Kako ponovno izgraditi povjerenje u vezi?

Pet koraka koje moraš poduzeti želiš li spasiti svoj odnos

Kako ponovno izgraditi povjerenje u vezi?

Vjerojatno si već to čula bezbroj puta, no stara izreka o povjerenju vrlo je istinita. Povjerenje je temelj svakog odnosa.

'Nema li u vezi povjerenja, onda nema ničega. Odnos se nema na čemu graditi. Takav je odnos poput kule od pijeska', kažu terapeuti za odnose.

Kad je povjerenje u vezi jednom narušeno vrlo ga je teško ponovno izgraditi. Kako vjerovati partneru ako nas je izdao? Pitanje je hoće li takav odnos uopće preživjeti.

Mnogo je načina na koje se može narušiti i uništiti povjerenje u odnosu, a to mogu biti implicitni ili eksplicitni uzroci, kažu psiholozi. Eksplicitni uzroci su oni veliki, poput prevara i afera. Afere se danas mogu razvijati u mnogo različitih smjerova, i to zbog napredne tehnologije. Implicitni načini za narušavanje povjerenja su malo suptilniji. To mogu biti male laže ili nepoštivanje dogovora s partnerom. Drugi uobičajeni čimbenici koji mogu narušiti povjerenje su kada jedan partner drugome nešto radi iza leđa, dakle nešto mu skriva. Često se javlja i tzv. narušavanje financijskog povjerenja gdje jedan od partnera nije transparentan kad su u pitanju potrošnja ili dugovi.

Na kraju krajeva, povjerenje je slomljeno kada vaše radnje nisu u skladu s vašim riječima, otkrivaju savjetnici za parove. No važno je imati na umu da se povjerenje uvijek može ponovno izgraditi te se na taj način spašava odnos. Poduzmu li se pravi koraci, mnogim se parovima nakon narušenog povjerenja odnos može čak i poboljšati.  

Imaš li problema s narušenim povjerenjem u vezi, ovo su koraci koje bi trebala slijediti želiš li ga ponovno izgraditi te tako spasiti svoju vezu.

1. korak: Budite otvoreni

Prvi i najvažniji korak kojeg je potrebno poduzeti ako je u odnosu narušeno povjerenje je svakako suočavanje s problemom te iskreni razgovor s partnerom. Želiš li spasiti svoj odnos te ponovno izgraditi čvrsto povjerenje, važno je biti otvoren i iskren. Kod ovog je koraka važno da oba partnera izraze kako se osjećaju i što ih muči.  


Image

2. korak: Osoba koja je narušila povjerenje mora se ispričati

Partner koji je izazvao narušavanje povjerenja mora se iskreno pokajati te ispričati drugoj strani. Isprika mora uključivati i preuzimanje odgovornosti nad radnjama koje su razbile povjerenje. Isprika ima moć popraviti situaciju samo ako je iskrena, stoga je vrlo važno iskreno sve priznati partneru, bez sakrivanja bilo kakvih pojedinosti. Osoba s druge strane ima pravo znati sve što ju zanima. Ipak, ako si ti ta čije je povjerenje izdano, imaj na umu da tvoj partner možda  nema sve odgovore.


3. korak: Imajte razumijevanja jedno prema drugom

Isprike, odgovornosti i predanost prvi su koraci na putu prema ponovnoj izgradnji povjerenja, a nakon toga dolazi ono najteže - razumijevanje. Dakle, ako te partner izdao, koliko god bila povrijeđena, moraš imati razumijevanja za njegove emocije želiš li spasiti odnos. Vrijedi i obrnuto te on mora shvatiti kako se ti osjećaš i da te povrijedilo to što je učinio. Važno je odbaciti obrambeni stav i istinski raditi na razumijevanju perspektive druge strane. U konačnici, sve se svodi na empatiju. Partneri trebaju razgovarati i pokazati razumijevanje jedno prema drugom.  


Image

4. korak: promjena ponašanja koje je dovelo do narušavanja povjerenja

Ovaj korak će se razlikovati, ovisno o situacijama u kojoj je povjerenje narušeno. Primjerice, ako je jedan partner imao aferu, to znači da će sada biti puno otvoreniji te da će dozvoliti drugoj strani slobodan pristup svom mobitelu, profilima na društvenim mrežama, itd. Povrijeđena osoba treba dokaze i treba određenu dozu sigurnosti da se ta situacija više neće ponoviti. S druge strane, osoba koja je izdana s vremenom će morati naučiti ponovno vjerovati svom partneru, bez stalnog provjeravanja ili traženja nekakvih dokaza. Za obnovu povjerenja jednostavno treba vremena. To se ne može dogoditi odjednom, a promjene u navikama i ponašanju moraju biti dosljedne.


Image

5. korak: istražite slabosti svog odnosa u svim područjima

 Da bi odnos doista funkcionirao na dulji rok, potrebno je procijeniti cijeli odnos - ne samo situaciju koja je uzrokovala narušavanje povjerenja. Istraži provodiš li dovoljno kvalitetnog vremena s partnerom te postoje li određene stavke u odnosu koje je potrebno ispraviti. Raspravljate li stalno o istim problemima? Sve je to vrlo važno jer ako osjetiš da veza u cjelini ponovno postaje snažnija, imati ćeš mnogo više povjerenja u svog partnera.  


Što učiniti ako ovi koraci ne funkcioniraju?

Važno je napomenuti i da postoje odnosi u kojima je povjerenje potpuno uništeno te se više ne može obnoviti.  Ponekad je potrebno dulje vrijeme za obnovu povjerenja, a sve ovisi i o samoj situaciji i o osobama koje su uključene. Vraćanje povjerenja u odnos može potrajati od 6 mjeseci pa do 2 godine, otkrivaju stručnjaci. Ako nema pomaka čak i nakon nekoliko godina, možda je vrijeme da svatko krene na svoju stranu.  
Ne možete li se sami nositi sa situacijom, nemojte se sramiti zatražiti stručnu pomoć. Ponekad je potrebna treća i neutralna strana, odnosno stručnjak koji će vas voditi kroz cijelu tu situaciju i pomoći vam da pronađete put do ponovne izgradnje uspješnog odnosa.


Image