Načini na koje online svijet uništava vaš ljubavni život

Jeste li svjesni da prečest boravak u virtualnom svijetu, kojeg možda niste svjesni, šteti vašoj vezi?

Načini na koje online svijet uništava vaš ljubavni život

Priznajte, koliko svađa i nesuglasica u vašoj vezi je bilo povezano s korištenjem interneta i društvenih mreža? Online svijet dokazano šteti kvaliteti ljubavnih odnosa i stvara plodno tlo za manjak komunikacije, ljubomoru, neslaganje oko količine vremena provedenog online i još dosta stvari kojih možda uopće niste niti svjesni.

Načini zbog kojih online svijet uništava vaš ljubavni život ponajprije se ogledaju u činjenici da je to virtualan svijet u kojem je gotovo sve nerealno, a boravljenjem u takvom svijetu, doista gubimo pojam o vrijednostima i očekivanjima iz stvarnosti. Komunikacijski stručnjaci tvrde da broj puta koliko kliknemo na internetske alate u jednom danu prelazi normalan broj i da svatko od nas treba početi razmišljati o ovisnosti o tehnologiji.

Koliko doista možete izdržati bez mobitela i brine li vas to? Najsnažniji alat tehnologije modernog doba svakako su društvene mreže na kojima većina ljudi boravi 80% svog vremena u danu. U Americi su provedene ankete koje dokazuju da društvene mreže značajno igraju ulogu u povećanju razvoda u današnje vrijeme, a ispitanici su priznali da barem jednom tjedno imaju nesuglasice povezane s korištenjem društvenih mreža.

Donosimo vam neke od načina zbog kojih možemo zaključiti da je virtualni svijet interneta ubojice zdrave i normalne veze ako mu posvećujemo previše pozornosti.

PRIKAZIVANJE U SAVRŠENOM SVJETLU

Skrolanjem feeda na Instagramu ili Facebooku možemo vidjeti puno sretnih i zaljubljenih parova koji si velikim riječima iskazuju ljubav i podupiru ih savršenim hashtagovima. Mislite kako oni svi vode savršen ljubavni život i kako se gotovo nitko od vaših virtualnih prijatelja ne svađa? Osjećate li kako je vaša veza klimava naspram njihove? Ne dajte se zavarati.

Naime, nitko ne želi profil prepun svađa i negativnosti. Naravno da će postaviti selfie fotku za koju im se čini da je najbolja i provučena kroz desetke filtera. Naravno da će postaviti fotografije kojima žele pokazati najljepše trenutke sa svojim partnerom i poduprijeti ih odgovarajućim hashtagovima i velikim izljevima ljubavi.

Svi žele profil na kojem će moći prikazati sebe (i partnera) u najboljem svjetlu. To sve društvene mreže čini iskrivljenom stvarnosti od kojih proizlaze mnoga vaša nerealna očekivanja i težnje koje vam ne bi trebale biti prioritet. Činjenica je da je sve to jako daleko od stvarnosti. U realnoj vezi, ništa nije savršeno, ali upravo to ju i čini lijepom i stvarnom.

LJUBOMORA I NEPOVJERENJE

Pretjeranim korištenjem društvenih mreža i ostvarivanjem virtualnih prijateljstava i komunikacije s osobama s liste pratitelja može dovesti do ljubomore, nedostatka povjerenja, prešućivanja aktivnosti koje vam se sviđa raditi jer su možda zabranjene itd. Razmislite koliko vam je doista važno održavati takve virtualne odnose jer oni mogu naštetiti i uništiti vaše stvarne odnose s ljudima koje volite, a zbog zabave ili trenutnog uzbuđenja vrlo lako se može desiti da vašeg partnera povrijedite.

Nemojte biti neiskreni i prešućivati partneru aktivnosti koje radite. Povjerenje je jedan od baznih temelja svake veze. Tako se lako može narušiti ili pregaziti, a tako ga je teško ponovno nadograditi i gotovo nikada se neće moći vratiti na staro. Lajkovi, komentari i virtualna komunikacija nisu vrijedni iskrene i stvarne ljubavi, stoga pripazite.

NEDOSTATAK STVARNE KOMUNIKACIJE

Ako malo pogledate oko sebe, kada dođete u neki restoran na večeru ili u kafić na dugoočekivani susret s osobom koju volite, najčešće oko sebe možete vidjeti parove kako sjede u dvoje i gledaju svatko u svoj mobilni uređaj. Nedostatak stvarne komunikacije postao je stvarno, realno stanje, a društvene mreže i online svijet svakako idu tome u prilog.

Stvarnu komunikaciju zamijenio je WhatsApp, Instagram, Facebook Messenger, Viber i komunikacija preko emotikona. Emotikon koji plače od smijeha proglašen je, prema Oxfordskim rječnicima, riječju 2015. godine, što najbolje opisuje vrijeme u kojem živimo.