Iskoristite zimske mjesece za svjetlosnu epilaciju

Sve što trebate znati o IPL tehnologiji

Iskoristite zimske mjesece za svjetlosnu epilaciju

Kako postići njegovanu i glatku kožu, koji tretman izabrati za najbolje rezultate, koliko je tretmana potrebno, te zašto se kod nekih osoba ne postiže očekivani učinak? Ova pitanja u kozmetičkom salonu postavit će gotovo svaka žena, ali i sve veći broj muškaraca, koji se odluče za metodu trajnog uklanjanja dlačica IPL tehnologijom. O kakvoj se tehnologiji radi, kakve rezultate postiže, te koje rizike nosi za određene skupine, za portal Žena.hr  govori Nataša Majur iz zagrebačkog DaySpa salona Mexico Sun.

IPL učinkovitiji od lasera

„Dok klasične metode zahtijevaju gubitak dragocjenog vremena, često su bolne i problem rješavaju kratkoročno, IPL tehnologija nova je i bezbolna metoda uklanjanja dlačica, koja pritom troši vrlo malo vremena. Ubraja se u metodu fotoepilacije, tj. uklanjanja dlačica pomoću svjetla sličnog laseru. Metoda fotoepilacije temelji se na sposobnosti pigmenta melanina u ciljanom tkivu da selektivno apsorbira svjetlo i pretvara ga u toplinu, koja se potom kondukcijom prenosi na stanice dlake i oštećuje ih izazivajući koagulaciju hranidbenog kapilarnog spleta i pripadajuće strukture folikula dlake. Sustav IPL omogućuje potpuno neagresivan tretman, pa ga klijenti bez teškoća mogu uklopiti u svakodnevne životne aktivnosti bez nepoželjnih kozmetičkih i zdravstvenih učinaka. Da bi učinak fotoepilacije bio što uspješniji, treba poznavati ciklus rasta dlake. Naime, dlaka, odnosno njezin folikul, ima tri razvojne faze: anagena, katagena i telogena. U anagenoj fazi dlaka aktivno raste, pa je to razdoblje najbolje za tretman. U toj fazi trbuh dlake najdeblji je i najbliži površini kože, zato i najranjiviji, te najpogodniji za tretiranje IPL-om. Kako bi se dlaka “uhvatila” u ranoj, anagenoj fazi, potrebno je prva tri tretmana ponoviti u razmacima od tri do najviše četiri tjedna, nakon čega se intervali do sljedećih tretmana produljuju jer su dlačice puno manje, slabije su i tanje, te znatno sporije rastu“, objašnjava N.Majur.

Učinak IPL tehnologije

Koža nakon tretmana IPL tehnologijom postaje nježna i glatka, nema urastanja dlačica, što je inače čest slučaj kod većine klasičnih depilacija, a i razdoblje između dviju epilacija znatno je dulje. Uspješnost tretiranja dlačica IPL tehnologijom je 70 do 80 posto, što ovisi o tipu dlake i samoj problematici. Dlačice koje nakon prvih tretmana ostanu gotovo su neprimjetne, jer posvijetle i postanu nježnije, gotovo pahuljaste. Najbolji učinci postižu se kod tamnih dlaka na svijetloj koži, pa se onima koji se odluče za IPL metodu ne preporučuje sunčanje barem tri do četiri tjedna prije tretmana. Prije tretmana IPL-om ne preporučuju se ni čupanje dlaka pincetom, depilacija voskom, korištenje krema za depilaciju ili izbjeljivanje dlačica.

