Jednostavna kućna njega stopala nakon ljeta

Stigli ste s ljetovanja i vaša stopala su očajnom stanju. Što učiniti kako biste ih vrlo brzo i jednostavno doveli u red?

Jednostavna kućna njega stopala nakon ljeta

Ljeto se polako bliži svojem kraju, pa tako i vrijeme nošenja otvorene obuće. Većina žena tijekom ljeta posebnu brigu vodi o svojim stopalima i općenito pedikuri, jer su stopala u tom razdoblju najizloženija ne samo pogledima nego i svim vanjskim utjecajima - suncu, vlazi, vodi, isušivanju, što i otežava njihovo održavanje. Nerijetko stopala i nokti nakon takvog napornog razdoblja trebaju dodatnu njegu, kako bi ih ponovno doveli u red i pripremili za zatvorene cipele.

Za postljetnu njegu ne trebati ići u salone, niti će vam za to trebati mnogo vremena kod kuće, ali ako imate isušena stopala, morati ćete prije spavanja odvojiti barem dvije minute za njegu. No, idemo po redu... Stigli ste s ljetovanja i vaša stopala su očajnom stanju. Što učiniti kako biste ih vrlo brzo i jednostavno doveli u red?

1. KORAK - Temeljito uklonite ostatke laka za nokte

Image


Jedno od osnovnih pravila uređenja noktiju, pa tako i onih na nogama je da se uklone svi ostaci nekadašnjeg laka. Lakovi svijetlih, neutralnih tonova uklanjaju se vrlo lako, dok lakovi tamnijih boja - ljubičasta, plava, crvena i sl. predstavljaju mnogo veći izazov prilikom uklanjanja. Jedna od tajni lakšeg uklanjanja laka u boji je da prije njegovog nanošenja, prvo nanesete prozirni bazni lak.

Što se pak tiče odabira sredstva za odstranjivanje laka za nokte, možete odabrati one na bazi acetona i one koje u sebi nemaju acetona. Određena iskustva potvrđuju da ona sredstva s acetonom lakše uklanjaju tamnije lakove za nokte, no isto tako treba imati na umu da je aceton vrlo jako sredstvo za uklanjanje laka, koje isušuje nokte i oštećuje nokte. Zato ako imate osjetljive nokte, možda je bolje da koristite ona sredstva bez acetona. Nježnija su za nokte, ali će vam trebati mnogo više truda da uklonite lak.


2. KORAK - Uklanjanje tvrde odumrle kože

Image


Ako vam se koža na peti previše stvrdne i osuši, velike su šanse da će doći do puknuća, koje ne samo da estetski nije prihvatljivo, ono može biti bolno, a zacjeljivanje dugotrajno. Kako vam se to nakon ljeta ne bi dogodilo, potrebno je istanjiti odumrlu, stvrdnutu i osušenu kožu na stopalima. Za to vam potrebne dvije stvari - topla voda i kamen za pete. Sve ostalo su dodaci koji mogu pomoći, ali nisu neophodni.

Ovisno o trenutno stanju stopala, postoji mogućnost da ćete stopala morati namakati u vodu od pet ili 15 minuta. Tek nakon što se koža na stopalima omekša, možete započeti s uklanjanjem kože. Velika je mogućnost da nećete moći svu stvrdnutu kožu odstraniti odjednom i zbog toga nemojte forsirati. Nakon tog prvog uklanjanja, prilikom svakog tuširanja ili kupanja uklonite gornji sloj kože. Nakon tjedan do dva, vaša stopala bi trebala biti - preporođena.


3. KORAK - Hidratacija stopala

Image


Ovaj korak biste trebali provoditi svaki dan, tako dugo dok vaša stopala ponovno ne postanu lijepa i njegovana. Poslije tuširanja ili još bolje prije večernjeg počinka, u stopala umasirajte hidratantnu kremu. Ne mora to biti striktno krema za stopala, možete koristiti kremu za ruke, tijelo i sl. Neka vam to postane dnevna rutina prije spavanja, a nakon što se stopala „oporave“, činite to dva do tri puta na tjedan.


4. KORAK - Podrežite i uredite nokte baš kako treba

Image


Mnoge žene u ljetnim mjesecima vole imati i nešto dulje nokte na nogama, jer izgledaju ljepše i lakše je na njih nanositi lak, ali duži nokti nisu praktični za zatvoreniju obuću. Predugi nokti u zatvorenoj obući smetaju za hodanje, mogu puknuti, izazvati bol, natiske, krvarenje i urastanje. Dakle, skratite nokte škaricama (uvijek nokte podrezujte ravno, ne prezaobljeno) i do kraja ih uredite turpijom za nokte. Nemojte zaboraviti ukloniti prljavštinu i ostatke od turpijanja ispod noktiju. Nokti na kraju moraju biti kraći od vrha prsta, te izrašpani.


5. KORAK - Uredite zanoktice i polirajte

Image


Sa priborom za uređivanje zanoktica, dovedite ih u red. Pod tim se podrazumijeva guranje kože zanoktica prema korijenu, te pažljivo odstranjivanje viška kože. Ne samo da će vaši nokti izgledati ljepše i veće nego ćete smanjiti mogućnost pojave gljivica, infekcija, te urastanja nokta. U njezi zanoktica definitivno će vam pomoći i redovita hidratizacija stopala. Nakon toga, ispolirajte površinu nokta, kako biste uklonili eventualne ostatke laka, te nakupljene masnoće i prljavštinu.


6. KORAK - S lakom ili bez?

Image


Nakon toga spremni ste za nanošenje novog laka za nokte, iako nije loše i da jedno vrijeme vaši nokti budu bez laka. Naime, i nokti trebaju disati i dobivati vlagu, a lak za nokte to definitivno sprečava. Ostavite barem po tjedan dana jednom mjesečno nenalakirane nokte. Ako želite, nemojte ih lakirati cijelu zimu, samo ih održavajte urednima i čistima. Ako pak birate boju laka, imajte na umu da se boja laka nožnih prstiju ne smije kositi s lakom na rukama. Ne moraju biti iste boje, ali si moraju pristajati.


I još nekoliko praktičnih savjeta...

Image


1. Nemojte se depilirati prije pedikure u salonu - bez obzira kako vam bilo neugodno zbog dlačica na nogama, pokušajte staviti zdravlje prije izgleda. Naime, nakon depilacije na koži ostaju malene, često nevidljive ranice, kroz koje vrlo lako može doći do bakterijske infekcije. Naime, u salonima se često mogu pronaći vrlo nezgodne bakterije u kadicama za omekšavanja stopala.

2. Čistite svoj alat za pedikuru - Salonima za pedikuru, pa tako i kod kuće, redovito dezinficirajte sve alate i turpije, jer se na njima vrlo lako nakupljaju bakterije koje mogu izazvati brojne probleme na koži i noktima. Čistite alat alkoholom i drugim sredstvima za dezinfekciju.

(vam)
Foto: LipglossJunkie / Foter / CC BY-NC-SA