Sve veći broj Hrvatica odlučuje se na estetsko-kozmetičke zahvate

Najpopularniji zahvati su povećanje grudi, liposukcija i Botox

Sve veći broj Hrvatica odlučuje se na estetsko-kozmetičke zahvate

Iako je starenje prirodni proces, sve veći broj žena odlučuje se na nekakve estetsko-kozmetičke zahvate radi boljeg izgleda. Koje zahvate žene najčešće biraju, da li još uvijek postoji određeni skepticizam vezan uz estetsku kirurgiju i odgovore na brojna druga pitanja dala nam je dr. Irijana Rajković, voditeljica Centra za estetsku medicinu Medikol (Zagreb i Čakovec). 

Koliko se žena u Hrvatskoj danas odlučuje na nekakve estetsko-kozmetičke zahvate?

U Hrvatskoj još uvijek nemamo službene statističke podatake za estetsko-kozmetičke zahvate, no mogu Vam reći da prema statističkim podacima ISAPS-a (International Society of Aesthetic Plastic Surgeons) samo u 2013. g. na svjetskoj je razini je bilo preko 23,4 milijuna estetskih procedura, s time da 11,8 milijuna procedura otpada na neinvazivne estetske postupke. U Sjedinjenim Američkim Državama porast neinvazivnih postupaka u 2013. g. bio je 13 % (9,5 milijuna procedura) u odnosu na prethodnu godinu.

Iz Vašeg iskustva, postoji li još uvijek svojevrsna „fama“ vezana za estetske zahvate kao nešto što se ne priznaje drugima ili nešto što se taji? 

Iako je svaka osoba individua i ima svoje razloge za kozmetičko-estetske tretmane, moram priznati da se u našem slučaju klijenti itekako vole „hvaliti“ što su sve radili kod nas i imponira im što se primijeti da izgledaju drugačije. Da izgledaju bolje, mlađe i odmornije. Moje iskustvo je da ako imate klijenta koji je zadovoljan sa rezultatima, on ili ona ne žele to prešutjeti.

Koji su najpopularniji estetski zahvati na koje se Hrvatice odlučuju?  

Ako pričamo o kirurškim invazivnim estetsko-kozmetičkim zahvatima, na prvom su mjestu  povećanje grudi, liposukcija te operacija gornjih i donjih kapaka, a ako govorimo o nekirurškim odnosno neinvazivnim procedurama, veliku prednost ima Botox (koji zauzima čak preko 46 % svih neinvazivnih procedura), zatim dermalni fileri i neinvazivno pomlađivanje lica.

Je li točno da je Hrvatska po cijenama ovih zahvata puno pristupačnija od ostalih okolnih zemalja? 

Ne samo po cijenama, već i po ekspertizi. Naši stručnjaci su visoko educirani i puno se ulaže u njihovo znanje. U Hrvatskoj estetske zahvate smije obavljati samo osoba koja je završila Medicinski fakultet, dok u stranim državama ovakve zahvate mogu obavljati osobe koje nemaju medicinsko znanje što, naravno, vuče itekako ozbiljne, pa čak i za život opasne, komplikacije i nuspojave. Koliko god da su ovakvi tretmani učinkoviti, ipak je potrebna stručnost i znanje ne samo kako bi klijent bio zadovoljan rezultatom, već i kako bi ovakvi postupci bili i maksimalno sigurni. Nama su klijent i njegova sigurnost na prvome mjestu.

Koji su trenutno najaktualniji anti-aging tretmani?

To su tretmani koji dovode do biorevitalizacije kože, smiruju je i uspostavljaju ravnotežu. Postupci koji se rade dovode do poboljšana cirkulacije te stvaranje novog kolagena i elastina zbog čega je koža jedra, elastična, čvrsta i sjaji iznutra. Mogućnosti su šarolike. Na prvom je mjestu dakako Botox, zatim dermalni fileri, dermaroleri, mezoterapija lica, PRP, kemijski pilinzi i laserskih tretmani.

Može li se njima i „okrenuti vrijeme unatrag“ ili tek usporiti proces starenja? 

