Ljubav na prvi pogled – mit ili činjenica?

Znati ćete radi li se o pravoj ljubavi ili samo o požudi ako odgovorite na samo jedno jednostavno pitanje: "Koliko vremena tokom dana i noći provodite razmišljajući o toj osobi?"

Ljubav na prvi pogled – mit ili činjenica?

Uđete u kafić i krenete prema šanku. Odjednom, netko je kraj vas i želi vam platiti piće. Vi počnete s njim razgovarati. I gotovo istog trenutka, kao grom iz vedra neba, osjetite da bi upravo on mogao biti gospodin Pravi. Ali to je ludo, zar ne? Ili nije? Možemo li zaista tako brzo znati nešto što nam može život izokrenuti naglavačke?

Znanstvenici i prirodoslovci primijetili su „instantnu“ privlačnost kod stotine životinjskih vrsta. Throatpatch i Priscilla - dva orangutana, Aleksandar i Thalia - dva pavijana, Skipper i Laurel - dva dabra, Miša i Maria – dva psa, Sotona i Miff - dvije čimpanze; ove i mnoge druge životinje osjetile su naklonost jedna prema drugoj odmah nakon prvog susreta. Kao što je Charles Darwin napisao za dvije patke "... to je očito slučaj ljubavi na prvi pogled, jer je ona bezbrižno plivala oko pridošlica ... sa stalnim pokazivanjem ljubavi."

Kako je došlo do ljubavi na prvi pogled

Vi i ja naslijedili smo sklonost za ovu „automatsku“ privlačnost koju danas nazivamo „ljubav na prvi pogled". Ova spontana strast dolazi iz naše iskonske prošlosti kada su, kao i drugi sisavci, naši ženski preci imali mjesečno razdoblje „tjeranja“. Kao i svi sisavci koji imaju samo nekoliko sati, dana ili tjedana za razmnožavanje, ti preci morali su imati sposobnost da odmah osjete privlačnost. Oni nisu mogli provesti dva mjeseca ili dvije godine raspravljajući o karijeri ili obiteljskim planovima. Oni su se morali čim prije pronaći i brzo proizvesti potomstvo.

I danas, prvi susreti još uvijek su presudni. Sa malo ili nimalo znanja o ovom strancu, odmah pri prvom susretu, mi ga procjenjujemo po prvim osobinama koje primijetimo. Na temelju tih početnih komadića informacija, mi gotovo odmah stvaramo mišljenje o njemu ili njoj, obično unutar prve tri minute.

Doista, potrebno je manje od jedne sekunde da odlučite je li vam netko fizički privlačan. Prenizak, previše visok, prestar, premlad, premršav, predebeo – i on više nije opcija koju uzimate u obzir (barem ne odmah, kasnije se to, naravno, može promijeniti). Međutim, ako on odgovara vašoj zamisli Adonisa, vaš um juri prema slijedećem punktu: glasu. Još jednom, reagirate u sekundi. Žene obično muškarce koje brzo govore smatraju obrazovanijima, a oni s punim, dubokim glasovima izgledaju im privlačnijima nego što u stvari jesu.

Dalje: njegove riječi. Nama se sviđaju ljudi koji koriste iste vrste riječi koje mi koristimo. Također nas privlače osobe koje imaju sličan stupanj inteligencije, dijele naše vjerske i društvene vrijednosti i dolaze iz iste ekonomske pozadine - a mi ove atribute možemo brzo odrediti iz nečijih riječi (ne treba niti spominjati da to „skužimo“ još više po tome kako se netko oblači, kakvu frizuru ima, nosi li  sportski zlatni sat ili ima tetovažu...).


Image



Tko se  brže zaljubljuje: muškarci ili žene?

Muškarci se brže zaljubljuju nego žene, vjerojatno zato što njihov „kratki spoj“ za romantičnu ljubav u mozgu brže pokreću vizualne značajke. No, svatko od nas može ući u prepunu sobu, porazgovarati samo nekoliko minuta s nekim novim, i tada osjetiti tu "kemiju", odnosno „znati“ da bi se kemija jako brzo mogla roditi. Samo, je li ta privlačnost ljubav ili požuda? Zapravo, ovi osjećaji dijelovi su  vrlo različitih moždanih mreža. Vi možete imati fizičku intimnost s nekim u koga niste zaljubljeni, i možete biti strastveno zaljubljeni u nekog s kim se nikad niste poljubili. Ali ovi kratki spojevi u mozgu mogu potaknuti jedan drugoga, uzrokujući da se zapitate na trenutak je li ta privlačnost čisto fizička.

Ipak, ljubav na prvi pogled ne dogodi se svima. U jednom istraživanju, koje je provela dr. Ayala Malach-Pines, sa izraelskog Ben-Gurion sveučilišta, samo 11 posto od 493 ispitanika izjavilo je kako su njihove dugoročne veze/brakovi započeli na taj način. A što se tiče nas svih ostalih?  Psiholozi kažu da što više komunicirate s osobom koja vam se sviđa (čak i jako malo), to vam on počinje sve više djelovati kao zgodna, pametna, zabavna osoba – osim ako ne otkrijete neku veliku manu koja će razbiti čaroliju. Zato je mudro ipak malo bolje upoznati tu osobu. Ponekad može potrajati godinama da dvije osobe u potpunosti nauče cijeniti jedno drugog.  


Može li početna privlačnost potrajati?

Znati ćete radi li se o pravoj ljubavi ili samo o požudi ako odgovorite na samo jedno jednostavno pitanje: "Koliko vremena tokom dana i noći provodite razmišljajući o toj osobi?". Romantična ljubav je opsesija. Ona se može roditi u trenutku, ali kad vas pogodi, ta vam je osoba nekako uvijek na pameti. A takva „instantna“ strast može trajati - ponekad i mnogo godina.

“Oni koji vole – odvažni su”, napisao je jedan pjesnik. Mi smo svi odvažni i tu si ne možemo pomoći. Milijunima godina unazad čovječanstvo je razvilo tri moćna mozgovna sistema za udvaranje i reprodukciju: libido, romantičnu privlačnost i osjećaje duboke privrženosti. Libido je evoluirao kako bi nas potaknuo na reprodukciju s nizom partnera, dok se romantična ljubav razvila kako bi nam omogućila da energiju koncentriramo samo na jednog – gospodina Pravog.

Ti su osjećaji i strasti zamršeno orkestrirani, barem dijelomično, aktivnošću moćne kemikalije - dopamina. I ovaj moćni kratki spoj mozga „čuči“ skriven u svakom od nas, spavajući kao mačka s jednim okom otvorenim, čekajući pravi trenutak za erupciju. Zaista, jaka, romantična strast može se probuditi od prvog trenutka kad vidite nekog tko odgovara vašem mentalnom konceptu savršenog partnera – i to je onda - ljubav na prvi pogled.

A što je s vama? Vjerujete li u ljubav u prvi pogled?

Izvor: yahoo.match.com

Image