Vodič Poliklinike Bagatin za zdravo sunčanje i mirno ljetovanje

Puno je faktora koji mijenjaju te snažno utječu na kožu lica, na kvalitetu vlažnosti, lučenja sebuma, stvaranje hiperpigmentacija ili depigmentacija.

Vodič Poliklinike Bagatin za zdravo sunčanje i mirno ljetovanje

Jedan od najnemilosrdnijih je svakako sunce! Pogreške pod suncem ne možemo si priuštiti. Vidljiva cijena neopreza je crvenilo kože, no posljedice sežu dalje od našeg oka. Svako oštećenje kože naše tijelo pamti i zbraja. Čak i ono koje zaradimo u djetinjstvu.

Kako bi s ljetovanja ponijeli samo dobre uspomene, a one neželjene tragove pretjeranog boravka na suncu izbjegli, potrebno je pripremiti kožu. U ovom kratkom vodiču stručnjaka iz Poliklinike Bagatin saznajte kako!

Sunčanje

Bez obzira koliko je ugodno boraviti na suncu te koliko se zaista štitili, dodir sunca na koži lica uvijek ostavlja trag. Čak ni hlad ne pruža potpunu zaštitu od sunca jer dio sunčevih zraka ne dolazi izravno od sunca, već odbijanjem od površine zemlje. Sunčevim zrakama izlažite se umjereno, kontrolirano i postupno te ne zaboravite da je svaki izlazak na otvoreno tijekom dana – izlaganje suncu jednako kao i sunčanje.

Prehrana

Danas znamo da prvenstveno kontroliranim ponašanjem na suncu, uz korištenje određenih preparata, ali i pravilnom prehranom bogatom antioksidansima možemo utjecati na proces starenja kože te uistinu prevenirati nastanak „staračkih“ promjena na koži lica poput pigmentacija, sunčevih pjega, proširenih kapilara i bora. Antioksidansi „ispravljaju greške“, oštećenja, koja na našim stanicama kože učini sunce. Uzimanjem veće količine namirnica koje sadrže beta-karoten (dinja, lubenica, marelica, rajčica, mrkva, špinat...) i povećanim unosom vitamina A, C, E i minerala selena, pomažemo koži u sprečavanju nastanka oštećenja.

Voda

Opće je poznato da kožu treba njegovati tijekom cijele godine i to izvana, ali prije svega iznutra. Iznutra stanice našeg površinom najvećeg organa hranimo prvenstveno unošenjem velike količine vode koja ju hrani i pomaže u očuvanju starih stanica i rastu novih. Naime, koža vodu mora zadržavati u svojim dubljim stanicama kako bi se mogla revitalizirati i zadržati svježinu te sporije stariti. Također, voda vam može pomoći i da održite svoju liniju tijekom ljeta. Osobe koji prije jela popiju dvije čaše vode unesu od 75 do 90 kalorija manje po obroku. To može značiti i 300 kalorija manje tijekom cijeloga dana.

Ne solariju kako pripremi kože za ljeto

U Poliklinici Bagatin ne savjetujemo solarij kao metodu „pripreme kože za sunce“. Solarij povećava vjerojatnost svih onih medicinski ozbiljnih oštećenja kože, kao i fotostarenja kože, pa njegovo korištenje nije opravdano samo kako bi nam bilo ugodno na suncu, kako ne bi izgorjeli, da imamo podlogu i sl. Nažalost, ekspozicije solariju „samo nekoliko puta prije ljeta“, posebice ako su redovite, svake godine, uz sva ljeta provedena na moru - imaju kumulativan efekt. Na kraju ukupna doza UV-a koju smo primili tijekom svih tih ekspozicija suncu i solariju bude prevelika i rezultira oštećenjima kože o kojima smo govorili.

Image


Pregled madeža

Nekoliko tjedana prije izlaganja suncu  pravo je vrijeme za pregled sumnjivih madeža koji mogu uzrokovati melanom. Ako primijetite da je neki od madeža dobio nepravilan oblik, ako je promijenio boju, osobito ako je postao tamnosmeđ, siv, crn ili ako ima više nijansi boja obavezno se obratite dermatologu. Dermatoskopija je novija neinvazivna dijagnostička metoda u medicini koja pomoću optičkih pomagala prati pigmentne promjene na koži i omogućava otkrivanje morfoloških struktura koje nisu vidljive golim okom. Pomoću dermatoskopa detektiraju se prvi stadiji kožnih tumora što uvelike povećava šanse za oporavak.

Što nakon izlaganja suncu?

Posebno je važno nakon sezone sunčanja vratiti koži optimalnu vlažnost tretmanima dubinske hidratacije. Kako bi se obranila od sunca, vjetra i morske soli, koža tijekom vrućih ljetnih dana u površinski sloj šalje veće količine vode. Iz površinskog sloja voda brzo isparava, a dublji slojevi kože postaju dehidrirani, nedostaje im vode koja je potrebna za odvijanje važnih funkcija – međustanične izmjene tvari i proizvodnju elastina i kolagena, vlakana o kojima ovisi čvrstoća i tonus kože. Važno je znati da koža bez vode postaje gruba, zadebljana i slabije podnosi štetne utjecaje. Kako se pore kože ne bi začepile suvišnim sebumom te kako to ne bi pridonijelo većim problemima kože lica kao što su akne i druge nuspojave potrebno je podvrgnuti se specijalnim tretmanima za svaki tip kože lica.

U Poliklinici Bagatin jako nam je bitan individualan pristup svakom klijentu što znači da svaki tretman lica započinje VISIA profesionalnom analizom kože lica, nastavlja se odabirom odgovarajućeg tretmana iz palete od preko 40 tretmana te preporukom kućne njege. Stručna analiza kože lica nama predstavlja temelj uspješnog savjeta i brige o klijentima.

Image


Više o tretmanima i uslugama Poliklinike Bagatin možete saznati od njihovog stručnog osoblja ako nazovete na 01/46 10 225 ili im se obratite putem maila na info@poliklinikabagatin.hr.