Aromaterapija - zimska kupka za zdravlje i ljepotu

Jedna od najprivlačnijih metoda primjene eteričnih ulja je aromaterapijska kupka

Aromaterapija - zimska kupka za zdravlje i ljepotu

Svima poznati termin Spa se sve više koristi kao dio wellness terminologije, a predstavlja latinsku kraticu izraza SANUS PER AQUAM što znači ZDRAVLJE KROZ VODU.  Tijekom zimskih mjeseci odlasci u prirodu (a pogotovo na more) su prava rijetkost – većinu vremena provodimo u svojim domovima!

Jedna od najprivlačnijih metoda primjene eteričnih ulja je aromaterapijska  kupka – mirisna, opuštajuća i umirujuća. Kupke su od davnina korištene za njegu, opuštanje i održavanje zdravlja. Poznate Kleopatrine kupke u medu, mlijeku i eteričnim uljima zasigurno su doprinijele njenoj neodoljivoj privlačnosti. Bogati Grci i Rimljani su ih svakodnevno koristili. Hipokrat je naglašavao važnost kupke i masaže pri održavanju zdravlja. 
Pomoću eteričnih ulja možemo kreirati malu spa oazu u kupaonici i na taj način održati spoj s prirodom, unaprijediti zdravlje, ljepotu i dobar osjećaj!

Za  to je dovoljna  obična «obiteljska» kada, eterična ulja, svijeće, nekoliko svježih latica ruže i dobra glazba. 

Image

Zimska, topla, kupka nam može pomoći pri oslobađanju stresa nakupljenog tijekom dana, potaknuti cirkulaciju, osigurati miran san te na taj način doprinjeti zdravlju, lijepom izgledu i dobrom raspojaloženju. Za «zimsku» kupku koristit ćemo eterično ulje čempresa (Cupressus sempervirens) zbog njegova «cirkulatornog» djelovanja. Naime, eterično ulje čempresa potiče cirkulaciju i limfu pa će nam pomoći da se zagrijemo i oslobodimo toksine iz organizma. Osim toga uklanja napetost, razdražljivost i ublažava posljedice stresa. Osim čempresa, upotrijebit ćemo i eterično ulje atlaskog cedra (Cedrus atlanticus) koje ima slično djelovanje kao ulje čempresa. Cedar će također pokrenuti cirkulaciju krvi i limfe te pomoći pri razlaganju masti i izlučivanju štetnih tvari. Ovo eterično ulje, dubokog, umirujućeg mirisa djelotvorno je kod prehlade i gripe pa je i zbog toga izvrsno za primjenu zimi. Mješavinu cedra i čempresa obogatit ćemo veselim mirisom još jednog «zimskog» ulja – naranče (citrus sinensis). Slatki miris naranče podsjeća na Božić ali jednako tako i na tople, mediteranske krajeve iz kojih potječe – zato je neizostavan sastojak svih zimskih aromaterapijskih mješavina – bilo da je riječ o kupkama, masaži ili mirisnoj animaciji prostora. Djelovanje naranče usmjereno je na smanjenje stresa i napetosti a pomoći će i prilikom oporavka od prehlade i gripe.

Evo recepture za zimsku, okrepljujuću kupku:
100 ml sojinog vrhnja (ili 2 žumanjka) pomješajte s:
10 kapi eteričnog ulja čempresa
10 kapi eteričnog ulja atlaskog cedra
10 kapi eteričnog ulja naranče
Snažno protresite!

Nakon što ste napunili kadu, dodajte mješavinu. Kupku možete obogatiti s 2 jušne žlice djevičanskog maslinovog ulja i  na taj način pojačati «njegujući efekt», pogotovo ako imate suhu kožu. Temperatura kupke trebala bi biti između 29° i 34°C. Ukrasite površinu svježim laticama ruže, upalite nekoliko lučica, pustite svoj omiljeni CD. Uronite tijelo u kadu, zatvorite oči i prepustite se mirisnom doživljaju!

Za one koji nisu ljubitelji ležećih kupki, gotovo jednak učinak može imati kupka za stopala!

Image

Ako uzmemo u obzir zakonitosti refleksologije onda možemo zaključiti da kupka za stopala može djelovati regenerirajuće na cijelo naše tijelo i naš duh. Upotrijebit ćemo istu recepturu samo u prepolovljenoj količini: dakle na 50 ml sojinog vrhnja ukupno 15 kapi eteričnih ulja:
5 kapi čempresa,
5 kapi naranče i
5 kapi atlaskog cedra

VAŽNO: OVE KONCENTRACIJE NEMOJTE NIKAKO KORISTITI U DRUGIM MEDIJIMA KAO ŠTO SU SOL, OBIČNO VRHNJE ILI MLIJEKO, MED... ZA SPOMENUTE MEDIJE KORISTITE SLIJEDEĆU KONCENTRACIJU: NA 1 DCL OBIČNOG VRHNJA, MLIJEKA ILI ULJA DODAJTE 8 KAPI ULJA. ISTO NA 100g MORSKE SOLI ILI NA ŽLICU MEDA.

Općenito, kod primjene eteričnih ulja  važno je voditi računa o atmosferi – potrudite se kreirati atmosferu koja će vas bar nakratko izvući iz svakodnevice (isključite telefone, TV, radio, zvono na vratima, počistite i uredite prostor, pustite umirujuću  glazbu...). Na taj način održavamo unutarnji mir i dobro raspoloženje. Još važnije je koristiti isključivo 100% čista eterična ulja i hladno prešana, nerafinirana biljna ulja. U protivnom, izostaje terapijski učinak a moguće su i neželjene posljedice, pogotovo kod osjetljivih osoba. (osobe koje boluju od neke kožne ili druge kronične bolesti, prije upotrebe eteričnih ulja, obavezno trebaju potražiti savjet liječnika)

Ne zaboravite čarobno djelovanje eteričnih ulja – osim što čuvaju zdravlje i ljepotu tijela, uravnotežuju naše emocije, mentalno stanje i duh!

Anamarija Pažin Morović
profesionalni aromaterapeut
Laurus - studio za aromaterapiju