Usudim se reći da estetsko-kozmetičkim zahvatima ne samo da se „okreće vrijeme unatrag“ jer se dobije puno bolji i zdraviji izgled, već se kod nekih vrijeme čak i zaustavi. Estetski postupci zaista djeluju na više razina. Da, oni usporavaju proces starenja, ali prvenstveno brišu bore, zaglađuju površinu kože, biorevitaliziraju kožu dajući joj jačinu, elastičnost i jedrost. Koža nakon tretmana izgleda zdravo i odmoreno.


Image


U kojoj se životnoj dobi se žene najčešće odlučuju za anti-aging tretmane?

Smatram da svaka koža ima svoje potrebe i  zahtjeve. Na kraju krajeva svaka koža drugačije i reagira te je suvislo generalizirati. Zbog toga preporučam da nam se obratite u Medikol, u Centar za estetsku medicinu, kako bismo odabrali najbolji tetman za Vas i Vašu kožu, konzultacije su besplatne.

U kojim godinama smatrate da je najkorisnije primijeniti ih?

Svakom našem klijentu pristupamo individualno i krojimo tretmane prema njegovim potrebama i željama. Naravno da klijentu koji ima ožiljke od akni od puberteta ćemo što ranije početi s postupcima liječenja tih ožiljaka, čak i prije 18. g. života, za razliku od klijenta kojem radimo povratak volumena lica s dermalnim filerima. Moram naglasiti da estetskim tretmanima, ne samo da pospješujemo izgled, brišemo bore, liječimo ožiljke od akni, strija ili operacija, već se ovim tretmanom itekako utječe i na socijalne aspekte života. Klijenti dobiju samopuzdanje i postaju uspješniji i u poslovnom, a i u privatnom aspektu.

Trenutno je inozemstvu sve popularniji takozvani Blackberry botox tretman. O čemu je riječ? 

Ubrzani ritam života i sve češća upotreba tehnologije, prvenstveno mobitela, dovela je do preranog stvaranja bora „mrštilica“, pa tako osoba od 20 godina ima bore kao osoba od 40 godina. Ove bore „mrštilice“ zapravo su vertikalne bore na licu koje se nalaze između obrva, nastale učestalim navlačenjem kože radom mišića. Mi smo jedini u Hrvatskoj koji radimo BlackBerry Botox. To su izrazito male jedinice Botoxa koje se ubrizgavaju u baš te bore „mrštilice“ dovodeći do nestanka bora, koža između obrva je zategnuta, a mimika lica ostaje intaktna. To znači da i dalje postoje svi pokreti mišića lica. 

Kakvi rezultati se mogu postići ovim tretmanom?

Rezultati su vrhunski! Osoba djeluje odmoreno, naspavano, svježe i bez bora. Koža je nahranjena, intezivno regenerirana i spremna za borbu protiv stresa. Održanog je tonusa i otporna na štetne faktore okoline. Ovo je predzimsko vrijeme idealno da pripremite svoje lice s našim tretmanima kako bi se spriječilo njezino isušivanje.

Koja je razlika između tretmana botoxom i nekom vrstom filera? 

Velika je razlika jer su to potpuno dva različita mehanizma djelovanja. Botox djeluje na acetilkolinske receptore koji se nalaze na neuromišićnoj spojnici tako da blokira rad mišića, odnosno onemogućava njegovu kontrakciju. Posljedično tome prestane se navlačiti koža te bore nestaju. Isto tako, Botox djeluje na acetilkolinske receptore i na neuroglandularnoj spojnici te dovode do smanjenja produkcije znoja pa ga upotrebljavamo i za liječenje prekomjernog znojenja pazuha, ruku i stopala odnosno hiperhidroze. Za razliku od Botoxa, dermalni fileri hidratiziraju kožu, nadoknađuju gubitak volumena na licu, vratu, dekolteu i rukama, ispunjavaju bore, kožne nabore i ožiljke, te se osim za nadoknadu volumena upotrebljavaju i za popravljanje kontura lica, povećanje volumena usana, „brisanja“ podočnjaka i nazolabijalnih brazdi, nekirurško oblikovanje nosa, itd. Znači, Botox djeluje na rad mišića i žlijezda znojnica, a fileri nadoknađuju volumen.

