Ovo je 10 'najguglanijih' sastojaka za njegu kože ove godine. Saznale smo sve o njima

Od retinola do salicilne kiseline, saznaj koji su se sastojci ove godine najviše "guglali"

Ovo je 10 'najguglanijih' sastojaka za njegu kože ove godine. Saznale smo sve o njima

Zaboravi na e-mailove i društvene mreže - ako je internet za nešto dobar, onda je to mogućnost da pomoću njega saznamo sve što nas zanima o njezi kože i o ključnim sastojcima koji se nalaze u svakoj kremi i svakom serumu.

Image

Saznale smo sve prednosti salicilne kiseline u rutini njege kože i kako je koristiti


Rutina njege kože važan je dio svakog dana u životu svake žene, bez obzira na tip kože, stoga je važno saznati sve o aktivnim sastojcima koje nanosimo na kožu te koje su njihove prednosti, ali i moguće mane.



via Giphy


Od svih sastojaka, o ovih se deset ove godine ipak najviše pričalo i najviše ih se "guglalo". Za neke si možda čula i već ih koristiš, a neki su ti nepoznanica. Mi smo saznale koji su to sastojci - od retinola do salicilne kiseline - te koje su njihove prednosti i zašto su toliko dobri.

Vitamin C

Moćan antioksidans koji brani kožu od vanjskih onečišćenja, vitamin C također pomaže u jačanju proizvodnje kolagena, posvjetljuje i ujednačava te zaglađuje ton kože. Zbog svojih antioksidativnih svojstava, vitamin C pomaže u prirodnom procesu regeneracije kože, što pomaže tijelu da popravi oštećene stanice. 
Dermatolozi se slažu da je najbolji proizvod za njegu kože s vitaminom C serum, jer su serumi učinkovitiji od krema ili tonika, a za najbolje rezultate, potrebno ga je nanositi ujutro i navečer nakon čišćenja kože.


(Foto: Pexels)

Retinol

Od omekšavanja sitnih bora i suženja pora do smanjenja akni i poboljšanja teksture, retinol, ili vitamin A, potiče i proizvodnju kolagena. Počni s malim postotkom i postepeno ga nadograđuj na veći, jer ga koža u početku teško podnosi. Nanesi ga noću i svaki dan nanosi kremu sa SPF faktorom kako bi zaštitila svoju kožu.


(Foto: Pexels)

Ricinusovo ulje


Ovo bogato ulje možeš koristiti i samostalno kao prirodnu alternativu hidratantnim kremama i losionima kupljenima u trgovini, ali ako imaš problematičnu kožu, bolje ga je izbjegavati. 

Bogato masnim kiselinama i vitaminom E, ricinusovo ulje smanjuje upale, vlaži i potiče rast kose. Koristi se u njezi kože, a bogato je ricinoleinskom kiselinom koja djeluje kao ovlaživač. Ovlaživači zadržavaju vlagu sprječavajući gubitak vode kroz vanjski sloj kože, stoga se ricinusovo ulje često koristi u kozmetici za bolju hidrataciju i često se dodaje proizvodima poput losiona za tijelo.


Image

(Foto: Pexels)

Hijaluronska kiselina

Molekula koja je u stanju zadržati vlagu 1000 puta veću od vlastite težine, hijaluronska kiselina tvoj je najbolji prijatelj za hidrataciju kože. Hijaluronska kiselina šećer je koji se prirodno nalazi u našoj koži i zadržava vodu te sprječava da vlaga isparava u zrak. Danas se nalazi u mnogim proizvodima za njegu kože na tržištu, ali serum je uvijek dobra ideja i može se nanijeti u kojoj god količini za zdrav sjaj kože.


Image

(Foto: Pexels)

Skvalan

Lagani biljni derivat za podupiranje zdrave hidratacije i jaki emolijens koji pomaže uvlačenju vlage u kožu, skvalan je još jedan sastojak koji se redovito koristi u formulacijama za njegu kože - a također je i antioksidans. Skvalan je i više nego poželjan sastojak u anti-age preparatima, a može oponašati sebum i imati odlični učinak na obnovu kože i njenu hidrataciju, bez opasnosti od začepljenja pora.


Image

(Foto: Pexels)

Salicilna kiselina

Salicilna kiselina najbolji je prijatelj koži sklonoj aknama. Kad se folikule dlake ili pore 'začepe' mrtvim stanicama kože i masnoćom, često se pojavljuju miteseri ili prištići, a salicilna ili beta-hidroksi kiselina tada prodire u pore i ljušti kožu, otapajući mrtve stanice kože i začepljene pore i uklanjajući sve - od mitesera do upaljenih prištića.


Image

(Foto: Pexels)

Benzoil peroksid

Benzoil peroksid liječi i sprječava nastanak akni uništavajući bakterije ispod kože, kao i pomažući porama da odbace mrtve stanice kože i višak sebuma. Dostupan u bezreceptnim gelovima, sredstvima za čišćenje i tretmanima, ovaj sastojak dolazi u različitim koncentracijama za blaga do umjerena izbijanja. Benzoil peroksid djeluje posebno dobro kod upalnih akni koje karakteriziraju crvene kvržice koje sadrže gnoj - pustule, papule, ciste i čvoriće.


Image

(Foto: Pexels)

Vještičja lijeska

Ekstrakt biljke, koji je i protuupalno i protuvirusno sredstvo, vještičja lijeska već se dugo koristi u proizvodima poput tonika za sužavanje pora i uklanjanje crvenila. 
Osjetljiva koža vrlo je česta, a neka istraživanja sugeriraju dalokalno nanošenje vještičje lijeske na osjetljivu kožu može biti korisno u liječenju upaljene, nadražene ili oštećene kože. Dokazano je i da vještičja lijeska suzbija eritem - crvenilo kože uzrokovano ozljedom ili iritacijom.


Image

(Foto: Pexels)

Niacinamid

Niacinamid je oblik vitamina B3 (niacin) - jedan od osam vitamina B skupine koji su potrebni tijelu, a on igra važnu ulogu u održavanju kože zdravom. Iz tog je razloga popularni sastojak u kozmetičkoj industriji i industriji njege kože.
Pokazalo se da, kada se lokalno primjenjuje ili uzima oralno kao dodatak, niacinamid djeluje protuupalno na kožu. Koristi se za liječenje stanja kože poput akni i rozaceje, kao i kod crvenila. To čini niacinamid popularnom alternativom oralnim ili topikalnim antibioticima za liječenje akni ili rozaceje.


Image

(Foto: Pexels)

Ceramidi

Ceramidi su lipidi koji pomažu u jačanju kožne barijere i pomažu koži da zadrži vlagu. Ceramidi također pomažu koži da se zaštiti od vanjskih agresora, poput onečišćenja. Pomažu koži da postane glatka i čvrsta te joj daju zdravi sjaj.


Image