Frizerka otkrila popularne navike u njezi kose kojih se obavezno trebamo riješiti

Njezina misija je jednom zauvijek stati na kraj mnogim nesvjesnim štetnim navikama kad je u pitanju njega kose, stoga smo izdvojile neke od najzanimljivijih

Frizerka otkrila popularne navike u njezi kose kojih se obavezno trebamo riješiti

Svi žele imati zdravu i lijepu kosu i većina nas se trudi dobro se brinuti o njoj, pridržavajući se svakodnevne rutine njege kose. Ipak, neke popularne navike koje mnoge od nas rade nesvjesno mogu itekako štetiti našoj kosi.

Image

Za ljeto spremne: Saznale smo kako njegovati kosu, ali i s kakvim make up lookom ne možeš pogriješiti


Kako često tražimo profesionalne savjete i trikove koji nam mogu pomoći u svakodnevno održavanju kose, naišle smo na korisne savjete frizerke iz Rusije koja u industriji ljepote radi sedam godina. Osim što je frizerka, Vera već neko vrijeme daje savjete o održavanju zdravlja kose i njenom atraktivnom izgledu, a svoje profesionalne tajne dijeli na blogu pod nazivom 'Dnevnik jedne frizerke'.



via Giphy


Verina misija je jednom zauvijek stati na kraj mnogim nesvjesnim štetnim navikama kad je u pitanju njega kose, stoga smo izdvojile neke od najzanimljvijih u nastavku.

Kako često bismo trebali prati kosu

"Ja osobno perem svoju kosu svaki dan. Bez obzira koliko se trudila pronaći šampon koji će je održati svježom, drugi dan nakon pranja moram kosu staviti u konjski rep ili koristiti suhi šampon", napisala je frizerka za portal Brightside te dodala da mnogi misle da će se, ako svakodnevno peru kosu, brže zamastiti. Međutim, u stvarnosti koža na glavi i kosi više trpi od nečistoća na korijenu kose, nego od čestog pranja. Masnoća, prljavština i prašina na koži koje se svakodnevno nakupljaju na glavi - začepljuju pore, što znači da kosa dobiva manje hranjivih sastojaka.

"Možete pokušati koristiti šampone za dubinsko čišćenje kose namijenjene masnoj kosi i to jednom mjesečno. Muški šamponi također savršeno pomažu u ovim slučajevima", dodala je Vera.


Image


(Foto: Depositphotos)

Zašto gubimo više kose tijekom proljeća i jeseni

"Dopustite mi da pojasnim ovo od početka: šišanje kose neće pomoći kad je u pitanju ispadanje kose. U pravilu, sezonski gubitak kose događa se sam. Naš je zadatak ne pogoršati situaciju, već pokušati smanjiti gubitak uz pomoć pravog tretiranja kose", piše frizerka. 

Ona savjetuje sljedeće:

  • Nadoknadi nedostatak vitamina kroz prehranu
  • Izbjegavaj korištenje termalnih maski za kosu
  • Ojačaj korijene svoje kose uz pomoć posebnih tonika, ulja i ampula koji pomažu u borbi protiv gubitka kose (šampon protiv gubitka kose neće pomoći dugoročno)
  • Masiraj kožu glave i vrata. Povećava protok krvi i pozitivno utječe na rast kose.
Image


(Foto: Pexels)

Zašto nam se kosa često petlja

Zapetljana kosa može se dogoditi zbog pogrešne njege ili loših navika. "Primjerice, i sama kosu često nesvjesno vrtim oko prstiju i na kraju dobivam čvoriće u kosi i razdvojene krajeve. Ipak, najčešći razlog zapetljanje kose je njezina suhoća. Kosa se sastoji od jezgre i ljuske slične pločici. Kad se gornji sloj osuši, vlasi koje su čvrsto jedna uz drugu se otvaraju i prilijepe jedna za drugu, tvoreći čvorove. Da biste to spriječili, morate češće koristiti hidratantne maske i posebne sprejeve koji se mogu nanositi odmah nakon pranja i na suhu kosu tijekom dana."

Također dodaje kako je tanka kosa sklonija petljanju, a ljudi s tankom kosom trebali bi biti pažljiviji u odabiru svog šampona - jer njegov je cilj, kako ističe Vera, pažljivo očistiti kosu, ali ne je previše isušiti. 

Image


(Foto: Unsplash)

Kako voda utječe na našu kosu i kožu na glavi

Ako unutar tvojih slavina i cijevi postoji bijeli premaz, to znači da je voda koju koristiš tvrda. Zapravo, taj isti premaz na neki način dobivaš na svojoj kosi. Kako objašnjava Vera, soli iz kalcija i magnezija postupno se nakupljaju na tvojoj kosi, a ona postaje beživotna i krhka. Istodobno, perut, kao i povećani rizik od ekcema, mogu se pojaviti na presušenom vlasištu.

"Tvrda voda je štetna za obojenu kosu - brzo ispere boju, pa čak i najsjajnija hladna plava boja vrlo brzo požuti. Kosa začepljena solima lošija je i za bojanje, teže ju je posvijetliti i dati joj hladniju nijansu", dodaje frizerka. 

Kako možemo riješiti ovaj problem?"Instalirajte filter na tuš ili slavinu, operite kosu prokuhanom vodom i svakako koristite hranjive i hidratantne balzame i maske za kosu", savjetuje Vera.

Image


(Foto: Unsplash)

Što se skriva iza spavanja s mokrom kosom

Nikad ne idi u krevet s mokrom kosom. Čak i ako si jako umorna, posuši kosu barem malo. U suprotnom je nećeš moći ujutro stilizirati ili dati potreban volumen na korijenu kose.

"Jednom kada vam se kosa osuši na određeni način dok spavate, ujutro nećete moći ništa promijeniti. Štoviše, vlažna kosa savršeno je okruženje za razne bakterije i mikroorganizme. Možda ćete dobiti perut, razviti svrbež ili druge probleme s vlasištem", piše frizerka i dodaje da bismo nakon pranja kosu uvijek trebali osušiti, ali ne je trljati i umotavati u ručnik jer je previše osjetljiva i krhka. "Bolje je započeti sušiti kosu hladnim zrakom - jer je manje štetno. Ako se osjećate umorno i ne želite ništa učiniti s kosom, možete upotrijebiti poseban sprej koji će vam pomoći da se brzo osuši."

(Foto: Pexels)