Kandidijaza (gljivične infekcije)

Najčešće gljivične infekcije su su kandidijaza i lišajevi

Kandidijaza (gljivične infekcije)

Najčešće gljivične infekcije su su kandidijaza te lišajevi.

KANDIDIJAZA

Kandidijaza pogađa čak 75% žena, a u 10% slučajeva je to trajni problem. U normalnim okolnostima, razinu kandide regulira količina zdravih bakterija. Kada se odnos bakterija-kandida naruši, npr. uporabom antibiotika ili padom imunološkog sustava, kolonije kandide znatno porastu, što rezultira pojavom infekcije.

Područja najčešće zahvaćena Kandidom su: koža, nokti, te usna šupljina i rodnica su sluznice na kojima se kandidijaza najčešće očituje. Antibiotici širokog spektra koji se uzimaju oralno mijenjaju crijevnu floru omogućavajući gljivicama iz roda Kandida da se umnože i izravno prošire iz crijeva.

Predisponirajući faktori uključuju šećernu bolest, uporabu oralnih kontraceptiva, antibiotika, trudnoća, imunosupresija i starija životna dob.

Studije pokazuju da čestim konzumiranjme ugljikohidrata kao što su glukoza, saharoza, fruktoza, mogu biti predisponirajući faktori za nastanak oralne kandidijaze. Najčešće gljivične infekcije su su kandidijaza te lišajevi.

Vulvovaginalna kandidijaza koja se često ponavlja u 10% žena se javlja bez poznatog predisponirajućeg faktora.

VULVOVAGINALNA kandidijaza
karakterizirana je jakim svrbežom i crvenilom rodnice i vulve, bijelim naslagama na sluznici rodnice i obilnim "sirastim" iscjetkom

ORALNA kandidijaza

se očituje upalom i bjelkastim naslagama na sluznici usne šupljine, upalom jezika koji je napet, crven, vlaženjem kuta usana sa posljedičnim fisurama i stvaranjem krasta.

PREPORUKE

U određenoj mjeri mogu poboljšati situaciju, donje rublje od čistog pamuka i uporaba sapuna bez mirisa da se izbjegne alergija. NUTRITIVNE PREPORUKE uključuju uzimanje 250 gr jogurta dnevno sa Lactobacillus acidophilusom, korigiranje eventualnog deficita magnezija.

Preporučena je dijeta bez kvasnica, isključuje kruh, peciva, pića kao pivo, vino, jabukovača, zatim dodatke hrani-ocat, soja sos, salatni preljevi, kao i suho voće, sir i sušeno meso.

Žene s kroničnim smetnjama i grupacije ljudi pod povećanim rizikom razvoja gljivične infekcije trebali bi svoju prehranu obogatiti nutrientima koji u prvom redu onemogućuju razvoj upale.

Fruktooligosaharidi su skupina šećera koji stimuliraju rast i razinu zdravih bakterija u crijevu. Žličica/4 gr/ fruktooligosaharida dnevno utječe na proliferaciju važnih bifido-bakterija u crijevu.

Gljivične su infekcije danas zbog brojnih razloga češće nego ranije.

dr. med. Branko Vrčić
www.vitamedzona.com