Dejtanje i internet – ljubav novog doba

Društvene mreže i virtualni svijet preuzeli upravljač na putu za upoznavanje srodnih duša

Dejtanje i internet – ljubav novog doba

Razvoj interneta i društvenih mreža nije samo utjecao na svakodnevnicu i preraspodjelu ljudskog vremena, on je uvelike promijenio stil života na gotovo svim područjima života u 21.stoljeću. Jedno od područja na kojem je osobito uzeo maha, svakako je ljubavni i intimni život pojedinca, pa stoga problematiku ljubavi bez sumnje možemo raspodijeliti na ljubav prije i poslije pojave interneta.

Nekad i sad

U prošlom stoljeću su muškarci  morali skupiti više hrabrosti i imati uglađene manire kako bi pristupili ženi koja bi im se svidjela, a bilo je potrebno puno više vremena ispunjeno udvaranjima kako bi osvojili njeno srce i izvukli njen pristanak za izlazak. Danas je uloga žena u društvu puno slobodnija i nije neobično da žena pristupi muškarcu prva. Ipak, interaktivna priroda interneta omogućila je da taj prvi korak bude puno lakši i manje neugodan za obje strane.

Danas se samo jednostavno ulogiramo na društvene mreže i pročekiramo profil osobe koja nas zanima, a zbog objave fotografija i aktivnosti pojedine osobe na World Wide Webu možemo saznati i puno o njenim interesima prije nego što je uopće i susretnemo uživo, licem u lice. To otvara mnoge mogućnosti kod izbora potencijalnih partnera.

Pozitivne i negativne strane

To je svakako pozitivna strana jer na neki način možemo upoznati osobu koja nam se sviđa i prilikom prvog dejta uživo nećemo imati strah od neugodne tišine jer otprilike znamo koji su interesi druge strane. No, negativna strana je svakako ta da nestaje ono prvotno uzbuđenje i proces upoznavanja osobe licem u lice kao što je to bilo moguće prije pojave interneta, kao i ta da dejt kao takav može potpuno ispariti. Pojavom Messengera, Whatsappa, Vibera i Instagram Directa, dejtanje je postalo moguće iz udobnosti vlastitog kauča, pred tv-om, uz dva tri pokreta po ekranu, a opcija besplatnih videopoziva omogućuje da se čak i vidimo dok razgovaramo.

Time je problematike ljubavi na daljinu potpuno splasnula i omogućila funkcioniranje parova na različitim dijelovima svijeta kao da su svaki dan zaista jedno pored drugog. Muškarac pomoću emotikona ženi može poslati virtualno cvijeće, srca i poljupce kojima će iskazati svoju naklonost prema njoj, a sve to sa sobom donosi mogućnost nezainteresiranosti za realni socijalni kontakt, što s druge strane svakako stvara svojevrsnu apokalipsu odnosa kakve poznajemo.

Online zamke

Društvene mreže tako donose i određene zamke. Uz nove načine komunikacije koji se gotovo svakodnevno mijenjaju i unaprijeđuju, pružaju svojim korisnicima svojevrsnu evoluciju u odnosima modernog doba. Mijenja se sama percepcija odnosa, a fenomen privlačnosti danas se temelji na fotografijama koje objavljujemo na Instagramu i na kojima prikazujemo ono što želimo da drugi vide, te tako vrlo mudro upravljamo svojom reputacijom. Fizički izgled na taj je način svakako postao temeljna odrednica prema kojoj ćemo odlučiti sviđa li nam se netko ili ne, a uz razne filtere i photoshop aplikacije koji će nam donijeti mnogobrojne lajkove, možemo se uljepšati i nadograditi eventualni manjak samopouzdanja.

Lajkovi i komentari, te proučavanje nečije follow liste danas su među top 10 problema u ljubavnim odnosima i razlog zbog kojih se generacija milenijaca najčešće svađa u vezi. Postalo je vrlo važno kontrolirati aktivnost partnera na društvenim mrežama, koliko je često online, s kime se sve dopisuje, koga sve lajka i prati, a traganje za pravom, iskrenom ljubavlju gubi se među iskrivljenim idealima.
Uz sve što smo naveli, nije teško zaključiti da je dejtanje kakvo smo nekad poznavali gotovo potpuno izumrlo, a da su društvene mreže i virtualni svijet preuzeli upravljač na putu za upoznavanje srodnih duša.