Idealno za kožu: sprejevi za lice koji daju hidrataciju i poboljšavaju učinkovitost krema i seruma

Hidratacijski sprejevi novi su tonici za lice

Idealno za kožu: sprejevi za lice koji daju hidrataciju i poboljšavaju učinkovitost krema i seruma

Ne znam točno prije koliko su se pojavile na našem tržištu termalne vode u spreju, no znam da sam u početku mislila kako je to totalno rasipanje novca. S vremenom naučila sam ih koristiti i ne mogu zamisliti dnevnu rutinu bez njih (osobito ako koristim kreme ili serume s hijaluronskom kiselinom).

Osim termalnih voda u međuvremenu su se na tržištu pojavile razno-razni proizvodi – hidrolati, tonici i obogaćene vode u spreju – koje našoj koži daju dodatnu hidrataciju i pomažu joj da upije sve vrijedne sastojke koje sadrže serumi, kreme i ulja koja nanosimo na kožu. No nije svaki od tih sprejeva isti, a treba ih znati i koristiti – ne, ne nanose se samo sprejanjem na lice kada god vam padne na pamet! No, krenimo redom prvo da vidimo kakve sprejeve sve imamo, a zatim i kako ih koristiti...

Termalna voda u spreju

Termalne vode izviru duboko iz podzemlja i bogate su blagotvornim i dragocjenim mineralima poput željeza, kalija, kalcija, mangana i silicija te zbog svojih iznimnih svojstava smiruju, jačaju i obnavljaju osjetljivu kožu. One smanjuju osjećaj neugode, smiruju iritacije, štite epidermis od vanjskih agresija i ubrzavaju staničnu obnovu – i upravo su zato bitan korak u svakodnevnoj rutini ljepote. Nemojte ih zamijeniti s običnim vodama u spreju koje se prodaju u trgovinama i drogerijama. Termalne vode međusobno se razlikuju po omjeru i vrsti minerala i elemenata koje sadrže, a neke od najboljih i najpoznatijih na našem tržištu su Vichy, Avène, Uriage i La Roche Posay.

Image

Hidrolati u spreju

Hidrolati, često nazivani i cvjetne vodice, nusprodukti su destilacije biljnog materijala pri proizvodnji eteričnih ulja. Oni služe kao prirodni tonici, a može se koristiti jedna vrsta hidrolata ili mješavina više njih. Ovisno o bilju koje je korišteno u pripremi hidrolata, tako se i mijenjaju korisna svojstva za kožu, koja mogu biti veoma raznolika, od davanja hidratacije suhoj koži, pomaganja u borbi protiv bora, djelovati smirujuće, protuupalno, protiv proširenih pora ili akni...

Obično se koriste kao i svi tonici prije nanošenja ostatka seruma i krema prije biljnih ulja za lice o kojima sam pisala u ovom postu i/ili prije kreme. Hidrolati su lako kvarljivi i nestabilni i obično ih se mora potrošiti u roku od 6 mjeseci iako često neki proizvođači dodaju alkohol ili konzervanse.

Što se tiče hidrolata na našem tržištu među najpoznatijima i najkvalitetnijima su Oshadhi i Florihana, a sve više je i onih od domaćih proizvođača - no tu pripazite da kupujete od pouzdanih proizvođača kako ne biste kupili samo parfimiranu vodu. Birajte renomirane proizvođače koji posjeduju certifikate. Neki do takvih su i Florame ili Mala od lavande.

Image

Obogaćena destilirana voda

Destilirana vode je sama po sebi pogodna za osnovnu hidrataciju, no tek ona koja je obogaćena infuzijom hranjivih botaničkih ekstrakata, eteričnih ulja i boostera hidratacije ima pravu vrijednosti.

Neke od ovakvih vodica su:

  • Caudalie Beauty Elixir, s botaničkim glicerinom, uljem ružmarina i ekstraktom grožđa
  • Clinique Moisture Surge Face Spray Thirsty Skin Relief , s ekstraktom aloe vere i centella asiatice
  • Dermalogica Multi-Active Toner, s ekstraktima lavande, arnike i krastavaca i aloe vere
  • Lancôme La Base Dewy Glow, s gorkom narančom te uljima narančine i limunove kore
  • L'Occitane en Provence Shea Fresh Face Water, koja sadrži ekstrakt shea maslaca
  • Caudalie Grape Water Soothing Moisturizing Spray, napravljen od ekstrakta vode iz organskog grožđa kroz osmozu, hrani kožu kalijem i vitaminom C i pomaže hidratizirati je polisaharidima
Image

Pravi i krivi način korištenja vodica za lice

Kada su vrućine termalne vode, hidrolati i vodice obogaćene botaničkim ekstraktima i esencijalnim uljima mogu ublažiti i osvježiti kožu svih tipova, uključujući masnu. Kako i u ljetnim, tako i u zimskim mjesecima sprejevi mogu pomoći da se svi aktivni sastojci seruma i krema koje nanosimo upiju u kožu bolje – u tom slučaju nasprejajte lice i odmah nanosite serum ili kremu, nemojte čekati da se lice osuši.

Što se tiče osvježavanja lica, ako koristite sprej s vodom (primjerice termalnom) koja nije obogaćena esencijalnim uljima, saharidima ili hijaluronskom kiselinom, koji pomažu koži zadržati vlagu, nemojte dopustiti da se osuši na vašem licu! To je pogrešan način korištenja vašeg spreja jer kada se voda suši na vašoj koži, ona isparava i usput izvlači iz vaše kože dio njene prirodne vlage. Osim ako odmah nakon toga ne nanesete hidratantnu kremu ili serum – onda radije pošpricajte lice, pričekajte nekoliko sekundi pa zatim maramicom potapkajte višak vode na koži.

Termalne vode i sprejevi bez dodatka ulja dobri su za nanošenje nakon kreme i ostatka makeupa (pudera, bronzera, rumenila, što god već koristili) – one tada pomažu da makeup na licu ljepše i prirodnije izgleda ali i da makeup nešto dulje ostane na licu, iako ne toliko koliko pravi fiksatori makeupa.

Koristite li vi sprejeve za lice? Koje?