Znaš li koji su najskuplji parfemski sastojci i u kojim mirisima ćeš ih naći?

Što je glavni sastojak parfema rjeđi, to će parfem biti skuplji

Znaš li koji su najskuplji parfemski sastojci i u kojim mirisima ćeš ih naći?

Pitaš se zašto neki parfemi koštaju toliko puno? Tajna leži u glavnim sastojcima, a što je sastojak rjeđi, to će parfem biti skuplji.

Image

Miris luksuza: Ovo su najskuplji parfemi na svijetu u 2020. godini



Neki od glavnih sastojaka mogu biti određeni cvjetovi, a za stvaranje ulja koja se prodaju industriji mirisa potrebne su doslovno tone cvijeća ili njihovih lukovica. Neki od ovih cvjetova cvjetaju samo mjesec dana godišnje, drugi se moraju nabrati prije izlaska sunca, a gotovo svi su osjetljivi i moraju se odmah proizvesti u ulje.

Neki izvrsni i vrlo rijetki sastojci potječu i od drveta, i to drveta koje mora biti zaraženo određenom plijesni. Također, neki od najskupljih sastojaka dolaze iz žlijezda životinja ili čak iz crijeva kitova i do njih je prilično teško doći, što ih čini vrlo skupima. 

Saznale smo koji su najskuplji parfemski sastojci na svijetu, ali i pronašle neke parfeme u kojima ih možeš pronaći.

Jasmin

Jasmin i njegova sintetička verzija koriste se u više od 80 posto svih ženskih parfema - ali parfemi s pravim jasminom su skupi. Potrebno je približno 900 kilograma cvjetova jasmina da se proizvede 453 grama ulja, a 8000 cvjetova jasmina da se dobije 0.001 litra apsolutnog ulja, koje je ujedno i najdragocjenije jer je koncentrirano. Zbog ogromnog otpada, odnosno količine cvijeća potrebnog za proizvodnju ulja koje se koristi u mirisima, cijena jasminovog ulja je vrlo, vrlo visoka.

Na nekim uglednim prodajnim mjestima platit ćeš otprilike 83 dolara za 0.003 litre tog ulja, dok ćeš, primjerice, za 0.014 litre ulja lavande platiti 13 dolara. Uz sve to, cvjetovi jasmina nevjerojatno su krhki i moraju se staviti u posebne košarice kako bi se latice zaštitile od modrica - i moraju se odmah obraditi.

Byredo Flowerhead, 1.399 kn/100 ml



Parfemska voda za žene cvjetnog je mirisa i pogodna je za svaki dan. Bogata notama arapskog jasmina, crvenog ribiza, limuna, ruže i jantara.

Bugarska ruža

Poput jasmina, i ružino ulje nalazi se u većini mirisa - ali proizvodnja ruže zahtijeva više vremena i samim je time ruža skuplja od jasmina. Iako je za proizvodnju 0.453 litre ružinog ulja potrebno 907 litara jasminovog ulja, potrebno je 4.535 kilograma latica ruže da bi se destiliralo 0.453 litre vrlo željenog ružinog ulja. 

Dolina ruža u Bugarskoj proizvodi 70 posto svjetskog ružinog ulja. Sezona branja u ovoj dolini datira više od 300 godina i vrlo je kratka. Radnici imaju samo nekoliko tjedana od svibnja do lipnja da uberu cvijeće, a posao moraju obaviti u mraku prije izlaska sunca. Svaki se cvijet mora izrezati pojedinačno, položiti u košare i odmah odnijeti u destileriju. Stoga ni ne čudi što za 0.003 litre apsolutnog esencijalnog ulja bugarske ruže treba izdvojiti čak 223 dolara.

GUERLAIN Idylle, 567 kn/100 ml


Parfemska voda za žene bezvremenski je cvjetni parfem s chypre notama prožet notama bugarske ruže, đurđice, bijelog jorgovana, jasmina i bijelog mošusa.

Perunika

Kada si saznala za ogromne količine latica ruže i jasmina koje su potrebne za stvaranje ulja, vrijeme je da saznaš ponešto i o lukovici irisa, koja stvara izuzetno skupo ulje zvano perunika. James Craven, arhivar parfema u londonskoj prodavaonici parfema Les Senteurs, proglasio je iris jednim od tri najskuplja sastojka parfema na svijetu. Naime, sam proces stvaranja ulja perunike zamoran je i stvara glavobolju - potrebna je jedna tona lukovica biljke irisa stare 2 do 5 godina kako bi se proizvelo 2 kilograma esencijalnog ulja.

Creed Millésime Impérial, 1.483 kn/50 ml

Image

Parfemska voda uniseks za svaki dan prožeta je cvjetno-drvenastim mirisima perunike, naranče, sicilijanskog limuna i mošusa.

Agar

Agar ili oud  dolazi iz drveta divljeg tropskog drveta nazvanog agar, koje se mora zaraziti vrstom plijesni koja se naziva "Phialophora parasitica", zbog čega drvo stvara oud, tamnu, izuzetno mirisnu smolu. Zanimljivo je da samo 2 posto stabala agara proizvodi oud, što ga čini nevjerojatno dragocjenim, ali i skupim.

Zbog rijetkosti, velike potražnje i poteškoća u berbi, ulje agara je jedno od najskupljih ulja na svijetu. U jednom je trenutku njegova vrijednost procijenjena na 1,5 puta veću od vrijednosti zlata, a ponekad se naziva i "tekućim zlatom". Magazin Fortune izvještava da se esencijalno ulje, koje se koristi u parfemima, može prodati za više od 5000 dolara za 453 grama.

Gucci Intense Oud, 581 kn/90 ml

Image


Parfemska voda uniseks intenzivnog je orijentalnog mirisa idealna za večernje prilike i hladnije vrijeme. Prožeta je drvenim notama, notama drva agara, jantara i tamjana.

Mošus

Iako je prirodni mošus jedan od najskupljih životinjskih proizvoda na svijetu, velika većina mošusa koji se danas proizvodi i prodaje u svijetu je sintetički. Jer, da bismo dobili pravi, autentični, prirodni mošus, prvo moramo ubiti mošusnog jelena, koji je ugrožena životinja.

Prirodni mošus se intenzivno koristio do kraja 19. stoljeća kada su ljudi prestali loviti ove jelene koji žive u Nepalu i regiji koja ga okružuje. Krivolovci i dalje ubijaju ove jelene, beru mošusne mahune, žlijezde smještene na trbuhu blizu jelenovog penisa, a zatim stvaraju zrno od osušene mošusne mahune.

Chanel Chance, 1.195 kn/100 ml


Parfemska voda za žene idealna je za svaki dan i posebne prilike, a odlikuje ju cvjetni chypre miris prožet notama mošusa, jasmina, perunike, vanilije i pačulija.