i peckanja zahvaćenog predjela utječe na opće stanje.

Image


Gljivičnu upalu rodnice može uzrokovati i pretjerana
"higijena", odnosno često pranje spolovila  mirisnim
sapunima, upotreba dnevnih uložaka i nošenje tangi.



Kako prepoznajemo gljivičnu upalu?

Očit znak upale je neugodan svrbež na ulazu u rodnicu i na vanjskom spolovilu te pojačani iscjedak. Simptomi neće nestati sami od sebe, jer su gljivice tvrdokorne i zahtijevaju liječenje. Neliječene upale obično se ponavljaju i vode još kompliciranijim oblicima koji se teže liječe.

Vulvovaginalna kandidoza može se liječiti na više načina. Lokalno, simptome možemo ublažiti antimikoticima. Prednost lokalnih antimikotika je u tome, što djeluju samo na staničnu membranu stanica gljivica, stoga ih nakon prva tri mjeseca trudnoće mogu koristiti i trudnice.

Započnite liječenje upale rodnice što prije

Za liječenje gljivične upale koristimo priznate i sigurne lijekove. Liječenje treba započeti što je prije moguće, jer potpuna obnova mikrobne ravnoteže rodnice može potrajati i do šest tjedana. Najprimjerenija je upotreba vaginalnih tableta, koje su učinkovite i sigurne, npr. bazirane na klotrimazolu, sadržanom u lijeku Canesten vaginalne tablete.

Glavni simptom (svrbež), žene često osjete i na vanjskom dijelu spolovila pa je potrebno koristiti i kremu za ublažavanje znakova svrbeža. Za intimnu njegu ne treba koristiti uobičajeni sapun, nego samo vodu odnosno blagi sapun s prilagođenom pH vrijednošću koja pomaže u ponovnom uspostavljanju prirodne ravnoteže kiselosti rodnice. Ako se dvoumite ili imate pitanja u svezi s tim, možete potražiti i pomoć kod ginekologinje.

Canesten - spas bez recepta

Gljivična infekcija vagine obično se liječi lokalnim antimikoticima – vaginalnim tabletama, npr. klotrimazolom (Canesten). Svrbež, osjećaj pečenja i prekomjerni sekret kod liječenja Canestenom nestane nakon jednog do tri dana. Važno je, da liječenje gljivične infekcije rodnice započne što prije jer potpuna obnova mikrobne ravnoteže u rodnici može trajati do šest tjedana. Vaginalne tablete i krema Canesten mogu se nabaviti u ljekarni bez recepta.

Vaginalne tablete odmah djeluju protiv gljivične upale rodnice. Osim mliječne kiseline koja pomaže obnoviti prirodni pH rodnice, sadrže i klotrimazol, koji je provjeren i siguran antimikotik. Krema s klotrimazolom ublažit će svrbež i osjećaj peckanja na vanjskim intimnim dijelovima. Primjena tableta i kreme Canesten vrlo je jednostavna i sigurna.

Image


Gljivičnu upalu rodnice i neugodni svrbež možemo uspješno otkloniti uporabom vaginalnih tableta i kreme Canesten, koje možemo nabaviti u ljekarni bez recepta.


Image