Malo tijelo, veliki šarm

Mops: Psić 'zgužvane' njuškice koji će ti karakterom ukrasti srce

Mops je jedna od najpopularnijih mini pasmina svijeta, a mi ti danas donosimo sve što trebaš znati o ovim umiljatim psićima.

karin-hiselius-fhtLqv6z-BI-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Obožavamo toy pasmine, a jedna od osobito omiljenih svakako nam je ona mopsa. Mops, iliti na engleskom poznatiji pod nazivom "pugs", su psi malog tijela i dimenzija, ali velikog srca koje osvaja svakoga tko im za to da šansu. Pas ove pasmine svojim nevjerojatnim šarmom i humorom, u kombinaciji s inteligencijom i dubinom, u svakodnevnom životu svojem vlasniku pruža dobru zabavu, a šarmirat će i prolaznike.

Image
Za veseli jesenski outfit

Zašto ove godine ne bi isfurala pink kaput ili jaknu? Imamo super modele

Za mopsa se može reći da je zabavljač u psećem svijetu. No, ne mame nam osmijeh samo njegovo duboko naborano i „smiješno lice“, spljoštena njuškica i velike crne oči, nego prije svega njegov izvanredan smisao za humor – naravno, u psećem smislu te riječi. Naime, osim simpatičnog izgleda mopsevi su poznati i kao pravi nevaljalci, odnosno iznimno nestašni psi koji će te svojim nezgodama često dobro nasmijati. Svakodnevno smišljaju neku novu „glupost“ i nasmijavaju svoje ukućane. Mops je nevjerojatno razigran i, usprkos kratkim nogama, vrlo je pokretan. No, istovremeno voli i spavati te hrkati u svojem krevetiću, na kauču ili u krilu.

Image
Foto: Unsplash

No to ne znači da je mops pas „za u krilo“. U nekom trenutku mops može djelovati smireno i gotovo pa tromo, a kada nešto pobudi njegovu pažnju, postaje iznenada živahan i temperamentan. Tada taj maleni pas snažno maše repom, smiješno skače po stanu i raduje se dobrodošloj promjeni. Vrlo je susretljiv i otvoren prema ljudima i drugim životinjama. Ovaj maleni pas velika srca više od svega voli svojeg vlasnika i vrlo je rado uvijek i svugdje prisutan. Prati ga na svakom koraku i dokazuje se kao neizmjerno vjeran pratitelj.

S obzirom da je u protekle dvije godine postotak udomljenih i kupljenih pasa sve veći te ako si se i ti našla u dilemi dovesti mopsa u svoj dom ili ne, donosimo ti par zanimljivih činjenica koje o mopsićima moraš znati prije no što se odlučiš na to da ih uvedeš u svoj život.

Izgled i porijeklo

Već je na prvi pogled vidljivo da se u ovom malenom psu krije mnogo mase baš kao što latinska izreka kaže „multum in parvo“. Mops je izuzetno kompaktan i njegovo zbijeno tijelo dokaz je čvrste i jake muskulature. Tijelo mu je četvrtasto s ravnim leđima i ne čini se ni kratkonog ni dugonog. U odnosu na svoju malenu veličinu tijela, glava djeluje prilično velika. Ima karakterističnu njušku kratkog i tupog oblika i plosnati, crni nos te široko otvorene nosnice. Glatko, kratko, meko i sjajno krzno jednobojno je i, sukladno propisima za pasminu, može biti u četiri različite boje: crnoj, srebrnosivoj, boji marelice i blijedožutoj.

Iako se prema standardu mops smatra engleskom pasminom porijeklom je iz Kine. Tamo je prije više od 2000 godina uzgajan križanjem psa sličnog dogi. U Carskoj Kini bila je privilegija imati mopsa. Smatrao se „carskim psom“ i kao takvog ga je smio posjedovati i dodirivati samo car. Carski psi živjeli su vrlo raskošno. Ti mali psići plosnate njuškice nerijetko su imali čak i čuvara koji ih je štitio. Samo ako nije bio pogodan za daljnji uzgoj, dospijevao je u ruke naroda. No i tom su slučaju ovi carski psi prodavani za vrlo velike novce. Preko nizozemske tvrtke „Dutch East India“ dovedeni su u Nizozemsku oko 1500. godine. Od tada je maleni, šarmantni „tvrdoglavac“ osvojio brojne europske aristokratske kuće i postao omiljeni salonski pas bogatih dama.

Danas je pak pasmina mops jedna od najomiljenijih na svijetu te im se na Instagramu posvećuju brojni profili. Mopseve često možemo vidjeti i u filmovima i serijama, a njihov je šarm svakog dana na sve boljem i širem glasu.

Image
Foto: Unsplash

Održavanje

Kako bi se očuvalo zdravlje mopsa, potrebno mu je pružiti dovoljno njege. S obzirom na to da mops po prirodi ima mnogo dlake, treba ga često četkati. Povremeno treba kontrolirati oči i uši i očistiti ih. Čistim i suhim treba održavati i nabore na glavi i licu. Sve je ostalo u vezi s mopsom vrlo jednostavno. Ovaj maleni pas ne treba mnogo mjesta i nije mu potrebno mnogo vježbe. Mnogo spava, nema instinkt lovca i vrlo ga je lako odgojiti zahvaljujući njegovoj odanoj prirodi i povezanosti s ljudima. Ipak, jako je bitno dnevno ga dosta šetati, jer je ova pasmina ako samo leži i miruje sklona depresiji i tromosti. Uz to, lako se i deblja, pa je fizička aktivnost nužna za održanje i mentalne i fizičke spreme psa.

Image
Foto: Unsplash

Zdravstveni problemi

Kao i svaka druga čistokrvna pasmina, mopsevi mogu biti rođeni s genetskim predispozicijama za određene bolesti. Zbog njihovog ravnog oblika lica, ne osjećaju se dobro tijekom ekstremno vrućeg vremena i vlažnosti (kod pasa s dužim njuškama zrak se ohladi dok prolazi kroz nos prije nego dođe do pluća). Njihov životni vijek je 10 do 12 godina, a ponekad i 15 godina.

Skloni su određenim zdravstvenim problemima koje bi sadašnji i budući vlasnici trebali biti svjesni. Neki od ovih problema su: Cheyletiella Dermatitis (iritacija kože uzrokovana malim parazitima) te encefalitis (PDE) koji je smrtonosna upala mozga koja je jedinstvena za mopse. PDE se ne može liječiti jer se dijagnoza PDE-a može napraviti samo testiranjem moždanog tkiva psa nakon njegove smrti; epilepsija, degeneracija živaca, bolest rožnice. Da bi bila sigurna da je tvoj pas zdrav, možeš izvršiti nekoliko preporučenih zdravstvenih testova: procjenu kuka i patele, procjenu oftalmologa i DNK test za mopse.

Image
Foto: Unsplash