Što je trajnije i što Vi osobno smatrate korisnijom i boljom metodom korigiranja bora?

Ovisno o mjestu korigiranja bora i o željama naših klijenata. Postoje klijenti koji striktno žele ili samo Botox ili samo dermalni filer. Botox djeluje do 6 mjeseci (kod liječenja prekomjernog znojenja i do 12 mj.) dok dermalni fileri traju od 6mj. do 12 mjeseci, ovisno o mjestu aplikacije, a neki čak i do 2 g., kao što je Restylan SubQ koji se upotrebljava za povrat volumena obraza i brade. Moram napomenuti da je dokazano da što više tretmana radimo, to je dulje trajanje Botoxa, odnosno filera, tako da ih s vremenom treba manje, a ne više.

Postoje li neke negativne strane, ili moguće posljedice, tretmana botoxom ili filerima?

Posljedice su, kao što sam napomenula, jako opasne ako ih izvodi osoba koja nije stručna, ako se izvode u neodgovarajućim uvjetima i s preparatima koji su npr. naručeni preko interneta. Bilo je klijenata koji su odlazili osobama koje nisu bile educirane pa su imali poteškoće prilikom gutanja, spuštene vjeđe ili kut usana preko kojeg su slinili nekoliko mjeseci, imali ogromne modrice ili nepravilne kvrge po licu, u svijetu su opisani i slučajevi sljepoće, itd. Zato napominjem – važno je da se obratite stručnoj osobi koja je educirana za estetsko-kozmetičke zahvate.Trebamo biti sami sebi na prvome mjestu i dati sebi najbolje što postoji jer to zaslužujemo. To je naše lice i naše tijelo s kojima smo 24 h na dan i trebamo se osjećati ugodno i zadovoljno u vlastitoj koži. Nakon zahvata moguće je crvenilo ili modrica na mjestu aplikacije filera te osjećaj zatezanja, no oni brzo nestaju, nakon dan, dva. Najviše je važno pridržavati se danih uputa kako bi rezultati bili što bolji i što dugotrajniji. 

Koja je prednost (ili mana) tretmana botoxom ili filerima u usporedbi s invazivnijim zahvatima kao što je face-lifting?

Bezbolni su, sigurni, maksimalno udobni, nemaju toliku mogućnost komplikacija kao kirurški zahvati, a i oporavak je puno brži. Ovi tretmani nazivaju se i „lunch-time“ tretmani jer se mogu obaviti u pauzi za ručak i klijenti se mogu odmah nakon tretmana dalje neometano vratiti svojim obavezama. Nema potrebe za ostankom u zdravstvenoj ustanovi i reorganizaciji svojih obaveza kao što je to slučaj s kirurškim zahvatima. Neki klijenti ne žele nekakvu trajnu i drastičnu promjenu ili jednostavno nema potrebe za kirurškim zahvatom. I tu je, naravno, cijena. Neinvazivni tretmani jeftiniji su od invazivnih, a daju iste, kod nekih čak i bolje rezultate.

Što biste poručili ženama kod kojih možda postoji strah od ovakvih tretmana? 

Zahvati koje radimo maksimalno su bezbolni, udobni i sigurni. Sa svakim našim klijentom prvo obavimo razgovor i inicijalni pregled, razgovaramo o svim problemima, željama i potrebama našeg klijenta i odgovorimo na sva pitanja koja muče naše klijente. Koristimo se samo vrhunskim proizvodima i opremom te se konstantno educiramo kod vrhunskih stručnjaka i u Hrvatskoj, ali i u inozemstvu. Poručila bih da straha nema. Jedino što postoji je pitanje – jeste li spremni izgledati bolje nego što sad izgledate? Jeste li spremni biti uspješni? Također bih iskoristila priliku i pozvala sve zainteresirane za estetsku medicinu da dođu 5. 12. 2014. u 16.45 h u Novu galeriju, gdje će se održati 2. konferencija Put žene – Put uspjeha na kojoj ću imati predavanje baš s ovom temom. Ulaz je slobodan, uz prethodnu prijavu. Mislim da će to biti idealna prilika da osobno dam svima odgovore na sva pitanja koja ih muče.


Image