Prednosti i nedostaci IPL metode

„IPL metoda trajnog smanjenja dlačica primjenjuju se unazad 25 godina i poznate su prednosti ali i nedostaci ove metode svima koji rade tu vrstu depilacije. Svijetle dlake se ne mogu tretirati ovom metodom zbog toga što nemaju melanin. Iz istog razloga kod crvenih i plavih dlaka postižu se daleko slabiji rezultati jer imaju manje melanina. Da bi se folikul uništio osim što mora biti u anagenoj fazi potrebno je da zraka ima dovoljnu količinu energije, odgovarajuću valnu duljinu i trajanje. Ovisno o navedenim karakteristikama zrake, pigmentaciji i promjeru dlake, javlja se osjećaj peckanja do osjetljivosti. Laseri emitiraju samo jednu vrstu zrake iste valne duljine koja je koherentna tj. usmjerena u jednom pravcu, dok IPL uređaj emitira više zraka raznih valnih duljina koje nisu usmjerene u istom pravcu, stoga kada ste se već odlučili za ovu vrstu metode uklanjanja dlačica, morate znati da bi metoda uspjela jedna površina se mora iz više kutova tretirati“, doznajemo od naše sugovornice.  

Trajno smanjenje, a ne trajno uklanjanje

Prema njezinim riječima, važno je znati da nakon što je proveden potrebni broj tretmana, to ne znači da na tretiranom mjestu dlake više neće rasti. „Doći će nakon nekog vremena ponovno do izrasta dlaka, ali u znatno manjem postotku i bit će slabije, svjetlije ili tanje, te se opet mogu tretirati. Stopa izrasta dlaka nakon kraja tretmana se ne može predvidjeti niti duljina perioda do novog izrasta dlaka koji traje prosječno 3 do 5 godina. Dugoročno nisu uspostavljene studije o eventualnom utjecaju na zdravlje. Kod epilacije dlaka s laserima i IPL uređajima ne može se govoriti o trajnom uklanjanju dlaka nego o trajnom smanjenju broja dlaka. Veći broj tretmana vodi većem postotku smanjenja dlaka.

Rezultati ovise o klijentu, uređaju i osobi koja tretira. U rukama nestručne osobe moguće su teže nuspojave zbog upotrebe veće količine energije, zato treba ići u provjerene salone na takve zahtjevne tretmane. Nakon tretmana dlaka će dalje rasti, no nakon 10 dana dolazi do njenog ispadanja. Zato što sve dlake nisu u istoj fazi potrebno je tretman u više navrata ponoviti, obično 3-8 puta, ovisno o području koje se tretira, godinama, hormonima i sl. Razmak između tretmana bi trebao iznositi 2-3 tjedna. Teško je predvidjeti točan broj tretmana jer on varira zbog niza faktora kao što su dubina folikula, karakteristike zrake, uređaj i dr. Postoji manji postotak ljudi koji unatoč tome što spadaju u grupu koja bi trebala imati dobre rezultate slabo reagiraju zbog nepoznatih razloga. Inače, da bi učinak bio što bolji savjetujem da se uvijek metodi podvrgavate u zimskim i proljetnim danima, odnosno onda kada sunčeve zrake nisu jake“, kaže Nataša Majur.

Iz DaySpa Mexico Sun salona za kraj savjetuju što treba, odnosno ne treba raditi prije i poslije tretmana IPL tehnologijom:

Prije tretmana:
- ne smije se izlagati suncu ili UV radijaciji (solariju) 15 dana prije tretmana
- ne smiju se koristiti nikakvi preparati za samotamnjenje (losioni, kreme)
- ne smije se primijeniti nikakav postupak depilacije (epilatori, vosak, šećerna pasta) najmanje 2 tjedna prije svakog tretmana
- ne izbjeljivati i ne bojati dlačice dva tjedana prije svakog tretmana
- ne koristiti foto-osjetljive medikamente (provjeriti djelovanje )

Poslije tretmana:
- ne smije se izlagati suncu ili UV radijaciji (solarij) 15 dana
- koristiti tzv. sun blokatore u slučaju izlaganja suncu
- u slučaju potrebe, održavati tretiranu površinu isključivo putem brijanja ili depilacijskih krema

(M.G.)
Foto: © Ruslan Olinchuk - Fotolia.com