Opasni kozmetički sastojci

Naučite čitati etiketu kozmetičkog proizvoda i zauvijek izbacite štetnu kozmetiku iz svoje kupaonice

Opasni kozmetički sastojci

Koliko ste puta zbunjeno gledali u sastojke svoje omiljene kreme ili gela za tuširanje i zavrtjelo vam se od nepoznatih riječi jer niste znali razabrati što je tu dobro, a što nije? Otkrit ćemo vam kako prepoznati opasne kozmetičke sastojke s etiketa proizvoda koje svakodnevno koristimo.

Parabeni

Sintetski konzervansi korišteni u proizvodima za svakodnevnu njegu: šamponima, regeneratorima, sredstvima za skidanje make-upa, gelovima za tuširanje, dezodoransima, kremama, puderima itd. Prepoznajete ih po sufiksu –paraben (methylparaben, butylparaben, itd.). U tijelu oponašaju estrogene i mogu omesti hormonalnu ravnotežu, a u posljednje vrijeme jako uznemiruje vijest da su parabeni pronađeni i u biopsijama raka dojke. Mnogi proizvođači, zbog povećane svjesnosti o opasnosti parabena, uklanjaju tu molekulu iz sastava i zamjenjuju je manje štetnim konzervansima ili prihvaćaju kraći vijek trajanja proizvoda.

Ftalati

Plastifikatori koji stabiliziraju miris u parfemima i boju u kozmetici. Također sprečavaju pucanje laka za nokte. Nećete ih pronaći na većini proizvoda za njegu iako ih većina sadrži sakrivene pod stavkom “Parfem” (“fragrance”) jer vlasnici zakonski imaju pravo formula držati tajnom. Mnogo istraživanja je povezalo ftalate sa smanjenom funkcijom štitne žlijezde i urođenim manama kod novorođenčadi (uglavnom genitalni defekti kod djece i smanjeni broj spermija kod odraslih muškaraca).

Dva najčešća ftalata su zabranjena u Europi što je prisililo proizvođače da preprave formule svojih proizvoda. Značajan broj proizvođača lakova za nokte je uklonila “toksični trio” (dibutilftalat, toluene - otapalo i neurotoksin i formaldehid) iz sastava. Ipak, dobro je biti oprezan pri upotrebi lakova za nokte, pogotovo ako ste trudnica - lakovi na vodenoj bazi su najsigurnija varijanta za njegovane noktiće trudnica.

Nanočestice

Radi se o jako sitnim česticama (milijarditi dio metra), koje su rasprostranjene gotovo u svemu što nas okružuje - od sportske odjeće do automobilskih guma. Najčešće ih nalazimo u proizvodima za zaštitu od sunca (kako bi se losioni mogli bolje razmazivati i kako ne bi ostavljali bijeli trag) i anti-age proizvodima (kako bi prodrli u dublje slojeve kože). U sastojcima mogu biti navedeni kao “microfine particles”. To je potpuno nova i vrlo moćna tehnologija koja nije ni izbliza dovoljno istražena i ne zna se kakve su posljedice na ljudski organizam ni okoliš. Mnogi stručnjaci preporučuju da se pričeka s upotrebom nanočestica prije no što budu provedena adekvatna istraživanja koja će potvrditi njihovu neškodljivost.

Natrijev lauril sulfat

(Sodium Lauryl/Laureth Sulfate - SLS) je kemijski pjenjač povezan s iritacijama kože i očiju. Također je povezan s nastajanjem 1,4-dioksana – karcinogenog nusprodukta procesa etoksilacije koji se koristi kako bi proizvodi bili “nježniji” (etoksilacijom se sodium lauryl sulfate prevodi u sodium laureth sulfate). Etoksilacija je jedan od razloga zbog kojih su mnogi od “nježnijih” (najčešće dječjih) produkata krcati toksinima. Potražite nastavak “-eth” na kraju imena neke molekule u sastavu da biste otkrili ovaj proces.

Image


Sintetski mirisi

Sintetski mirisi su najveći izvor ftalata u kozmetici pošto tvrtke ne moraju otkriti njihovu recepturu. Mogu sadržavati do 200 različitih molekula i potencijalnih alergena. Potražite pripravke na kojima je naznačeno da ne sadrže sintetske mirise ili da su mirisi porijeklom iz eteričnih ulja.

Dietanolamin i trietanolamin

(Diethanolamine – DEA, Triethanolamine - TEA ) su emulgatori i pjenjači koji se uglavnom nalaze u šamponima i gelovima za tuširanje, a mogu izazvati alergijske reakcije te isušiti kosu i kožu. Pripadaju skupini nitrozamina koji su dokazano kancerogeni.

Diazolidinil i imidazolidinil urea

(Diazolidinyl i Imidazolidinyl Urea) su često korišteni sintetski konzervansi koji mogu izazvati kontaktni dermatitis i mogu otpuštati formaldehid. Pojavljuju se u preparatima za zaštitu od sunca, losionima, šamponima…na istim mjestima gdje pronalazimo parabene.

Kako bi vaša ljepota bila bezbrižna, preporučujemo vam da izbjegavate ove opasne kozmetičke sastojke i svojim novcem odlučite podržati kompanije koje su se odlučile za savjesno i odgovorno poslovanje.


Preuzeto s: Naturala.hr