Trebamo li obje?

Dnevna krema vs. noćna krema: Postoji li zaista razlika?

Kreme za lice definicija su osnovne rutine za njegu kože, ali trebamo li zaista dvije različite hidratantne kreme za dan i noć? Bacile smo se na istraživanje

profimedia-0070058337.jpg
Foto: Profimedia

Od mirisa do fitinske kiseline, pa čak i ulja raznoraznih sjemenki, čini se da novi sastojci, termini i proizvodi svakodnevno ulaze u narodni jezik ljepote. Ali jedan proizvod koji je uvijek ostao favorit, čak i među svim kolebljivim trendovima definitivno je krema za lice.

Image
Dva moćna proizvoda

Znaš li razliku između seruma i hidratantnih krema?

Postoji hidratantna krema za gotovo svaki tip kože: opcije bez ulja za one koji imaju masnu kožu, one obogaćene vitaminom E kako bi suha koža dobila vlagu i one koje sadrže kiseline za kožu sklonu aknama.

Dakle, znamo da različite hidratantne kreme djeluju na različite probleme kože, ali što je s razlikovanjem po dobu dana? Danju smo izloženi vanjskim uvjetima poput zagađenja, sunčeve svjetlosti i vjetra, a noću naša koža prelazi u način oporavka, pa je li potrebno da za svako doba imamo različitu hidratantnu kremu?

Bacile smo se na istraživanje ove teme i pronašle nekoliko stručnih mišljenja, stoga provjeri razlike između dnevne i noćne kreme u nastavku, ali i kako odabrati najbolju hidratnatnu kremu ovisno o tvom tipu kože.

Kako izabrati najbolju hidratantnu kremu za svoj tip kože

Vrlo jednostavno, kreme za lice našu kožu čine hidratiziranom. "Hidratantne kreme pomažu našem vanjskom sloju kože kako bi ga održale hidratiziranim", ističe kozmetolog Aamer Khan za portal Stylist.

Kao i kod većine proizvoda za njegu kože, univerzalan pristup svima zapravo nije primjenjiv. Opće je pravilo da gušće teksture pomažu suhoći kože, kreme srednje gustoće najbolje su za normalnu do mješovitu, a lagane, gotovo tekuće kreme dobro djeluju na masnu kožu.

Image
Foto: Unsplash
  • Za osjetljivu kožu odaberi hipoalergensku hidratantnu kremu bez mirisa kako bi smanjila iritaciju. Kreme koje sadrže niacinamid (vitamin B3) ili aloe veru mogu pomoći u smirivanju osjetljive kože.
  • Za kožu sklonu aknama, upotreba laganih, nekomedogenih hidratantnih krema bez ulja može smanjiti rizik od začepljenih pora. One koji sadrže alfa-hidroksi kiseline ili niacinamid također mogu pomoći kod kože sklone aknama.
  • Za dehidriranu kožu najviše moraš paziti na redoviti unos vode, a sastojci poput glicerina i hijaluronske kiseline mogu pomoći u privlačenju vode na kožu iz okoline.
  • Za mješovitu kožu možeš koristiti lagane hidratantne kreme, ali na suha područja kože nanesi dodatnu količinu iste hidratantne kreme ili gušće formule.

Čemu služi dnevna krema za lice

Općenito, većina dnevnih hidratantnih krema sadrži antioksidanse i SPF koji štite od UVA i UVB zraka. "Dnevna hidratantna krema hidratizira kožu i obično se kombinira s antioksidativnim sastojcima, pomažući u zaštiti kože od oštećenja iz okoline", kaže dr. Aamer Khan.

Čemu služi noćna krema za lice

Danju je tvoja koža u načinu zaštite i noću prelazi u način oporavljanja. Svi znamo za reference o beauty sleepu, a u tome zapravo ima neke istine. "Stanični se popravak događa tijekom hormonalnih promjena, a hormon stresa kortizol pada tijekom spavanja", kaže dr. Aamer Khan.

"Koža se počinje obnavljati i stvaraju se antioksidativni enzimi što dovodi do stanične obnove i jačanja kože." Dok se koža 'popravlja', većina noćnih hidratantnih krema koje sadrže kiselinu, retinol ili kolagen djeluju na poticanje ovog procesa.

Postoji li razlika između dnevne i noćne kreme, odnosno - trebamo li obje?

Obje kreme hidratiziraju kožu, ali se razlikuju u sastojcima i teksturi. "Dnevna hidratantna krema često ima dodatna svojstva kao što su UVA/UVB filtri i antioksidansi", objašnjava dermatologinja Jinah Yoo za portal Stylist. Često dolaze i u puno svjetlijim teksturama, da bi bolje 'sjele' pod šminkom i SPF-om, dok su noćne kreme obično gušće i bogatije. "Često sadrže veće koncentracije hijaluronske kiseline, a mogu sadržavati i retinol ili peptide koji imaju anti-age svojstvo", dodaje ona.

Image
Foto: Pexels

Jasna je razlika između dnevne i noćne kreme, no trebaju li ti obje u rutini njege kože ovisi o ostalim proizvodima koje koristiš. "Ako ujutro već koristiš antioksidans i kremu sa zaštitnim faktorom, a noću serum retinoida i hijaluronske kiseline, ne moraš nužno koristiti dva različita hidratantna sredstva", objašnjava dr. Jinah Yoo.

Jednostavno možeš koristiti jednu hidratantnu kremu i ujutro i navečer za jednostavnu funkciju hidratacije kože i jačanja kožne barijere. S druge strane, ako želiš imati jednostavan režim njege kože, možeš koristiti dvije hidratantne kreme i možda preskočiti neke od seruma.