Jabučni ocat ima brojne dobrobiti i za lice. Evo što trebaš znati

Saznale smo koje su njegove prednosti i nedostaci te kako ga pravilno koristiti u rutini njege kože lica

Jabučni ocat ima brojne dobrobiti i za lice. Evo što trebaš znati

Jabučni ocat postao je jedan od omiljenih proizvoda za prirodnu rutinu njege kože, a zbog svojih prednosti, poput svjetlije i čišće kože, čest je izbor mnogih žena. Čak se i stručnjaci i dermatolozi slažu da ova fermentirana tekućina može učiniti dobre stvari za tvoju lice. 

"Jabučni ocat nije poznat samo kao tvoj omiljeni preljev za salatu i kao eliksir koji topi masnoću. Ima i puno prednosti u rutini njege kože lica", kaže dermatologinja Michele Green za Byrdie.

Image

Je li ulje čajevca doista dobro za liječenje akni? Evo što kažu stručnjaci



Jabučni ocat stoga se može činiti bezopasnim za isprobavanje u DIY receptima za njegu kože. No prije nego što ga kreneš stavljati na lice, saznaj što dermatolozi i stručnjaci kažu o potencijalnim blagodatima i nuspojavama, kao i o najboljem načinu korištenja jabučnog octa u rutini njege kože. 

Što je jabučni ocat?

Jabučni ocat dobiva se iz jabuka i proizvodi se postupkom fermentacije. On dolazi u tekućem obliku, a kada se koristi lokalno, obično se nanosi kao tonik, ali može poslužiti i kao tretman za njegu akni i prištića. 


Image

(Foto: Unsplash)


"Jabučni ocat prirodno ima kiseli pH i može pomoći uravnotežiti pH vanjskog sloja kože", kaže doktor Joshua Zeichner. Kao ocat, on sadrži octenu kiselinu koja ima antibakterijska i keratolitička svojstva, a sadrži i jabučnu kiselinu, koja je odlična za nježni kemijski piling.

Prednosti jabučnog octa za kožu

Jabučni ocat odličan je piling jer sadrži jabučnu kiselinu koja je slična alfa hidroksi kiselini. Jabučna kiselina dobro djeluje na kožu sklonu aknama, jer nježno vanjski sloj  kako bi odčepila pore i eliminirala bakterije. A osim za akne, jabučni ocat čini čuda i za mitesere, zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima. Pomiješaš li ga sa sodom bikarbonom i vodom, napravit ćeš piling koji će ti pomoći u smanjenju mitesera.


Image

(Foto: Unsplash)


Jabučna kiselina  može biti korisna i za uklanjanje problema s hiperpigmentacijom, poput tamnih mrlja. Poznata je po svojoj sposobnosti da smanjuje proizvodnju melanina, a melanin je ono što koži daje pigmentaciju. 

Nedostaci korištenja jabučnog octa

Budući da je jabučna kiselina blaža od većine alfa-hidroksi kiselina, pogodna je za sve tipove kože - samo ju prije toga obavezno moraš testirati na koži. Ostale komponente jabučnog octa mogu iritirati i isušiti kožu, a neka istraživanja pokazuju da octena kiselina koja se nalazi u jabučnom octu može uzrokovati kemijske opekline. Zato je iznimno važno dovoljno razrijediti ocat prije korištenja na licu. 


(Foto: Unsplash)

Kako koristiti jabučni ocat u njezi kože

Jabučni ocat vrlo je jak i može prouzročiti kemijske opekline. Iz tog razloga, uvijek ga treba razrijediti vodom prije nanošenja na kožu - u omjeru 1:4, a mnogi preporučuju korištenje jabučnog octa kao tonika, budući da je to sjajan način za obnavljanje vanjskog sloja kože, uklanjanje viška nečistoće, a pomaže i u borbi protiv akni. On se koristi kao tonik upravo zbog svoje kiselosti, ali se ipak preporučuje razrjeđivanje, posebno ako imaš osjetljivu kožu.

Napiši nam u komentarima jesi li ikad isprobala jabučni ocat u rutini njege lica i koja su tvoja iskustva.