IZ TVOJE KUHINJE

4 prirodna sastojka za detoksikaciju kože

Prosječna žena tijekom svakog dana koristi stotine kemikalija koje se skrivaju u kozmetičkim proizvodima, a koža ih sve upija - zato je detoksikacija itekako važan korak u njezi kože lica

profimedia-0302891832.jpg
Foto: profimedia.hr

Razloga zašto bi trebala češće pružiti detoksikaciju koži ima dosta, a glavni među njima svakako je činjenica da prosječna žena tijekom svakog dana koristi stotine kemikalija koje se skrivaju u kozmetičkim proizvodima, a koža ih sve upija. Naime, koža je kao spužva i apsorbira većinu onoga što nanesemo na nju.

Image
VODIČ ZA SAUNU

Je li sauna zdrava i kada je treba izbjegavati?

Većina nas ne razmišlja o sastojcima koji se nalaze u kozmetičkim proizvodima i slijepo vjerujemo da je nešto sigurno ako je dostupno za prodaju. No, to nije istina, a šminka i ostali kozmetički proizvodi jedan su od glavnih izvora naše izloženosti kemikalijama.

Ako si do sad bila uvjerena da su ove kemijske tvari neizbježne u borbi protiv bora, Nadia Neumann u svojoj knjizi 'Prehranom do prirodno lijepe kože' otkriva da nisu ništa učinkovitije od prirodnih sastojaka poput ulja, maslaca ili bilja koji sadrže korisne tvari za kožu i hrane je, oplemenjuju i štite.

Od kemikalija se možeš zaštititi tako da se educiraš o tome koje se nezdrave kemikalije kriju u proizvodima te da se upoznaš s domaćim pripravcima za njegu kože. Sastojci za njih već se kriju u našoj kuhinji.

MASLAC

Maslac može poslužiti kao vrlo gust losion koji vlaži kožu hranjivim lipidima, pun je vitamina, uključujući vitamin A, C i E kao antioksidananta. Nadia preporučuje upotrebu shea maslaca, kakaovog maslaca ili maslaca od sjemenki kurkume za izradu domaće kozmetike.

Image
Foto: Unsplash

ULJE

Ulje za njegu kože služi kao tekuća masnoća koja, poput maslaca, hrani i vlaži kožu, pružajući joj nužne vitamine i antioksidante. Ako je tvoja koža sklona madežima, preporučljiva je upotreba ulja sjemenki grožđa, konopljinog i bundevinog ulja ili ulja aleksandrijskog lovora. Za masnu kožu preporučuje se upotreba ulja jojobe i šipka te ulja sjemenki grožđa. Za zrelu kožu preporučuje se upotreba ulja koštica marelice, arganovog i ulja šipka, dok suhu kožu njeguju avokadovo ulje, ulje koštica marelice i ulje slatkih badema (pogodno i za osjetljivu i iziritiranu kožu).

ETERIČNA ULJA

Eterična ulja nalaze se u obliku sitnih kapi u različitim dijelovima biljaka: u cvjetovima, voću, sjemenkama, lišću, kori, korijenju, mahovini. Biljke ih trebaju za svoj život jer ih koriste da privuku oprašivače i otjeraju neželjene mikroorganizme. Eterična ulja pozitivno djeluju na sve naše razine - tjelesnu, emocionalnu, mentalnu, duhovnu, i pomažu ublažiti mnoge kožne probleme. Naravno, moramo biti svjesni da kožu treba njegovati i 'iznutra', pravilnom prehranom i prestankom štetnih životnih navika. Naša koža će bez kompromisa pokazati kakvo je naše stanje iznutra, piše Zadovoljna.si.

Image
Foto: Pexels

GLINA

Glina dubinski čisti kožu od svih nečistoća, uklanja alergene i ostale kemijske sastojke prisutne u većini kozmetičkih preparata. Kao posljedica, glina smiruje iritiranu kožu i ponovno uspostavlja ravnotežu, što je preduvjet za daljnju njegu. Posebno je pogodna za nečistu, masnu, upaljenu ili kožu koja svrbi te za akne i osip. Možeš je koristiti i za suhu kožu, ali na licu je ostavi kraće vrijeme, a zatim kožu namaži hidratantnom kremom.

POGLEDAJ VIDEO: ZAŠTO JE HIJALURONSKA KISELINA VAŽNA ZA KOŽU