Ljetne zaraze

Koji su simptomi infekcije i kako se gljivice liječe

Ljetne zaraze

Gljivične infekcije su česte, osobito ljeti, a mogu zahvatiti različite dijelove tijela i ponekad ih se nije lako riješiti. Budući da spore možemo naći u zraku ili u zemlji, obično se najprije razvijaju plućne i kožne infekcije.

1. Kožne gljivice: Svrbež i crveno obrubljena upalna žarišta, najčešće između prstiju ruku i nogu, u pravilu su znak gljivičnog oboljenja.
Da bi provjerio da nije riječ o nekoj drugoj kožnoj bolesti, npr. neurodermitisu, liječnik će skinuti ljuskice i pogledati ih kroz mikroskop, a možda čak načiniti pokus s gljivičnom kulturom. Na pregled valja ići što prije jer što se ranije infekcija dijagnosticira i liječi mastima, tinkturama ili praškom koji ubija gljivice (antimikotici), brže će se izliječiti. No, s terapijom valja nastaviti još dva do četiri tjedna pošto nestanu svi vanjski znaci oboljenja.
Opasnost od zaraze gljivicama najveća je u bazenima, sauni, gimnastičkim dvoranama, kampovima i hotelskim sobama s tepisonima. Bolest se prenosi putem otpalih ljuskica kože. Protiv zaraze pomaže često pranje ruku.

2. Gljivice u ustima: Znak za raspoznavanje su obloženi jezik i bijeli mjehurići na nepcu i sluznici na unutarnjoj strani obraza. Usne gljivice najčešće napadaju dojenčad, koja su se u porodu zarazila majčinom infekcijom u rodnici, ali i malu djecu koja sve stavljaju u usta. Infekciju mogu izazvati i kopče za zube ili proteze.

Iz gljivica izrastu tanke niti, koje prodiru u sluznicu. Sredstva za ispiranje usta, masti ili tablete brzo liječe, a postoje i sredstva za ubijanje gljivica, kojima se čiste kopče i proteze. Kao preventiva mogu poslužiti i eterična ulja, koja se dodaju različitim vodama za ispiranje usta.

3. Plućne gljivice: Postojanje gljivica u plućima odmah se ne  primjećuje. No, one se brzo šire, razaraju stanice i tkivo.
Uzročnici — sićušne spore gljivica što slobodno lebde u zraku — potječu iz zemlje cvjetnih lonaca, hrane za životinje, životinjske stelje (ponajviše ptičjeg) pijeska i oraha. Zdravim osobama ne štete, ali u osoba koje su oslabljene nakon operacije ili se liječe kemoterapijom, a osobito u teških šećeraša, mogu izazvati i smrt, ne otkrije li se zaraza pravodobno.

4. Crijevne gljivice : I sasvim obične tegobe, poput migrene, zatvora, proljeva i svrbeža nakon stolice mogu biti posljedica zaraze kvasnim gljivicama. S hranom one dospijevaju u crijeva, gdje isprva ne stvaraju smetnje, ali ako se imunološki sustav poremeti, mogu početi bujati i širiti se.

Posebno su osjetljivi ljudi koji uzimaju antibiotike i kortizonske preparate jer ti lijekovi uništavaju mikroorganizme u crijevima, koji crijeva štite od zaraza gljivicama.

I sami možete provjeriti jesu li crijevne gljivice uzrok vašim tegobama: tjedan dana jedite što manje ugljikohidrata (kruh, krumpir, tijesto i posve izbacite šećer) pa ćete gljivicama uskratiti njihovu osnovnu hranu. Umjesto toga, jedite mnogo povrća, salate od sirova povrća, te kiselog zelja i pijte mnogo tekućine, najbolje soka od povrća i sirutku. Ako se tegobe smanje, liječnik će lako potvrditi vašu sumnju na gljivično oboljenje i prepisati vam lijek.

Ako gljivično oboljenje u crijevima ne izliječite, gljivice lako prijeđu u rodnicu, a odatle u mokraćne kanale i mogu dospjeti čak u mjehur, jajnike, jajovode.

5. Gljivice u rodnici: Žarenje, svrbež i crvenilo rodnice, te bijeličasto-žuti iscjedak upućuju na gljivično oboljenje. Pregled kod ginekologa riješit će vas nedoumice.
Gljivična infekcija rodnice liječi se mastima, štapićima i medicinskim tamponima, i to već nakon nekoliko dana. I partner može biti zaražen pa je najbolje da se oboje zajedno liječite.  Često  se preporučuje uzimati sredstva protiv gljivičnog oboljenja crijeva. Gljivice rodnice mogu napasti i bubrege i druge organe.

6. Gljivice na noktima:  Na rukama ili nogama nokti postaju bjelkastožuti ili žućkastosmeđi, pucaju i zadebljavaju. Ova je infekcija vrlo tvrdokorna. Liječenje zna potrajati i mjesecima i mora se uredno provoditi. Zaraženi dio omekšava sa salicilnim preparatom, tek tada protugljivično sredstvo može djelovati. Ako ni to ne pomaže, mora se odstraniti čitav nokat. Gljivično oboljenje na noktima često je posljedica zapuštenog gljivičnog oboljenja kože.

Čistoća kao preventiva
Čisto, prozračno rublje i cipele, kao i redovito mijenjanje čarapa, najbolja su obrana od gljivica. Nakon kupanja dobro osušite kožu među prstima nogu. Izmjeničnim kupkama i gimnastikom pobrinite se za dobru prokrvljenost organizma.